Mažeikių gyvūnų globos namuose šiuo metu gyvena apie 120 kačių ir 8 šunys. Keturkojų įstaigoje nemažėja, esą šiame mieste žmonės nelinkę į namus įsileisti prieglaudose augintų gyvūnų.
„Mažeikiuose, jeigu šuniui yra 3 metai, tai žmonės sako, kad jiems toks gyvūnas jau per senas. Labai vangiai ima gyvūnus iš mūsų prieglaudos, tai prašome, kad atvažiuotų Kauno, Klaipėdos prieglaudos ir padėtų surasti keturkojams namus,“ - pasakojo Daiva Radzevičienė, Mažeikių gyvūnų globos draugijos vadovė.
Sužeistiems gyvūnams negali padėti
Kone 130 benamių keturkojų Mažeikiuose rūpinasi 2 moterys. Esą sulaukti savanorių pagalbos sunku. Anot prieglaudos vadovės, žmonės gyvūnams aukoja įvairius daiktus, maistą, tačiau vyrauja klaidinga nuomonė, kad čia gyvenantys gali ėsti bet ką.
„Sako, jeigu jau prieglaudoj, tai gali bet ką suėsti. Tačiau visi gyvūnai turi ėsti pilnavertį maistą. Mes katėms perkame specialų, sausą ėdalą iš veterinarijos klinikos,“ - teigė D. Radzevičienė ir tikino, kad misto gyvūnams dažnai pritrūksta, tad jo tenka pirkti savomis lėšomis. Didelių bėdų kyla ir tuomet, kai gyvūnai į prieglaudą patenka sužeisti.
„Mažeikiuose veikia tik viena veterinarijos klinika, bet joje neatliekamos rentgeno nuotraukos. Tad sužeistus gyvūnus vežame į Telšius, Klaipėdą, Vilnių ar Kauną. Bet ne visada jie mus priima. Pavyzdžiui, savaitgalį katei buvo lūžusi koja, Telšiuose padėti atsisakė. Klaipėdoje buvo didelės eilės, be to sakė, jog už operaciją tektų sumokėti apie 300 eurų,“ - teigė D. Radzevičienė.
Gyvūnų prieglaudų kaimynystės žmonės kratosi
Šiaulių rajone besikuriantiems gyvūnų globos namams naujų patalpų teko ieškoti po to, kai šalia gyvenantys žmonės ėmė kasdien skųstis jų kaimynyste.
„Senąsias patalpas naudojom pagal panaudos sutartį. Bet prasidėjo aplinkinių gyventojų nuolatiniai skundai. Kasdien raštų sulaukdavo maisto ir veterinarijos tarnyba, policija. Žmonės piktindavosi, kad šunys loja, baimindavosi, jog ateityje negalės parduoti nekilnojamojo turto dėl prieglaudos kaimynystės,“ - pasakojo Šiaulių rajone besikuriančios gyvūnų globos įstaigos vadovė Ingrida Butkutė.
“2015 metais už žmonių skirtus 2 procentus surinkom apie 9 tūkstančius eurų ir įsigijom sodybą 2016 metų balandį. Nebuvo nei elektros, nei kelio, nėra ir aplink gyvenančių žmonių, tai niekas nebesiskundžia,“ - sakė I. Butkutė.
Tačiau dabar savanoriai nebegali lengvai atvykti į šią sodybą, mat ji 17 kilometrų už Šiaulių. „Autobusai retai važiuoja. Visi savanoriai juk dirba arba studijuoja, tad jų pagalbos sulaukti sunku. Šaltuoju metu savanorių išvis nėra. Dabar turim 7,” - kalbėjo I. Butkutė.
Šiuo metu prieglaudoje glaudžiasi 40 suaugusių ir apie 30 jaunų šunų. Į besikuriančius gyvūnų globos namus keturkojai atvežami iš visų aplinkinių miestų.
„Dirbam kone visą parą. Aplinkui nėra daugiau prieglaudų, tad gyvūnus mums atveža iš Kelmės, Radviliškio, Naujosios Akmenės, Joniškio, Kuršėnų,“- sakė I. Butkutė.
Anot jos, prieglauda kol kas įsikūrimo stadijoje. Nėra elektros, trūksta šiltų būdų, galvą tenka sukti ir kuo teks šildyti patalpas žiemą. „Norime įkurti daugiafunkcinį integralų gyvūnų centrą. Jame dirbtų veterinarai, specialistai, savanoriai, veterinariją studijuojantys žmonės. Galėtų vykti edukaciniai užsiėmimai, būreliai, stovyklos. Tačiau tai tik – svajonė. Tokiam centrui mažiausiai reiktų 55 tūkstančių eurų. Šiuo metu mūsų biudžetas apie 11 tūkstančių eurų,“ - kalbėjo I. Butkutė.
Katastrofiškai daugėja kačių
Ruduo sunkus metas kone visoms prieglaudoms. Mat 2 procentų parama gaunama tik spalio gale – lapkričio pradžioje. Tad dažniausiai pinigų nebelieka būtiniausioms prekėms, mokesčiams.
“Ruduo yra tas ubagiškas metas, kai dažniausiai net nebeturim pinigų komunalinėms paslaugoms, maistui ar vaistams. Artinantis šalčiams mes pradedam ruoštis šildymo sezonui. Praktiškai kiekvienais metais prašom paramos akmens anglims,” - pasakojo Simona Šakinytė, šunų ir kačių prieglaudos „Linksmosios pėdutės“ steigėja.
Artėjant šaltajam sezonui prieglaudose daugėja gyventojų. “Su šunimis problema mažesnė, bent jau mūsų prieglaudoje, tačiau dabar jaučiamas kažkoks katinų antplūdis,” - sakė S. Šakinytė.
Anot pašnekovės, šiuo metu “Linksmosios pėdutės” glaudžia 20 šunų ir 24 kates.