• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gyventojai vis mažiau bijo koronaviruso, nebesisaugoja taip, kaip pandemijos pradžioje. Verslininkai skaičiuoja, kad parduotuvėse, vaistinėse parduodama vis mažiau dezinfekcinio skysčio, brangesnių, bet geriau nei kaukės apsaugančių respiratorių, kitų apsauginių priemonių.

Lietuvos gyventojai vis mažiau bijo koronaviruso, nebesisaugoja taip, kaip pandemijos pradžioje. Verslininkai skaičiuoja, kad parduotuvėse, vaistinėse parduodama vis mažiau dezinfekcinio skysčio, brangesnių, bet geriau nei kaukės apsaugančių respiratorių, kitų apsauginių priemonių.

REKLAMA

Vos vienas kitas gyventojas prie parduotuvės, ar autobuse dezinfekuoja rankas, epidemiologai perspėja visus, net ir pasiskiepijusius gyventojus: ir toliau reikia naudotis visomis apsaugos priemonėmis.

TV3 nusprendė atlikti nedidelį eksperimentą ir pasižiūrėti, kiek gyventojai saugo savo sveikatą pandemijos metu, ar prekybos centruose vis dar dezinfekuoja savo rankas. Rezultatai tikrai nedžiugina. Iš 100 lankytojų tik 2 pasinaudojo dezinfekcinio skysčio stotele.

Nors ir prekybos centre nesinaudoja dezinfekciniu skysčiu, dalis parduotuvėse kalbintų gyventojų prisiekinėja, kad saugo savo sveikatą kitais būdais:

REKLAMA
REKLAMA

„Vėdinam patalpas, kaip visada, rankas plaunam kiekvieną kartą parėję iš parduotuvės. Neiname į tokius susibūrimus didelius.“

REKLAMA

„Vėdinam patalpas, laikomės atstumo pagal galimybes.“

„Niekaip.“

„Nelendu ten, kur nereikia.“

„Aš gyvenu kaime, atvažiuoju retai, tik sumokėti už butą. Kelios dienos, ryt išvažiuoju. O kaime žinot, nieko daugiau be karvės.“

„Kai pareinu iš lauko, visą laiką plaunu.“

„Parėjus visą laiką plauni rankas po laiptinės. O šituo (rodo į savo kaukę), aš netikiu.“

„Geriausiai pasako skaičiai. Šiuo metu dezinfekcinio skysčio mes užsakome 20 procentų mažiau, tai reiškiasi, jo pirkėjai 20 procentų mažiau nei praeitais metais ir išnaudoja, – sako „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė. – Kai būna piko valandos, galbūt norisi žmonėms greičiau apsipirkti, tai tenka paraginti, kad laikytųsi atstumų.“

REKLAMA
REKLAMA

Retas gyventojas dezinfekciniu skysčiu pasinaudoja ir troleibusuose, autobusuose, nors prie durų kabo užrašai raginantys tai daryti. Tiesa, visi tvarkingai sėdi su kaukėmis, mat, viešajame transporte reguliariai vyksta patikros.

„Vykdydami kontrolę atkreipiame dėmesį, jeigu keleivis dėvi netaisyklingai kaukę, jos neturi. Tai yra labai retai atvejai“, – nurodo „Susisiekimo paslaugų“ atstovė Loreta Levulytė-Staškevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didelės eilės pandemijos pradžioje nutįsdavo prie dezinfekcinio skysčio parduotuvių. Dabar verslininkai konstatuoja, kad gyventojai apsaugos priemones perka vis rečiau.

„Dezinfekcinio skysčio sumažėjimas, pirkimų, keliasdešimt kartų. Tikriausiai, ne tik dezinfekcinio, sumažėjo ir kombinezonų vienkartinių, panoraminių akinių. Pas mus nėra tos mados, kas yra Vokietijoje, pats apsaugos darbuotojas, pardavėjai papurškia į rankas, ir ten tu jau nepraeisi nepasidezinfekavęs rankų, Lietuvos tos kultūros nebėra“, – teigia „DSP Plius“ vadovė Irma Spudienė.

REKLAMA

„Žiūrėdami į 2020 m. ir į šiuos, matome tam tikrus skirtumus. Pandemijos pradžioje, pavasario mėnesiais. Lyginant šį lapkritį ir pavasario mėnesius kaukių medicininių vaistinėse buvo įsigyjama 12-a kartų daugiau nei šį mėnesį ir dezinfekcinio skysčio 15-a kartų daugiau praėjusį pavasarį nei šiais mėnesiais“, – sako „Eurovaistinės“ komunikacijos turinio vadovė Laura Čiginskaitė.

Gyventojų nebedomina ir nuo koronaviruso daug geriau saugantys, už medicinines kaukes brangesni apsauginiai respiratoriai.

REKLAMA

„Respiratoriai FFP3, FFP2 – šitų nebeperka. Perka tik trisluoksnes, aš pati nebematau. Pardavimai sumažėję“, – sako „DSP Plius“ vadovė Irma Spudienė.

„Ir rankų dezinfekcija ir atstumai, ir kaukių teisingas nešiojimas, be abejonės turi labai nemažą reikšmę norint ne tik save apsisaugoti, bet ir artimame atstume esančius žmones“, – akcentuoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Anot specialistės, gyventojai neturėtų prarasti budrumo. Esą reikia ne tik skiepytis ar dėvėti kaukę, bet ir toliau laikytis pačių elementariausių taisyklių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir į parduotuvę įeinant, ir išeinant iš parduotuves, ir į kitas uždaras erdves, ir namie grįžus iš lauko, pirmiausiai reikia nuplauti rankas tekančiu vandeniu, muilu. Jeigu nėra vandens, reikėtų dezinfekuoti rankas. Neplaunant rankų palietus savo veidą, kad jis patektų į akių, nosies gleivinę, trumpas tam virusui ir tikrai labai sėkmingas kelias“, – sako D. Razmuvienė.

Ekspertai primena, kad medicininę kaukę reikia nešioti ne po smakru, o dengti nosį lygiai taip pat svarbu kaip ir burną. Visada reikia prispausti kaukėje esantį metalinį lankelį. Uždarose patalpose rekomenduojama nesiglėbesčiuoti, nespausti rankų, laikytis bent jau 1 metro atstumo nuo kitų asmenų, kas valandą vėdinti patalpas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų