• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 2013 m. sau­sio 1 d. įtei­si­nan­tys sa­va­va­liš­kas sta­ty­bas as­me­nys pri­va­lės su­mo­kė­ti nu­sta­ty­to dy­džio įmo­ką, ku­ri ga­li siek­ti net pu­sę mi­li­jo­no. Nors dau­ge­lis tik­rai yra be jo­kių do­ku­men­tų su­si­ren­tę ga­ra­žiu­ką, ku­ris „to­bu­li­na­mas“ vir­to pir­te­le ar net nuo­sa­vu na­mu, įtei­sin­ti šių ne­le­ga­lių sta­ty­bų ar re­konst­ruk­ci­jų ne­sku­ba­ma. Iki Nau­jų­jų tri­jų mė­ne­sių ne­be­li­ko, bū­tent tiek, anot spe­cia­lis­tų už­trun­ka do­ku­men­tų tvar­ky­mas.

REKLAMA
REKLAMA

Tau­ti­nis bruo­žas?

Sta­ty­bos įsta­ty­me bu­vo nu­ma­ty­tas pe­rei­na­ma­sis lai­ko­tar­pis iki 2013-ųjų, kai už ne­le­ga­lios sta­ty­bos įtei­si­ni­mą ne­rei­kia mo­kė­ti įmo­kos. Ne­reik­tų pul­ti de­juo­ti, kad iki Nau­jų­jų ne­li­ko nė tri­jų mė­ne­sių – įsta­ty­mo pa­kei­ti­mai priim­ti prieš dve­jus me­tus, tad lai­ko bu­vo į va­lias. Per šį dve­jų me­tų lai­ko­tar­pį as­me­nims, sie­kian­tiems sa­vo no­ru įtei­sin­ti sa­va­va­liš­kas sta­ty­bas, yra tai­ko­ma „am­nes­ti­ja“ – pri­si­pa­ži­nę jie įgy­ja ga­li­my­bę įtei­sin­ti ne­le­ga­lius sta­ti­nius be įtei­si­ni­mo įmo­kos. Tie­siog rei­kia kreip­tis į sa­vi­val­dy­bę, kur pra­šy­mas įtei­sin­ti sta­ti­nį bus svars­to­mas. Ne­pa­no­ru­siems „le­ga­li­zuo­tis“ vė­liau bus tai­ko­ma įmo­ka ar net ad­mi­nist­ra­ci­nės nuo­bau­dos.

REKLAMA

Tai­gi įsta­ty­mo pa­tai­sos lei­džia pa­reng­ti sta­ti­nio pro­jek­ti­nę do­ku­men­ta­ci­ją ir, nuo sau­sio 1 d. su­mo­kė­jus įsta­ty­me nu­sta­ty­tą įmo­ką už sa­va­va­liš­kos sta­ty­bos įtei­si­ni­mą, gau­ti sta­ty­bą lei­džian­tį do­ku­men­tą. Įmo­kos dy­dis pri­klau­sys nuo sa­va­va­liš­kai at­lik­tų sta­ty­bos dar­bų, įskai­tant pa­nau­do­tus sta­ty­bos pro­duk­tus, są­nau­dų ver­tę. Įmo­ka ne­ga­lės bū­ti ma­žes­nė nei 300 Lt ir di­des­nė nei 500 tūkst.

REKLAMA
REKLAMA

Tai­gi, jei su­si­ren­tė­te vi­du­ti­nio dy­džio dvie­jų aukš­tų na­mu­ką, ku­rio sta­ty­bos dar­bų ver­tė yra 200 tūkst. Lt, įmo­kos dy­dis mū­sų pa­skai­čia­vi­mais bus... 40 tūkst. Lt.

Įtei­sin­ti ga­li­ma ne vis­ką

Kas gi ta sa­va­va­liš­ka sta­ty­ba, dėl ku­rios tu­rė­tų su­si­rū­pin­ti jų sa­vi­nin­kai? To­kia sta­ty­ba ta, ku­rios sa­vi­nin­kas ne­tu­ri sta­ty­bą lei­džian­čio do­ku­men­to. Sa­va­va­liš­ka lai­ko­ma ir ta sta­ty­ba, ku­riai lei­di­mas sta­ty­bai yra, ta­čiau sta­ti­nys pa­sta­ty­tas ar­ba sta­to­mas ne pro­jek­te nu­sta­ty­to­je vie­to­je, ne­si­lai­kant pro­jek­te nu­sta­ty­tų sta­ti­nio išo­rės mat­me­nų, lai­kan­čių­jų kost­ruk­ci­jų rei­ka­la­vi­mų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol pa­gal ga­lio­jan­tį įsta­ty­mą įtei­sin­ti ne­bu­vo ga­li­ma vi­siš­kai jo­kių ne­le­ga­lių sta­ty­bų, net kai­mo na­mo ve­ran­dos re­konst­ra­vi­mo ar re­mon­to, ku­riam rei­kė­jo sta­ty­bos lei­di­mo ar­ba su­de­rin­to pro­jek­to. Da­bar įsta­ty­mas lei­džia įtei­sin­ti daug ne­le­ga­lių sta­ty­bų, de­ja, o gal – ačiū Die­vui, ne vi­sas. Anot Vals­ty­bi­nės te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­jos, sa­va­va­liš­kos sta­ty­bos ga­li bū­ti įtei­si­na­mos lai­kan­tis prin­ci­po „ga­li bū­ti tik tai, kas ga­li bū­ti“. Ki­taip sa­kant, sa­va­va­liš­ką sta­ty­bą ga­li­ma įtei­sin­ti tik tuo at­ve­ju, jei pa­sta­ty­tas sta­ti­nys ap­skri­tai ga­li bū­ti to­je vie­to­je pa­gal ga­lio­jan­čius tei­sės ak­tus.

REKLAMA

Siū­lo pa­gal­bą

Jei ki­lo klau­si­mų, gy­ven­to­jai vi­suo­met ga­li pa­si­kon­sul­tuo­ti su sa­vi­val­dy­bės, Vals­ty­bi­nės te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­jos, re­gio­nų ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­tų, sau­go­mų te­ri­to­ri­jų di­rek­ci­jų, Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to te­ri­to­ri­nių sky­rių spe­cia­lis­tais, pri­klau­so­mai nuo to, ko­kio­je te­ri­to­ri­jo­je bu­vo at­lik­ta sa­va­va­liš­ka sta­ty­ba.

REKLAMA

„Rei­kia ras­ti žmo­gų, ku­ris brai­žo pla­nus (ar­chi­tek­tą – aut. pa­st.). Kiek­vie­nas toks tu­ri ma­sę pa­žįs­ta­mų, nes rei­kia ne­ma­žai lei­di­mų, – pa­sa­ko­jo ne­le­ga­lų sta­ti­nį – iš tvar­to nuo­sa­vu na­mu kie­me vir­tu­sį pa­sta­tą – pa­si­sta­čiu­si ra­jo­no gy­ven­to­ja Lai­ma. – Bū­na kad rei­kia lei­di­mų at­ga­li­ne da­ta. Te­ko su­si­dur­ti su tar­nau­to­jo­mis, ku­rios, pa­čios dirb­da­mos sa­vi­val­dy­bė­se, tei­kia to­kią do­ku­men­tų tvar­ky­mo pa­slau­gą. Joms per­bėg­ti per ke­le­tą ka­bi­ne­tų ir su­si­rink­ti rei­kia­mus pa­ra­šus la­bai pa­pras­ta.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

In­ter­ne­te ga­li­ma ras­ti ir skel­bi­mų, kad tam tik­ra pro­jek­ta­vi­mo įmo­nė pa­ruo­šia vi­sus rei­kia­mus do­ku­men­tus sa­va­va­liš­koms sta­ty­boms įtei­sin­ti, jei sta­ti­nys iš es­mės ati­tin­ka Lie­tu­vo­je ga­lio­jan­čias sta­ty­bos nor­mas ir tei­sės ak­tus. Vie­nos to­kių, vei­kian­čių Že­mai­ti­jo­je, va­do­vė Vi­li­ja Aus­tie­nė tei­gė, jog pa­gy­vė­ji­mo, kad žmo­nės no­ri įtei­sin­ti ne­le­ga­lias sta­ty­bas, nė­ra. „Ga­li bū­ti, kad jie su­si­zgribs pa­sku­ti­nę mi­nu­tę, gal lapk­ri­čio mė­ne­sį, nes toks jau lie­tu­vių bū­das. Ta­da jau bus ne­beį­ma­no­ma lai­ku su­si­tvar­ky­ti do­ku­men­tų. Vi­du­ti­niš­kai jie tvar­ko­mi tris mė­ne­sius. Jei žmo­gus da­bar pra­dė­tų tvar­ky­tis do­ku­men­tus, jis gal­būt dar spė­tų, aiš­ku, pri­klau­so­mai nuo to, ko­kie do­ku­men­tai – pa­sta­tų, že­mės ar nuo­sa­vy­bės – nė­ra tvar­kin­gi.“

REKLAMA

Anot spe­cia­lis­tės, žmo­gus tu­ri įtei­sin­ti net tai, kad iš­grio­vė na­mie sie­ną, ypač jei ji ne­šan­čio­ji. „Anuo­met ir da­bar dau­ge­lis pa­si­duo­da ma­dai iš­griau­ti sie­ną tarp vir­tu­vės ir kam­ba­rio. Bu­to re­mon­tas įtei­si­na­mas su­pap­ras­tin­ta tvar­ka, – sa­kė įmo­nės va­do­vė. – Tie­sa, ne­ma­nau, kad dėl sie­nos nu­grio­vi­mo bus bau­dos. Čia kal­ba­ma apie di­de­lius ne­le­ga­liai pa­sta­ty­tus ob­jek­tus – nuo­sa­vus na­mus, prie­sta­tus.“

REKLAMA

Že­mai­tiš­ka tro­ba – ne kar­ka­si­nis na­mas

„Žmo­gus nu­si­per­ka re­gio­ni­nia­me par­ke skly­pą ir įsi­vaiz­duo­ja, kad jei skly­pas jo, jis ga­li da­ry­ti ką no­ri. Yra par­ko reg­la­men­tai, rei­ka­la­vi­mai sta­ti­niams, tar­ki­me, Že­mai­ti­jo­je yra nu­sta­ty­ta, kad sta­to­mas pa­sta­tas tu­ri ati­tik­ti že­mai­tiš­kos tro­bos prin­ci­pus. Ir sto­gas, ir fa­sa­das tu­ri ati­tik­ti rei­ka­la­vi­mus. Žmo­nės ne­sup­ran­ta, no­ri pa­gal sa­ve sta­ty­ti. Jiems sun­ku išaiš­kin­ti, kad nė­ra taip, kad ma­no že­mė, ma­no nuo­sa­vy­bė, to­dėl da­rau ką no­riu. Yra bu­vęs at­ve­jis, kad pa­lei ke­lią Kur­šė­nai-Pa­lan­ga žmo­gus pa­si­sta­tė na­mą ap­sau­gi­nė­je 70 met­rų ke­lio zo­no­je. Jam at­ro­dė, kad sa­vo že­mė­je ga­li elg­tis kaip no­ri“, – pa­sa­ko­jo V. Aus­tie­nė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Da­riaus Ra­man­čio­nio, Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jos vy­riau­sio­jo spe­cia­lis­to kraš­tot­var­ki­nin­ko, tei­gi­mu, kai par­ko te­ri­to­ri­jo­je ap­tin­ka­ma ne­le­ga­li sta­ty­ba ar sa­va­va­liš­ki sta­ti­niai, yra pra­ne­ša­ma Vals­ty­bi­nės te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­jos Šiau­lių te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos vals­ty­bi­nės prie­žiū­ros sky­riui. „Jei kas nors tu­ri sa­vo že­mės skly­pe sta­ti­nių, pa­sta­ty­tų ne­tu­rint nu­sta­ty­ta tvar­ka iš­duo­to lei­di­mo, bet sta­ty­ba že­mės skly­pe ga­li­ma, ga­li pa­reng­ti ati­tin­ka­mus do­ku­men­tus ir juos įsi­tei­sin­ti, nes neaiš­ku, ka­da kas pa­skųs ir sta­ty­bos ins­pek­to­rius ap­si­lan­kys“, – sa­kė jis.

REKLAMA

Kaip įtei­sin­ti?

Anot V. Aus­tie­nės, sta­ti­nio sa­vi­nin­kas, ne­lauk­da­mas, kol pas jį ap­si­lan­kys Vals­ty­bi­nė te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­ja ir bus su­ra­šy­tas sa­va­va­liš­kos sta­ty­bos ak­tas, pa­ts tu­ri kreip­tis į sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ją. Kar­tu su pra­šy­mu iš­duo­ti sta­ty­bą lei­džian­tį do­ku­men­tą sta­ty­to­jas tu­ri pa­teik­ti ir vi­sus rei­ka­lin­gus do­ku­men­tus: pro­jek­tą, bend­ra­tur­čių su­ti­ki­mus ir pan.

REKLAMA

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja, nu­sta­čiu­si, kad to­kio sta­ti­nio sta­ty­ba yra ga­li­ma pa­gal tos te­ri­to­ri­jos pla­nus, pri­ta­rus pro­jek­tą tik­ri­nan­čioms ins­ti­tu­ci­joms, tu­ri ten­kin­ti pra­šy­mą iš­duo­ti sta­ty­bą lei­džian­tį do­ku­men­tą, t. y. įtei­sin­ti šią sta­ty­bą. Šiuo at­ve­ju sta­ty­to­jas nau­do­ja­si „švel­niau­siu“ sa­va­va­liš­kos sta­ty­bos įtei­si­ni­mo bū­du – jis tik ga­li bū­ti nu­baus­tas ad­mi­nist­ra­ci­ne tvar­ka ir tik tuo at­ve­ju, jei nė­ra pa­si­bai­gęs to­kios nuo­bau­dos sky­ri­mo se­na­ties ter­mi­nas. Ta­čiau net ir ski­riant ad­mi­nist­ra­ci­nę nuo­bau­dą šiuo at­ve­ju tai­ko­mos ma­žiau­sios bau­dos, ka­dan­gi sa­va­no­riš­kas krei­pi­ma­sis dėl sa­va­va­liš­kos sta­ty­bos įtei­si­ni­mo lai­ko­mas švel­ni­nan­čia ap­lin­ky­be. Bū­tent šia itin pa­lan­kia sa­va­va­liš­kos sta­ty­bos įtei­si­ni­mo ga­li­my­be as­me­nys, sa­va­va­liš­kai vyk­dę sta­ty­bos dar­bus, ir ga­li pa­si­nau­do­ti iki 2012 m. gruo­džio 31 d.

REKLAMA
REKLAMA

Net ir tuo at­ve­ju, jei iki šio ter­mi­no bū­tų su­ra­šy­tas sa­va­va­liš­kos sta­ty­bos ak­tas, sta­ty­to­jui bus tai­ko­mos tam tik­ros leng­va­tos – jis per še­šis ar net de­vy­nis mė­ne­sius, jei esa­ma ne nuo jo pri­klau­san­čių truk­džių, tu­rė­tų tei­sę kreip­tis su pra­šy­mu iš­duo­ti sta­ty­bą lei­džian­tį do­ku­men­tą. Tik šiuo at­ve­ju ski­riant ad­mi­nist­ra­ci­nę nuo­bau­dą (jei ne­suė­ju­si jos sky­ri­mo se­na­tis) jam ne­bū­tų tai­ko­ma švel­ni­nan­ti ap­lin­ky­bė.

nuo 2013 m. sau­sio 1 d. ne­be­bus ga­li­my­bės pa­si­nau­do­ti „švel­niuo­ju“ įtei­si­ni­mo bū­du – teks mo­kė­ti įmo­ką už to­kios sta­ty­bos įtei­si­ni­mą.

