Ši guvi ir energinga mažylė sveria beveik keturis kilogramus. Gydytojai džiaugiasi, kad mergaitė apetitu nesiskundžia ir noriai valgo. Dar šeštadienį vos trijų dienų mažylė buvo palikta Vilniaus gyvybės langelyje. Budinčios moterys ją rado tvarkingai aprengtą, greičiausiai atneštą ką tik iš gimdymo namų. Tą pačią dieną mergaitė skubiai išvežta į Santariškių klinikų Vaikų ligoninę. Pasak medikų, jai atliekami tyrimai.
„Mergaitė graži, išnešiota, laiku gimusi, pagal pirminius mūsų patikros duomenis, mergaitė yra visiškai sveika ir...na, tiesiog dėl savo tokio likimo atsidūrė pas mus, bet šiaip ji galėjo visiškai būti namuose“, – sakė Vaikų ligoninės Neonatologijos centro vadovas Arūnas Liubšys.
Kodėl ši mergaitė atsidūrė ne namuose, o gyvybės langelyje priežasčių gali būti daugybė. Tokių tėvų paliktų mažylių, Santariškių Vaikų ligoninės medikai per metus sulaukia nuo kelių iki dešimties. Ir nors statistika liūdina, gydytojai tikina galintys lengviau atsikvėpti, mat atsiradus gyvybės langeliams, išgelbėtas jau ne vienas naujagimis.
„Kai jo nebuvo neretai tuos vaikus atveždavo pas mus ir prie šiukšlių konteinerių paliktus, ir prie laiptinės durų kažkur. Jeigu tai žiema būdavo, neretai tie vaikai sušalę ir panašiai...“ – teigia A. Liubšys.
Šiame gyvybės langelyje Vilniuje nuo 2009 metų jau palikta 20 naujagimių – vienuolika mergaičių ir devyni berniukai. Visoje Lietuvoje pradėjus įrenginėti gyvybės langelius palikti 47 naujagimiai.
„Šiais metais, kaip nebūtų keista, jau penki vaikai palikti – tai yra labai daug. Vasario mėnesį pora vaikų, birželio mėnesį porą vaikų ir va, liepos mėnesį. Yra tiktai vienetiniai atvejai, kai paliekamas raštelis su atgailavimu, su vaiko svoriu ir ūgiu, kada gimė ir koks vaiko vardas ir su palinkėjimais, kad vaikui viskas būtų gerai. O tokiais atvejais suteikus laiku pagalbą, turbūt nieko panašaus nebūtų buvę“, – teigė Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorė Viktorija Grežėnienė.
Tačiau atsiimti vaikų tėvai neskuba. Iš dvidešimties Vilniaus gyvybės langelyje paliktų mažylių tik trys vaikai grįžo pas savo biologinius tėvus. Pasak specialistų, tėvų, kurie palieka vaikus smerkti negalima, mat priežasčių gali būti daugybė. Tai ir pogimdyvinė depresija, prasta socialinė padėtis ar šeimos spaudimas. Todėl psichologų teigimu, dvejojančioms mamoms svarbiausia artimųjų parama.
„Aš kalbu apie palaikymą, pradedant nuo artimiausių žmonių rato: vyras galbūt, mama, tėtis ir panašūs asmenys. O paskiau platesnė bendruomenės dalis, kuri taip pat pasakytų – tai yra mūsų bendruomenės narys, jisai turi augti mūsų bendruomenėje, mes sutinkame, nes mums tai labai svarbu“, – nurodė vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys.
Pasak gydytojų, būna ir tokių atvejų, kai iškart po gimdymo moteris savo vaiko nepripažįsta ir jo atsisako. Tačiau vėliau persigalvoja.
Visgi, jei vaikelis paliekamas gyvybės langelyje, susigrąžinti jį nėra taip paprasta. Tai būtina padaryti per tris mėnesius. Pirmiausia, reikalaujama atlikti DNR testą ir įrodyti, kad esi biologinė mama. Kartais tokios procedūros ir prašymų rašymai užtrunka ne vieną savaitę.