Jie nepatingėjo stovėti eilėse, kad nemokamai gautų eglišakį, kurio kvapas namuose sukurs kalėdinę nuotaiką ir išsaugos eglutę nuo kirtimo.
Pačioje Vilniaus širdyje, prie Katedros, miškininkai tradiciškai dalijo eglės šakas.
„Jau aštuonioliktus metus Lietuvos miškininkai prieš Kalėdas nori sukurti kalėdinę nuotaiką mūsų gyventojams ir organizuoja akciją „Parsinešk Kalėdas“ į savo namus ir daugelyje miestų miestelių aikščių daliname eglių ir pušų šakas“, – pasakoja Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.
Miškininkai žmonėms paruošė apie 120 tūkstančių šakų. Jos iš kirtaviečių, miškininkai sako atrinkę pačias gražiausias. Nusipirkti vieną kainuotų mažiausiai du tris eurus.
Darganotas oras neišgąsdino
Norinčių nemokamai gauti eglės šakelę susidarė visa eilė. Žmonių neišgąsdino net darganotas oras. Vieniems laukimas prailgo, o kiti nesiskundė, kad tenka netrumpai stovėti eilėje:
„Greitai eina šita eilė. – Kiek jau laiko stovit? – Nu, gal valandą.“
„Galėtų ir greičiau judėti. Nustebino. Pernai ėmiau, nebuvo taip.“
„Ilgokai ilgokai stoviu, gerai, kad oras nėra labai šaltas, bet ilgokai.“
Žmonės sako, kad jiems gaila kertamų eglučių, todėl namuose jau papuošė dirbtines, bet jų neužtenka Kalėdų nuotaikai sukurti:
„Kadangi nedidelis butukas, užtenka tos šakelės, labai graži ta akcija, kad nekirstų žmonės miške eglučių.“
„Ta eglutė yra dirbtinė, o norisi miško kvapo.“
„Turiu labai mažiukę seną, gal 20 metų dirbtinę, bet man reikia gyvos šakos, kad man namai kvepėtų.“
„Tai dalis Kalėdų kvapo, cinamonas, apelsinai, mandarinai, eglės sakų tas kvapas, tai kvepia Kalėdom.“
Kai kuriems žmonėms eglišakių kvapas atgaivino vaikystės prisiminimus: „Nuo vaikystės prisimenu, kaip tėvukas puošdavo, ir mes puošdavome raudonais obuoliukais mažais, dar dabar aš jų turiu namuose.“
Nelegaliai kirsi – mokėsi baudas
Vieni žmonės rinkosi po vieną šakelę, o kiti namo tempė glėbius eglišakių, kuriuos dar turėjo susidėlioti, kad būtų patogu neštis.
„Ar įnoringi šiemet žmonės, ko dažniausiai prašo? – Tik patrumpint. Banga būna plonesnių, kita būna banga nori stambesnių, kaip sakoma pasiskirsto“, – sako miškininkas Nerijus Smaidžiūnas.
Na, o kam ranka niežti eglę nelegaliai nusikirsti, gresia bauda – mažiausiai penkiolika eurų. Tačiau žmonės, kaip sako miškininkai, tampa vis sąmoningesni.
„Žmonės suprasdami, užuot leidę savo laikus ir pinigėlius važiuoti į mišką ir užsiimti negarbinga veika, geriau nusipirks eglutes, kurios yra tikrai pigiau negu kuras iki miško“, – teigia Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.
Žmonės visoje Lietuvoje per kelias valandas išgraibstė 120 tūkstančių eglių šakų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.