Elektros tiekimo bendrovės „Ignitis“ ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė sakė kad fiksuotos kainos pasiūlymai yra populiarūs tarp nepriklausomo tiekimo klientų, juos renkasi dauguma sutartį sudarančių buitinių elektros energijos vartotojų.
„Elektros energijos kainai biržoje augant, mažiau mokės tie klientai, kurie kainą užfiksavo anksčiau.
Tačiau kokio dydžio sąskaitą gavo klientas labai priklauso nuo kelių aspektų: kuriam elektros rinkos liberalizavimo etapui priklauso klientas, kada sudarė nepriklausomo tiekimo sutartį, kurį planą rinkosi, kuriam laikui fiksavo kainą ir pan. Nefiksuotą kainą pasirinkęs gyventojas, liepos mėnesį už elektros energijos kilovatvalandę, su jau pritaikyta daline valstybės kompensacija, mokėjo 0,46 euro“, – komentavo bendrovės atstovė.
„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas tikino, kad kuo anksčiau gyventojai sudarė sutartis, tuo pigiau už elektrą dabar moka.
„Turime daug skirtingų klientų, kurie fiksavo kainas skirtingu metu, kai kaina buvo skirtinguose lygiuose, jų sutartinė kaina gali labai dėl to skirtis. Tačiau galime vienareikšmiškai sakyti, kad jau metus laiko fiksavę kainas gauna mažesnes elektros sąskaitos nei pasirinkusieji su biržos kaina susietus planus. Pavyzdžiui, jei vartotojas ,per mėnesį suvartojantis 150 kWh, birželio mėnesį su mumis sudarė sutartį elektros tiekimui nuo liepos 1 d. su planu Stabilus 36, tai už liepą turėjo sulaukti 46,09 euro sąskaitos. Jei tas pats vartotojas būtų pasirinkęs planą su nefiksuota kaina, tai už liepos mėnesį suvartotus tuos pačius 150 kWh būtų sulaukęs 75,32 euro dydžio sąskaitos“, – pasakojo įmonės atstovas.
Pataria kuo skubiau rinktis tiekėją
Anot M. Kavaliausko, elektros energijos kainos biržoje keičiasi nuolatos.
„Nuolatinį kainų svyravimą biržoje lemia įvairūs elektros pasiūlos ir paklausos pokyčiai visoje Europoje, taip pat oro sąlygos (krituliai, vėjas, temperatūra), tarptautinių jungčių pralaidumai, didžiųjų elektrinių darbo rėžimai ir remontai, dujų ir akmens anglies kainos bei taršos leidimų kainos ir t.t.
Elektros tiekėjai, veikiantys rinkoje, reaguoja į biržoje vykstančius pokyčius ir adaptuoja savo kainodarą, įsivertinę, kiek rizikos gali prisiimti užtikrindami gyventojams vieną ar kitą kainą. Elektros planai ir tarifai nenukabinami iš dangaus, visi skaičiuojamės, vertinamės, prognozuojame, remdamiesi dideliu kiekiu duomenų“, – tikino įmonės atstovas.
Jo teigimu, elektros kainos biržoje didėja pastaruosius pusantrų metų ir taip jau sutapo, kad paskutinieji nepriklausomą elektros tiekėją renkasi mažiausiai vartojantys gyventojai ir jie papuola ant kainų piko.
„Jiems patariame kuo greičiau pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, ką, beje, jau ir padarė pusė trečiam etapui priskirtų vartotojų“, – pastebėjo M. Kavaliauskas.
Kainų prognozuoti nesiryžta
Pasak L. Beganskienės, kiek ir kaip augs kainos prognozuoti sunku.
„Rusijos karas Ukrainoje, agresorės veiksmai gamtinių dujų rinkoje, rekordiniai karščiai Europoje – visa tai daro įtaką elektros kainos augimui biržoje, o tai galiausiai atsispindi dabartiniuose tiekėjų kainų pasiūlymuose.
Kainų pokyčių, ypač tokioje įtemptoje energetinėje ir politinėje situacijoje, tiksliai prognozuoti negali niekas. Tačiau pastaruoju metu kainos beveik nesustojamai didėjo ir nematome indikacijų, kad šios tendencijos artimiausiu metu galėtų pasikeisti“, – sakė įmonės atstovė.
Trečiasis liberalizavimo etapas bus atidėtas?
Portalas tv3.lt primena, kad Energetikos ministras Dainius Kreivys jungtiniame Ekonomikos komiteto bei Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdyje pranešė, kad trečiąjį elektros liberalizavimo etapą planuojama reikšmingai atidėti.
„Nenoriu sakyti konkrečios datos, bet šis sprendimas bus priimtas artimiausiu metu, rudens sesijos pačioje pradžioje.
Turime labai sudėtingą situaciją elektros rinkoje ir ji negerės. Vyriausybė parengs kompensavimo mechanizmus, kurie bus susiję su sunaudojamos elektros kiekiu“, – sakė energetikos ministras.
Pasak jo, laiku nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams skiriama 25 proc. priemoka už garantinį tiekimą galėtų būti kompensuojama.
„Be abejo, kalbant apie dabartinę padėtį, galbūt, galima svarstyti dėl tų 25 proc. Sutinku. (...) Nuimti, gal ir nenuimti, kalbėti būtų galima apie kompensacinius kažkokius mechanizmus. Nesakau ne, reikia prie tos temos prisėsti“, – sakė D. Kreivys.
Pasak jo, jeigu garantinio tiekimo šie vartotojai nemokėtų, nuostolius turėtų dengti elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
„O tai išsidalintų visiems žmonėms“, – sakė jis.
Jei priklausai ne tam etapui tai esi pats kaltas. O labiausiai kaltas kad gyveni konservų klikos valdymo laikotarpiu. Jiems otkatai o mums badmiriavimas arba emigracija.
Dekite pragare visi kurie už šituos aferiūgas balsavote!