Vi­si šie sa­va­va­liš­kos sta­ty­bos įtei­si­ni­mo bū­dai ga­li­mi tik tais at­ve­jais, kai sta­ti­nys iš­vis ga­li sto­vė­ti to­je vie­to­je. Jei sta­ty­bą lei­džian­tis do­ku­men­tas sa­va­va­liš­kai sta­ty­bai įtei­sin­ti ne­ga­li bū­ti iš­duo­tas, sta­ti­nį teks nu­griau­ti.

Ne­tu­ri duo­me­nų?

Ka­dan­gi no­rint įtei­sin­ti ne­le­ga­lią sta­ty­bą rei­kia kreip­tis į sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ją, ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bių pa­si­tei­ra­vo­me, kiek gy­ven­to­jų krei­pė­si to­kiu tiks­lu, nes pa­skam­bi­nę Šiau­lių te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos vals­ty­bi­nės prie­žiū­ros sky­riui bu­vo­me in­for­muo­ti, kad jis to­kios in­for­ma­ci­jos ne­kau­pia.

REKLAMA

„Var­gu, ar Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja ga­li at­sa­ky­ti į šį klau­si­mą“, – su­lau­kė­me at­sa­ky­mo iš Kel­mės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės. Anot šios sa­vi­val­dy­bės Kraš­tot­var­kos, pa­vel­do­sau­gos ir sta­ty­bos sky­riaus vy­riau­sio­jo spe­cia­lis­to Ge­di­mi­no Kil­ti­na­vi­čiaus, šis sky­rius to­kios in­for­ma­ci­jos ne­tu­ri ir tu­rė­ti ne­ga­li. „Ne­le­ga­lias sta­ty­bas ku­ruo­ja Vals­ty­bi­nės te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­jos Šiau­lių sky­riaus spe­cia­lis­tai“, – tei­gė jis.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Ar­chi­tek­tū­ros ir ur­ba­nis­ti­kos sky­riaus Te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo po­sky­rio ve­dė­jas Val­das Mar­ke­vi­čius in­for­ma­vo, kad vi­sos sta­ty­bos lei­di­mų pro­ce­dū­ros vyk­do­mos Lie­tu­vos Res­pub­li­kos sta­ty­bos lei­di­mų ir sta­ty­bos vals­ty­bi­nės prie­žiū­ros in­for­ma­ci­ne sis­te­ma „In­fos­ta­ty­ba“, ku­rios tiks­las su­da­ry­ti ga­li­my­bę ope­ra­ty­viai gau­ti vi­są bū­ti­ną in­for­ma­ci­ją apie sta­ty­bos pro­ce­są ša­ly­je. Pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos sta­ty­bos lei­di­mų ir sta­ty­bos vals­ty­bės prie­žiū­ros in­for­ma­ci­nės sis­te­mos „In­fos­ta­ty­ba“  (www.is-in­fos­ta­ty­ba.lt) nuo­sta­tus in­for­ma­ci­nės sis­te­mos val­dy­to­ja yra Vals­ty­bi­nė te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos ins­pek­ci­ja. De­ja, prie tink­la­la­pio pri­si­jung­ti ne­pa­vy­ko.

REKLAMA

Šiau­liuo­se in­di­vi­dua­lių na­mų sta­ty­boms 2002 m. bu­vo iš­duo­ti 67 lei­di­mai, 2004 m. – 120, 2006 m. – 173, 2008 m. – 214. Per kri­zę no­rin­čių­jų sta­ty­ti in­di­vi­dua­lius gy­ve­na­muo­sius na­mus šiek tiek su­ma­žė­jo: 2009 m. bu­vo iš­duo­ti 153, 2010 m. – 122 sta­ty­ti lei­džian­tys do­ku­men­tai.

2002 m. bu­vo pri­duo­ti 27 na­mai, 2004 m. – 59, 2008 m. – 87, 2009 m. – 65, 2010 m. – 27 in­di­vi­dua­lūs gy­ve­na­mie­ji na­mai.

Po­vi­las LUN­GĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų