Kaip rašo BBC, TBT buvo įsteigtas siekiant patraukti patraukti atsakomybėn asmenis, atsakingus už sunkiausius nusikaltimus – genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus. Teismas turi pasaulinę jurisdikciją.
Tai yra paskutinės instancijos teismas, kuris įsikiša tik tada, kai nacionalinės valdžios institucijos negali arba atsisako vykdyti baudžiamąjį persekiojimą.
TBT neturi įgaliojimų suimti įtariamuosius ir gali vykdyti jurisdikciją tik tose šalyse, kurios yra pasirašiusios susitarimą, kuriuo įsteigtas teismas, vadinamą Romos statutu.
Rusija nėra pasirašiusi šio susitarimo, todėl V. Putinas ar M. Lvova-Belova nebus išduoti, rašo minėtas leidinys.
Šaltiniai: jeigu Putinas vyktų į Ukrainą palaikančią šalį, labai rizikuotų
„The Guardian“ šaltiniai TBT penktadienį patikimo manantys, kad „labai mažai tikėtina“, jog V. Putinas ateityje vyks į bet kurią šalį, remiančią Ukrainą. Anot šaltinių, jeigu V. Putinas tai padarytų, rizikuotų būti suimtas.
Vis dėlto manoma, kad Rusijos režimo lyderis kelionės į Kiniją neatšauks. Kinija taip pat nėra pasirašiusi Romos statuto – sutarties, įpareigojančios vyriausybes vykdyti TBT orderius.
„Rusijos prezidento kelionių galimybės tapo labai ribotos“, – cituojamas šaltinis.
Ekspertas: mažai tikėtina, kad arešto orderis Putinui sukels didelį nerimą
Mažai tikėtina, kad naujienos iš Hagos Rusijos režimo lyderiui sukels didelį nerimą, rašo BBC.
Anot Londono Karališkojo koledžo tarptautinės politikos dėstytojo Jonathano Leaderio Maynardo, arešto orderis „vargu ar artimiausiu metu sukels Putinui didelį nerimą“.
„TBT priklauso nuo vyriausybių bendradarbiavimo, kad galėtų iš tikrųjų areštuoti žmones, o Rusijos vyriausybė šiuo atžvilgiu akivaizdžiai nesiruošia bendradarbiauti – ji taip pat nėra pasirašiusi Romos statuto, kuriuo buvo įsteigtas TBT“, – sako jis.
Vis dėlto, anot eksperto, tai V. Putinui gali sukelti sunkumų vėliau.
„Kalbant apie jo kelionių po pasaulį laisvę arba scenarijų, pagal kurį jis kristų iš valdžios.
Tačiau šiuo metu atrodo labai mažai tikėtina, kad kada nors iš tikrųjų pamatysime V. Putiną stojant prieš TBT“, – sako jis.
TBT išdavė Putino arešto orderį
Primename, kad TBT penktadienį išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl Ukrainos.
Apie tai skelbiama pranešime teismo interneto svetainėje.
„Įtariama, kad Rusijos prezidentas yra atsakingas už karo nusikaltimą, neteisėtą gyventojų (vaikų) deportaciją ir neteisėtą gyventojų (vaikų) perkėlimą iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją“, – teigė teismas.
Hagoje įsikūręs TBT taip pat išdavė Rusijos vaikų teisių apsaugos kontrolierės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderį dėl panašių kaltinimų.
Rusija nėra TBT narė. Neaišku, kaip TBT planuoja vykdyti orderį.
TBT teigė, kad nusikaltimai buvo įvykdyti nuo 2022 metų vasario 24-osios, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.
„Yra pagrįstų priežasčių manyti, kad V. Putinui tenka individuali baudžiamoji atsakomybė už minėtus nusikaltimus“, – teigė Teismas.
V. Putinas, anot TBT, atsakingas tiek tiesiogiai už šių veikų padarymą, tiek už tai, kad „tinkamai nekontroliavo civilinių ir karinių pavaldinių, kurie įvykdė šias veikas arba leido jas įvykdyti“.
Arešto orderiai laikomi paslaptyje, kad būtų apsaugoti nukentėjusieji ir liudytojai, sakoma pranešime.
TBT yra paskutinės instancijos teismas, nagrinėjantis nusikaltimus, už kuriuos šalys negali arba nenori patraukti baudžiamojon atsakomybėn už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.
TBT prokuroras Karimas Khanas pradėjo tyrimą dėl įtariamų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui Ukrainoje, praėjus vos kelioms dienoms po Rusijos invazijos pradžios.
Ukrainos generalinis prokuroras Andrijus Kostinas socialiniame tinkle „Facebook“ komentuodamas žinią apie V. Putino arešto orderį parašė, jog tai reiškia, kad „už Rusijos ribų V. Putinas turi būti suimtas ir pristatytas į teismą“.
„O pasaulio lyderiai dukart pagalvos prieš paspausdami jam ranką ar sėsdami su juo prie derybų stalo. Pasaulis gavo signalą, kad Rusijos režimas yra nusikalstamas, o jo vadovybė ir bendrininkai bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė A. Kostinas.
Anot jo, tai istorinis sprendimas Ukrainai ir visai tarptautinės teisės sistemai.
Ukrainos prezidentūra savo ruožtu pareiškė, kad TBT sprendimas išduoti Rusijos prezidento arešto orderį yra tik pirmas žingsnis atkuriant teisingumą dėl Rusijos invazijos.
„Tarptautinio Baudžiamojo Teismo Hagos kolegija išdavė V. Putino arešto orderį. Tai tik pradžia“, – socialiniuose tinkluose pareiškė Ukrainos prezidento administracijos vadovas Andrijus Jermakas.
Tuo metu Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė: „Tarptautinio Baudžiamojo Teismo sprendimai neturi jokios reikšmės mūsų šaliai, taip pat ir teisiniu požiūriu.“
„Rusija nebendradarbiauja su šia institucija, o galimi arešto „receptai“, kylantys iš Tarptautinio Teisingumo Teismo, mums bus teisiškai niekiniai“, – tvirtino ji.