Trečiadienio vidurdienį visuomeninių organizacijų mitinge „Išvykime iš Lietuvos neteisingumo įšalą“ žmonės reiškė paramą atleistiems Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovams, ragino skaidrinti teisėsaugos darbą, siūlė vidaus reikalų ministrui Raimundui Palaičiui atsistatydinti. Į mitingą iš viso susirinko apie 700 žmonių.
S. Daukanto aikštė buvo aptverta, tvarką palaikė gausios policijos pajėgos – 11.30 val. čia stovėjo 9 policijos ekipažai.
Mitinge plevėsavo Tautos ateities forumo, Jungtinio demokratinio judėjimo, Socialdemokratų sąjungos, Nepartinio demokratinio judėjimo, Lietuvos vėliavos. Kalbas sakė įvairių visuomeninių judėjimų atstovai.
Susirinkę žmonės laikė tokius plakatus kaip „Reikalaujame esminių teisėsaugos reformų“, „Palaitį lauk iš VRM“, „Prezidente, kodėl Jums parenka „mėmes“ arba „žulikus“?“, „Desovietizuokite Lietuvos teisėsaugą“, „Grąžinkite tautai teisingumą“. Minia energingais plojimais, šūksniais „Taip“, „Lietuva“ ir panašiais pritarė nuo pakylos skambėjusioms kalboms.
„Džiaugiuosi, kad sugebame pradėti pralaužti tą baimę, tą abejingumo ledą, kuris buvo Lietuvoje tiek metų po to, kai nuslūgo Sąjūdžio dvasia. Jeigu atvykote čia, gal atvyksite ir kitur, kas žino kur? Gal prie prokuratūros, prie Seimo, kuris kažkada buvo tautos širdis, o dabar tapo politinės korupcijos centru. Galbūt ir į kitus miestus, kas žino“, – sakė susirinkusiems Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Alvydas Medalinskas.
Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys mitingo dalyviams skaitė viešą pareiškimą, kurį mitingo organizatorių vardu žadėjo įteikti Prezidentei, Seimo Pirmininkei ir Premjerui.
„Reikalaujame iki Kovo 11–osios išviešinti visų šalies partijų, aukštų politikų, teisėtvarkos ir slaptųjų tarnybų pareigūnų ryšius su šešėliniu verslu ir su kitomis nusikalstamomis struktūromis, paskelbti duomenis apie jų gaunamus pinigus iš šių struktūrų ir galimai neteisėtą praturtėjimą. Nedelsiant sugrąžinti į pareigas be jokio aiškaus pagrindo nušalintus FNTT vadovus Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą“, – skaitė D. Kuolys.
Jis teigė, kad jeigu buvę FNTT vadovai V. Gailius ir V. Giržadas nebus grąžinti į savo postus, tai reikš „grįžimą į mafijos laikus“. Jis pabrėžė šių pareigūnų nuopelnus kovoje su organizuotu nusikalstamumu, taip pat priminė, kad jie pirmieji prašė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl informacijos apie padėtį banke „Snoras“ nutekinimo, tyrė Vytauto Pociūno bylą.
„Atleisti iš pareigų susikompromitavusį vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį ir visus kitus su šešėliniu verslu ir kriminaliniu pasauliu susijusius valdžios pareigūnus“, – toliau skaitė mitingo organizatorių pareiškimo reikalavimus D. Kuolys. Šis reikalavimas susilaukė ypač didelių ovacijų.
D. Kuolio teigimu, kalbėdamas apie V. Gailiaus ir V. Giržado tyrimo melo detektoriumi rezultatus, R. Palaitis išdavė tarnybinę paslaptį. Jis stebėjosi, kaip Prezidentė po to galėjo sakyti, kad R. Palaitis šioje istorijoje yra „ne prie ko“.
„Kam Lietuvai ministrai, kurie yra ne prie ko? Kam Lietuvai pareigūnai, kurie pagal Konstituciją turi užtikrinti vidaus tvarką valstybėje, balsuoja Vyriausybės posėdžiuose, o paaiškėja, kad yra ne prie ko?“, – klausė D. Kuolys.
D. Kuolys taip pat pabrėžė, kad akcijos dalyviai ragina nedelsiant pradėti nuoseklų valdžios apsivalymo procesą, iš esmės pertvarkyti teisėtvarką – išlaisvinti ją iš kriminalinių ir kitų neskaidrių ryšių, padaryti kompetentingą, atsakingą ir drąsią.
„Mes norime Kovo 11-ąją švęsti švaresnėje Tėvynėje“, – šiais žodžiais D. Kuolys baigė skaityti pareiškimą.
Jungtinio demokratinio judėjimo atstovas Šarūnas Valentinavičius mitinge kalbėjo, kad Lietuvoje įsitvirtino „valstybininkai“, kurie daro įtaką tiek teisėsaugai, tiek žiniasklaidai. Jo teigimu, jie „sunaikino teisinę sistemą, sveikatos apsaugą, niekina tautos moralę ir dvasią“. Jis ragino tautą ginti savo teises ir Lietuvą.
Nepriklausomybės Akto signatarė Nijolė Oželytė susirinkusiems sakė, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra vienintelis valstybės pareigūnas, kuriuo ji vis dar visiškai pasitiki, ir ragino žmones taip pat ja pasitikėti. Ji teigė, kad norėtų iš Prezidentės išgirsti nuoširdų atsakymą, kas iš tikrųjų valdo Lietuvos valstybę.
„Mes 20 metų pykdamiesi vieni su kitais balsuojame tai už kairiuosius, tai už dešiniuosius. Nesikeičia niekas. Todėl normaliems žmonėms ateina į galvą logiška mintis: tai jeigu renkant vienus ir renkant kitus niekas nesikeičia, tai gal valdžia tikrai nėra rankose tų, kuriems ji priklauso pagal Konstituciją? Gal yra kažkas kitas už mūsų valstybės vairo?“, – kėlė klausimą N. Oželytė.
„Man atrodo, kad mitingas visiškai pavyko. Svarbiausia buvo sunaikinta baimė ateiti, kalbėti viešai ir pradėti veikti viešai. Tęsime veiklą toliau visais įmanomais kanalais“, – po mitingo naujienų agentūrai ELTA sakė vienas iš jo organizatorių, Nepriklausomybės Akto signataras Romualdas Ozolas.
„Čia yra normalus mitingas. Tai byloja apie mūsų demokratėjimą. Nebuvo jokių ekscesų, nėra pas mus kaip Graikijoje, žmonės tiesiog išreiškė savo nuomonę. Valdžia keis savo poziciją, jeigu jaus, kad žmonės už nugaros stovi“, – Eltai sakė Nepriklausomybės Akto signataras Bronislovas Genzelis.
Jis pripažino, kad kol kas konkrečių veiksmų iš Prezidentės ar Vyriausybės nesitiki, bet pabrėžė, kad tikisi, jog žmonės supras savo jėgą ir galimybes, ir kad mitingai yra veiksmingos demokratinės valstybės požymis.
Mitinge pasirodė Lietuvių patriotų sąjungos pirmininkas Visvaldas Mažonas, buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus. Jų pasirodymą D. Kuolys garsiai įvardino kaip provokaciją, pabrėžęs, kad su neonaciais mitingo organizatoriai ir pats judėjimas nieko bendra neturi.
Mitingas baigėsi taikiai. Pasak policijos, mitingo metu incidentų nebuvo, dalyviai elgėsi drausmingai.