Visame pasaulyje gegužės mėnesį didelis dėmesys skiriamas kraujagyslių sveikatai, o gegužės 17-ąją dieną minima ir hipertenzijos – aukšto kraujospūdžio – diena.
Šį sekmadienį TV8 televizijos medicinos laidoje „Sveikatos medis“ bus pasakojama, jog tai itin klastinga ir pavojinga liga, mat pirmųjų simptomų žmogus nejaučia. Visgi negydoma hipertenzija gali sukelti širdies, smegenų, inkstų, tinklainės pažeidimus, ilgainiui padidėti ir rizika miokardo infarktui, insultui ar net regėjimo netekimui.
„Aukštas kraujospūdis yra liga ir rizikos veiksnys pačioms įvairiausioms kraujagyslių ligoms, jų tarpe ir insultui. Tinkamai gydydami arterinį kraujo spaudimą, insulto riziką galime sumažinti net apie 40 proc. Žmonės, kurie turi ilgą laiką padidėjusį kraujo spaudimą, dažniausiai blogiau atsimena, anksčiau ima trikti orientacija ir apskritai blogėja pažinimo funkcijos“, - laidoje kalbės Lietuvos insulto asociacijos prezidentas, VU MF klinikinės medicinos instituto direktorius prof. Dalius Jatužis.
Pasidėjęs ir nekontroliuojamas kraujospūdis neigiamai atsiliepia ir inkstų veiklai. Kuomet dėl hipertenzijos pažeidžiamos inkstų kraujagyslės, sutrinka ir pagrindinė inkstų funkcija – šalinti skysčius ir organizmui kenksmingų medžiagų apykaitos produktus. Nepašalinami skysčiai kraujagyslėje taip pat didina spaudimą, dėl ko susidaro užburtas ligos ratas.
„Viso pasaulio ekspertai pastebi, kad kraujospūdžio kontrolė be galo pablogėjo ir blogiau gydomasi. Tam, kad inkstai normaliai veiktų, kraujo spaudimas turėtų būti normalus. Inkstų ligos labai klastingos, pradinių stadijų žmonės visai nejaučia, todėl paprasčiausia išeitis – matuoti kraujospūdį. Jeigu jis padidėjęs – svarbu kreiptis į gydytojus, jog jie paskirtų vaistus, o tuos vaistus taip pat reikia teisingai vartoti“, - laidoje pasakos VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, VU Medicinos fakulteto profesorius, gydytojas nefrologas prof. dr. Marius Miglinas.
Nereguliuojamas kraujospūdis, sukeldamas ne vieną ligą, turi dar vieną problemą, dėl kurios labai susirūpinę įvairių sričių specialistai. Tai – nereguliarus ir neatsakingas vaistų vartojimas arba paskirtų vaistų ignoravimas.
„Tai rimta problema. Smegenims nėra gerai, kad kraujospūdis vieną dieną normalus, o kitą dieną aiškiai virš visų leistinų ribų. Didelis skaičius tablečių psichologiškai žmogų nuteikia nepalankiai ir jis linkęs vieną ar kitą tabletę praleisti“, - teigs prof. D. Jatužis.
Siekiant pakeisti vaistų vartojimo įpročius, kuriami modernūs vaistai, kuomet į vieną tabletę yra sutalpinamos net kelios veikliosios medžiagos. Pasak gydytojų, taip sumažinus vartojamų tablečių kiekį, pagerėja ir paskirto gydymo rėžimo laikymasis.
„Mes galime supaprastinti vartojimo rėžimą. Paprastas sprendimas yra vartoti kelias veikliąsias medžiagas vienoje kapsulėje – politabletėje. Derinių yra įvairių, galima kraujospūdį mažinančius vaistus skirti viename derinyje su cholesterolį reguliuojančiais. Tai labai prisidėtų prie visuomenės sveikatos gerinimo“, - laidoje pasakos prof. M. Miglinas.
