• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Organizatoriams „išsisėmus“ šįmet nutrūksta trylikos metų tradicija Kernavėje rengti eksperimentinės archeologijos festivalį.Trylika metų gyvavusi tradicija Kernavėje rengti tarptautinį eksperimentinės archeologijos festivalį „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“ šią vasarą bus nutraukta ir galbūt ne vieniems metams.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija informavo, kad dėl finansinių ir techninių priežasčių 2012 metais XIV tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“ nebus organizuojamas“.

REKLAMA

Šimtus Lietuvos ir užsienio atlikėjų ir lankytojų pritraukdavęs festivalis vykdavo kasmet nuo 1999 metų liepos mėnesį, švenčiant Valstybės dieną, ir jau tapo neatsiejama šios šventės minėjimo tradicija.

Kaip Eltai sakė nuo pat pradžios festivalio projektui vadovaujantis Jonas Vitkūnas, pirmojoje Lietuvos sostinėje, prie senųjų piliakalnių, vykdavęs gyvosios archeologijos festivalis išlieka reikalingas ir svarbus, tačiau jo likimą lemia subjektyvūs ir objektyvūs faktoriai, kurie nuo rengėjų nelabai priklausą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak projekto vadovo, praėjusiais metais kelias dienas trunkančiam festivaliui surengti buvo skirta apie 150 tūkstančių litų, dalis lėšų gauta iš Kultūros rėmimo fondo, bet šįmet projekto vadovas, susiklosčius nepalankiai situacijai, sakė net neteikęs paraiškos.

„Rengiant festivalį, dalis paslaugų buvo gauta mainais, bendradarbiaujant su įvairiomis įstaigomis, Krašto apsaugos ministerija, žiniasklaida. Neišlaidaudavom, lėšas taupydavom. O ir bilietai nebuvo brangūs, vaikams ir jaunimui – nemokamai. Tai buvo demokratiškas, edukacinės prasmės turėjęs renginys Liepos 6-ajai, Valstybės dienai. Tai kartų sąryšis tarp dabarties ir praeities, renginys šeimoms ir plačiajai visuomenei“, – kalbėjo J. Vitkūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis užsiminė, kad šįmet ir finansinė situacija sudėtinga, ir darbų prioritetai buvę kiti. „Ar festivalis bus tęsiamas, nėra bendros nuomonės“, – užsiminė festivalio vadovas. Jis nesutinka, kad seniausius tradicinius baltų genčių amatus ir papročius gaivinęs festivalis per trylika metų galėjęs „išsikvėpti“.

REKLAMA

„Iš esmės tradiciniai amatai, kurie buvo proistorėje, – titnagas, akmuo, keramika, medis – tai, ką mūsų protėviai dirbo, išlieka. Aišku, visada galvodavome apie naujas pateikimo formas, kviesdavome svečių iš Vengrijos, Čekijos, kaimyninių šalių, bandėme improvizuoti kasdieninį viduramžių gyvenimą, 2010 metais išlydėjome karius į Žalgirio mūšio lauką, buvo ir kitų renginių. O mūsų programa buvo labai didelė – per vieną dieną visko net neapeisi“, – vardijo J. Vitkūnas.

REKLAMA

Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direktorius Saulius Vadišis Eltai sakė, jog festivalis nenumarinamas, bet atidedamas dėl finansinių dalykų ir pasikeitusio Biudžeto sandaros įstatymo. „Kalbant paprastai, mūsų uždirbti pinigai iš veiklos ir festivalio nuo šių metų negrąžinamos arba grąžinamas tik ketvirtadalis ir mes neturime lėšų jį organizuoti, nes anksčiau galėdavome investuoti sukauptas praėjusių metų lėšas, prisitraukti rėmėjus ir kt. Tikrai ne iš blogos valios, čia mūsų kruvinos ašaros ir kruvinas darbas, tiek metų vyko, tai mums labai gaila“, – apgailestavo S. Vadišis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis nebuvo tikras, ar festivalis atidedamas vieniems metams. "Gerai, jei bus tik vienų metų pertrauka. Bet šiaip jau festivalis vyksta trylika metų, ir reikia atsinaujinti. Dabar vyksta investicinis projektas dėl rezervato pritaikymo turizmo reikmėms, numatyta uždaro skanseno statyba, tai jis atsinaujins. Planuoti galima daug, bet galvojame po poros metų grįžti atsinaujinę ir naujos kokybės", - žadėjo Kernavės kultūrinio rezervato direktorius.

REKLAMA

Gyvosios archeologijos festivalio rengėjai nepraranda vilties, kad populiarus tradicinis festivalis nenumirs, juolab Širvintų rajono valdžia esanti palankiai nusiteikusi išsaugoti šį rajonui naudingą tarptautinį renginį, garsinantį Kernavės miestelį ir Lietuvos praeitį Pabaltijyje, Europoje ir už jos ribų.

Šią liepą Kernavėje irgi bus renginių, tik kuklesnės apimties, - centrinėje aikštėje bus keliama Širvintų rajono vėliava, vyks koncertas ir nedidelė poros dienų mugė, planuojama paroda apie eksperimentinės archeologijos festivalių istoriją. Lankytojai turės progos aplankyti ir modernią Kernavės archeologijos ir istorijos muziejaus ekspoziciją, kurią numatoma atidaryti gegužės mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų