Jei eidami sostinės gatve išvysite haiku trieilius Vilniaus stenduose, vitrinose, žurnaluose ar netyčia išgirsite per radiją – nenustebkite. Taip „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ Ambasadorių programa pradeda projektą „Haiku Vilniui“.
Projekto tikslas - atskleisti miesto kūrybinį potencialą bei sukurti stiprią, kultūra besidominčią bendruomenę, kuri savo menininėmis iniciatyvomis skleistų žinią apie Vilnių, kaip atviros, visuomeniškos kultūros sostinę.
O tai padės daryti haiku - senovės Japonijoje susiformavęs poezijos žanras. Trijų eilučių, septyniolikos skiemenų (5/7/5) kūriniai – tai akimirkos įspūdis, „stop kadrai“, fiksuojantys dabarties momentą. Haiku eilėraščiai nerimuojami, išskyrus atsitiktinius atvejus, susidarančius savaime. Paprastai manoma, kad geriausi haiku turi būti labai rimti ir kalbėti tik apie gamtą. Tačiau „Haiku Vilniui” - kitoks projektas. Čia priimtinos visos poetinės raiškos formos, temos ir priemonės. Urbanistinis ar romantiškas, rašytas poeto ar verslininko – kiekvienas haiku yra laukiamas.
"Kad šios netradicine forma perteikiamos žinutės pasklistų kuo plačiau, geriausieji trieiliai bus apdovanoti specialiais prizais ir dėmesiu – jie bus publikuojami internete, adresu www.haiku.lt, mobiliojo interneto portale „Omni SurfPort“, lauko reklamose, dienraščiuose, televizijoje, radijuje, netikėčiausiose miesto vietose“, sako „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ Ambasadorių programos vadovė Rūta Jurgilaitė.
Vos prasidėjusio projekto populiarumo priežastis – patogumas. Savo haiku gali siųsti visais įmanomais būdais – interneto puslapyje www.haiku.lt, elektroniniu ar paprastu paštu. Be to, projekto įkvėpėja „Omnitel“ savo paslaugų varotojams suteikė galimybę skaityti ir publikuoti savo trieilius mobiliojo interneto portalo „Omni Surfport“ skiltyje „Haiku Vilniui“, adresu wap.sp.lt, arba siųsti juos trumposiomis SMS žinutėmis numeriu 1530.Patogesnio būdo įstrigus automobilių spūstyje ar pietų metu pasidalinti į galvą šovusiomis mintimis turbūt nėra.
Savo haiku Vilniui jau sukūrė Skirmantas Valiulis, Neda Malūnavičiūtė, Andrius Rožickas, Laura Čepukaitė, Sigitas Parulskis ir daugybė kitų. Haiku plūsta ne tik iš Vilniaus, bet ir kitų miestų bei šalių.