Vienas svarbiausių pokario literatūros archyvų liks Didžiojoje Britanijoje, rašo „The Guardian“. Vakar, gruodžio 11 d., Britų biblioteka (British Library) už 1.1 mln svarų nupirko dramaturgo Haroldo Pinterio, 2005 gavusio Nobelio premiją literatūros srityje, asmeninį archyvą. Dalį sumos – 216 tūkst. svarų – pirkimui skyrė britų Nacionalinis memorialinis paveldo fondas (National Heritage Memorial Fund). Tai pirmas atvejis fondo istorijoje, kai lėšos skiriamos dar gyvo autoriaus archyvo išsaugojimui.
Archyvo apimtis – daugiau nei 150 dėžių su laiškais, rankraščiais, juodraščiais, nuotraukomis ir net elektroniniais laiškais. Ypač vertinga archyvo dalis yra Pinterio asmeninė korespondencija su žymiausiais pastarųjų 50 metų teatro veikėjais – Samueliu Beckettu, Arthuru Milleriu, Davidu Mametu ir kt., taip pat naujosios britų dramaturgų kartos atstovais, tokiais, kaip Sarah Kane. Archyve yra daugiau nei 12 tūkst. laiškų.
Anot Jamie’o Andrewso, Britų bibliotekos modernios literatūros rankraščių skyriaus vedėjo, žinia apie Haroldo Pinterio archyvo pirkimą yra ypatingai džiugi todėl, kad pastaruoju metu ryškėja liūdna tendencija: žymių britų autorių archyvai iškeliauja iš šalies ir yra saugomi užsienio, ypač JAV, o ne Didžiosios Britanijos institucijų. Pavyzdžiui, Austine esančiame Teksaso universitete (University of Texas) jau saugomi Davido Hare’o ir Tomo Stoppardo archyvai. Andrewsas teigė, kad šiuo metu ypatingai stengiamasi sudaryti britų menininkams palankias sąlygas palikti savo archyvus gimtojoje šalyje. Jis taip pat pažymėjo, kad, jei Pinterio archyvas būtų iškeliavęs į JAV, situacija būtų labai ironiška, nes dramaturgas kritiškai vertino šios šalies užsienio politiką ir populiariąją kultūrą, ypač Holivudą.
Jamie’s Andrewsas vertina Pinterio archyvą kaip lobį. Anot jo, ši dokumentų kolekcija suteikia nepaprastai vertingą informaciją apie kiekvieną „neprilygstamos“ dramaturgo karjeros etapą. Vienas iš archyve esančių laišku yra pasirašytas Noelio Cowardo, vadinančio save Pinterio gerbėju. „Jus džiaugsmingai laužote kiekvieną teatro taisyklę, kuria buvau išmokytas tikėti, išskyrus vieną esminę: nė akimirkai neturi būti nuobodu“, – rašo jis.
Britų bibliotekoje jau prasidėjo archyvo katalogavimo darbai. Publika galės susipažinti su kai kuriais rinktiniais archyvo dokumentais jau kitą mėnesį.
Pats Haroldas Pinteris pareiškė, kad džiaugiasi Britų bibliotekos sprendimu. „Išties malonu žinoti, kad archyvas liks šioje šalyje“, – teigė jis.