Praėjusiais metais pagausėjo bankų už skolas nusavinto turto, tačiau, pasak ekspertų, naujų turto areštų skaičius buvo gerokai mažesnis. Taip nutiko dėl to, kad pernai buvo baigti dar nuo 2010 metų užsitęsę ginčytini atvejai tarp nekilnojamojo turto (NT) savininkų ir bankų.
Pasak nuo banko nukentėjusių klientų interesus atstovaujančio advokato Pauliaus Dockos, bankai per jų valdomas antrines įmones už skolas jau nusavino neturtingiausiųjų turtą, o dabar dėl NT daugiausia bylinėjasi su vidutinio dydžio įmonių savininkais. Mat jie lengvai savo turto neatiduoda, todėl kartais įmonių ir banko antrinių bendrovių ginčai gali užtrukti iki pusantrų metų.
Antrines įmones, kurios perka ir parduoda NT, turi visi didieji bankai. „Swedbank“ tuo užsiima „Ektronet“, SEB – „Litectus“, o DNB – „Intractus“.
„Diskusijų dėl to, kad bankai per antrines įmones superka NT, buvo kilę jau anksčiau. Svarbiausi klausimai šitoje situacijoje, ar tikrai bankai laiku parduoda įgytą turtą ir ar jis parduodamas už tinkamą kainą“, – pasakojo P. Docka.
Tačiau, pasak pašnekovo, bankai per sunkmetį jau pasimokė ir dirba profesionaliau – esą jau išmokta, kad turtą parduoti galima tik atlikus turto vertinimą, priešingu atveju gali kilti klausimų dėl turto pardavimo kainos.
Aukcionai – vieši
Pasak „Ober-Haus“ generalinio direktoriaus pavaduotojo Nerijaus Juodelio, praėjusiais metais pagausėjo bankų turto perėmimo atvejų, tačiau tai lėmė ne naujų nusavintų turto atvejų pagausėjimas, o nuo 2009 ar 2010 metų užsitęsusių NT perėmimo procesų baigimas.
Paklaustas, kaip vertina kalbas, kad bankų antrinės įmonės turtą perka per maža kaina, o rinkoje dirbtinai laiko NT kainas jo neparduodamos, N. Juodelis sakė, jog tokios kalbos nepagrįstos – esą aukcionai vyksta viešai ir galimybė įsigyti NT yra suteikiama visiems, o ne tik bankų antrinėms įmonėms.
Pašnekovo teigimu, didžiąją dalį už skolas perimamo turto sudaro juridiniams asmenims priklausantis NT: „Perimto gyventojų turto nebuvo daug, nes gyventojai suinteresuoti būstą išlaikyti, o bankai į situaciją žiūri lanksčiai, siūlo atidėjimus.“
Varžytinių nemažės
Kad už skolas perimto gyventojų NT atvejų yra nedaug, patvirtino ir SEB antrinės NT bendrovės „Litectus“ vadovas Edvinas Malevskis. „Mūsų investiciniame portfelyje vienareikšmiškai dominuoja bendrovėms priklausantis turtas, o gyventojų turtas sudaro tik nedidelę dalį.“
Pasak E. Malevskio, šiemet didesnių pokyčių nesitikima. Jis prognozuoja, kad turto pardavimo iš varžytinių atvejų skaičius gali išlikti panašus kaip ir pernai.
2011 m. gruodį „Swedbank“ priklausanti įmonė „Ektornet Lithuania SPV 1“ už 80 mln. litų įsigijo prekybos centrą „Gedimino 9“.
SEB antrinė įmonė „Litectus“ 2011 metų viduryje turėjo turto už 119 mln. litų vertės turtą, o „Swedbank“ priklausanti „Ektornet Commercial Lithuania“ – 88,8 mln. litų.
Daugiausia NT Lietuvoje turinčios privačios įmonės – „Vilniaus prekyba“, SEB ir „Swedbank“ antrinės įmonės.
Paulius GRINKEVIČIUS