Parlamentarai trečiadienį priimtame Gyvūnų globos ir laikymo įstatyme numatė privalomą naminių gyvūnų ženklinimą, taip pat apibrėžė, kas yra žiaurus elgesys su gyvūnais. Kai kurie parlamentarai siūlė daugiabučiuose drausti laikyti kovinių veislių šunis, tačiau tam nebuvo pritarta. Siūlymui prieštaravę kinologai teigia, kad ne veislė nulemia šuns charakterį, o jo šeimininkas.
Gyvūnų globos ir laikymo įstatymo rengėjai teigia, kad paženklinus šunis ir kates (juos ženklinti reikės nuo 2016-ųjų) bus aišku, kam priklauso gyvūnas.
„Pavyzdžiui, žmogų sužalojo lauke kažkoks šuo – paleistas ir niekas nesako, kieno tai šuo. Kažkas turi už tai prisiimti atsakomybę. Savaime suprantama, tokį paženklintą šunį pagavus, žinai kieno tas šuo ir kas turi prisiimti atsakomybę“, – sako Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis.
Gyvūnų globos įstatymo laukę kinologai džiaugiasi, kad gyvūnų veisimas pagaliau bus kontroliuojamas. Keturkojai bus ženklinami mikroschemomis, pagal kurias pavyks identifikuoti šeimininką.
„Gaila, kad nebuvo pritarta mūsų pasiūlymui paankstinti privalomą ženklinimą palikuonių – šuniukų, kačiukų. Tokiu atveju būtų galimybė sureguliuoti tą veisimą, kad žmogus pradėtų galvoti prieš leisdamas į pasaulį mažus gyvūnėlius, ar jam verta tą daryti, kai teks už tai mokėti“, – sako Lietuvos kinologų draugijos prezidentė Ramunė Kazlauskaitė.
Diskusijų Seime sulaukė siūlymas neleisti daugiabučiuose laikyti pavojingų veislių šunų. Nors jam parlamentarai nepritarė, tačiau draudimo autoriai tikisi, kad ateityje prie jo bus grįžta.
„Daugiabučiai namai yra sukurti ir pastatyti žmonėms gyventi. Kad žmonės turi savo draugų šunų, tai čia niekas negali to uždrausti. Tačiau kaimynai nukenčia, kai laiptinėj gyvena agresyvūs šunys. Taigi žmonės turėtų sutikti ar nesutikti, kad toje laiptinėje būtų laikomas [pavojingos veislės] šuo“, – įsitikinęs Seimo Tėvynės sąjungo-Krikščionių demokratų frakcijos narys Jonas Šimėnas.
Kasmet į gydymo įstaigas kreipiasi maždaug pusšešto tūkstančio nukentėjusių nuo agresyvių šunų. Tačiau gyvūnų augintojai tikina, kad sugriežtintas šunų laikymas daugiabučiuose problemos neišspręs.
„Ne veislė reguliuoja, koks šuo – piktas ar geras – bus, o šeimininkas. Galima ir iš pudelio padaryti agresyvų šunį ir tas pudelis, kuris atrodo labai gražiai, gražiai nukirptas, bus lygiai taip pat pavojingas kaip ir pitbulis“, – tvirtina R. Kazlauskaitė.
Parlamentarai pritarė siūlymui nuo 2014-ųjų į Lietuvą drausti įvežti kovinius šunis. Tačiau juos jau laikantiems augintinių atsisakyti nereikės.
R. Gilytė