Persirgus COVID-19 jėgas galima atgauti sanatorijose
Šiuo metu pasveikusiųjų po COVID-19 viruso yra apie 250 tūkst. Jiems neseniai atsirado galimybė gauti reabilitacijos paslaugas, kurias pilnai apmoka Valstybinė ligonių kasa. Deja, bet kol kas sanatorijos pildosi netolygiai, o ir ambulatoriškai reabilitacinėmis paslaugomis vangiai pasinaudoja tie, kam jos priklausytų. Pasak „Eglės sanatorijos“ direktoriaus medicinai, vieniems žmonėms koronaviruso susirgimas komplikavosi į plaučių uždegimus ir pažeidimus, kitiems paveiktos nervų, širdies ir kraujagyslių sistemos.
„Sukūrėme Lietuvoje išskirtinę pokovidinę reabilitacinę programą. Kada liga pažeidžia plaučius, tai sutrikdo ne tik išorinį kvėpavimą, bet ir vidinį. Ląstelės būna savotiškoje bado būsenoje, tačiau gavusios pakankamo kiekio deguonies, jos atsistato, sugrįžta ir visas organizmas pradeda geriau funkcionuoti“, - laidoje pasakos „Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gyd. Arvydas Balčius.
Stuburo išvaržų gydymas natūraliais metodais
Nugaros skausmas gana dažnas sveikatos sutrikimas, kurį jaučia įvairaus amžiaus žmonės. Jis gali būti ūmus arba lėtinis. Pasak neurologų, pandemijos metu žmonės dažniau ėmė skųstis lėtiniais nugaros skausmais. Pacientų situacija tampa sunkesnė, kai ūmus skausmas pereina į lėtinį, tačiau medicina žengia į priekį ir šiandien yra naujų metodų, tokių kaip „Artcure“, kurie itin veiksmingi, kovojant su stuburo skausmais. Ypač tais, kurie atsiranda dėl stuburo išvaržų.
„Pastaruoju metu Amerikos vaistų ir maisto tarnyba patvirtino gydymo būdą, kuris susideda ir šešių augalinių medžiagų, aliejų, kurie sugeba uždėti ant odos prasiskverbti giliai į audinius ir ištraukti disko išvaržą, išsiurbti ją, sumažinti uždegimą“, - laidoje pasakos neurologas med. m. dr. Jokūbas Fišas.
Vidpadžiai – pagalba pavargusioms pėdoms
Žmogaus pėda sukurta atlaikyti didelius svorius ir net menkiausias pėdos deformacija, gali išprovokuoti įvairius kūno skausmus. Teigiama, kad kelių ir pėdų lėtiniai skausmai net tris kartus dažniau vargina moteris. Tai, žinoma, daugiau siejama su aukštakulnių avėjimu bei anatominėmis moters pėdos savybėmis. Norint išspręsti atsiradusias skausmo problemas, svarbu atkreipti dėmesį į nešiojamos avalynės vidinę pado formą bei minkštumą. Čia padėti gali ir vidpadžiai, tokie kaip „Activel“, kurie suteikia papildomą atramą pėdos kelčiai bei efektyviai amortizuoja kulną, nuimdami įtampą ir apkrovą pėdų srityje.
„Vidpadžiai gali palengvinti deformacijos sukeltą neigiamą efektą, pritaikyti batą, pėdos padėtį. Svarbu, kad tai būtų kokybiškas gaminys, sukurtas kartu su ortopedais, kad padukas būtų lengvai pritaikomas kiekvienai avalynei bei pagamintas iš lengvos ir kvėpuojančios medžiagos. Vidpadžiai gali padėti išsivaduoti nuo kada nemažo sąrašo dažnai besikartojančių skausmų. Šis mažas daiktas gali padėti išspręsti daug problemų“, - laidoje teigs „Medicinos vizija“ vadovas, kineziterapeutas Vitalijus Baronas.
Devintąjį sezoną medicinos laida „Sveikatos medis“ pradėjo atsinaujinusi – prie ilgametės laidos vedėjos, gydytojos Irenos Pivoriūnienės prisijungė veikli ir aktyvi mama, iniciatyvos „60+“ įkūrėja Laura Balčiūtė. Ilgametė medicinos laida ir toliau džiugina žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalina naudingus patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindina su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsako į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.
„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.
Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas – NAUJU LAIKU – sekmadieniais, 12 val. per TV8!