Nuo 2013 m. sausio 1 d. įteisinantys savavališkas statybas asmenys privalės sumokėti nustatyto dydžio įmoką, kuri gali siekti net pusę milijono. Nors daugelis tikrai yra be jokių dokumentų susirentę garažiuką, kuris „tobulinamas“ virto pirtele ar net nuosavu namu, įteisinti šių nelegalių statybų ar rekonstrukcijų neskubama. Iki Naujųjų trijų mėnesių nebeliko, būtent tiek, anot specialistų užtrunka dokumentų tvarkymas.
Tautinis bruožas?
Statybos įstatyme buvo numatytas pereinamasis laikotarpis iki 2013-ųjų, kai už nelegalios statybos įteisinimą nereikia mokėti įmokos. Nereiktų pulti dejuoti, kad iki Naujųjų neliko nė trijų mėnesių – įstatymo pakeitimai priimti prieš dvejus metus, tad laiko buvo į valias. Per šį dvejų metų laikotarpį asmenims, siekiantiems savo noru įteisinti savavališkas statybas, yra taikoma „amnestija“ – prisipažinę jie įgyja galimybę įteisinti nelegalius statinius be įteisinimo įmokos. Tiesiog reikia kreiptis į savivaldybę, kur prašymas įteisinti statinį bus svarstomas. Nepanorusiems „legalizuotis“ vėliau bus taikoma įmoka ar net administracinės nuobaudos.
Taigi įstatymo pataisos leidžia parengti statinio projektinę dokumentaciją ir, nuo sausio 1 d. sumokėjus įstatyme nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą. Įmokos dydis priklausys nuo savavališkai atliktų statybos darbų, įskaitant panaudotus statybos produktus, sąnaudų vertę. Įmoka negalės būti mažesnė nei 300 Lt ir didesnė nei 500 tūkst.
Taigi, jei susirentėte vidutinio dydžio dviejų aukštų namuką, kurio statybos darbų vertė yra 200 tūkst. Lt, įmokos dydis mūsų paskaičiavimais bus... 40 tūkst. Lt.
Įteisinti galima ne viską
Kas gi ta savavališka statyba, dėl kurios turėtų susirūpinti jų savininkai? Tokia statyba ta, kurios savininkas neturi statybą leidžiančio dokumento. Savavališka laikoma ir ta statyba, kuriai leidimas statybai yra, tačiau statinys pastatytas arba statomas ne projekte nustatytoje vietoje, nesilaikant projekte nustatytų statinio išorės matmenų, laikančiųjų kostrukcijų reikalavimų.
Iki šiol pagal galiojantį įstatymą įteisinti nebuvo galima visiškai jokių nelegalių statybų, net kaimo namo verandos rekonstravimo ar remonto, kuriam reikėjo statybos leidimo arba suderinto projekto. Dabar įstatymas leidžia įteisinti daug nelegalių statybų, deja, o gal – ačiū Dievui, ne visas. Anot Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, savavališkos statybos gali būti įteisinamos laikantis principo „gali būti tik tai, kas gali būti“. Kitaip sakant, savavališką statybą galima įteisinti tik tuo atveju, jei pastatytas statinys apskritai gali būti toje vietoje pagal galiojančius teisės aktus.
Siūlo pagalbą
Jei kilo klausimų, gyventojai visuomet gali pasikonsultuoti su savivaldybės, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, regionų aplinkos apsaugos departamentų, saugomų teritorijų direkcijų, Kultūros paveldo departamento teritorinių skyrių specialistais, priklausomai nuo to, kokioje teritorijoje buvo atlikta savavališka statyba.
„Reikia rasti žmogų, kuris braižo planus (architektą – aut. past.). Kiekvienas toks turi masę pažįstamų, nes reikia nemažai leidimų, – pasakojo nelegalų statinį – iš tvarto nuosavu namu kieme virtusį pastatą – pasistačiusi rajono gyventoja Laima. – Būna kad reikia leidimų atgaline data. Teko susidurti su tarnautojomis, kurios, pačios dirbdamos savivaldybėse, teikia tokią dokumentų tvarkymo paslaugą. Joms perbėgti per keletą kabinetų ir susirinkti reikiamus parašus labai paprasta.“
Internete galima rasti ir skelbimų, kad tam tikra projektavimo įmonė paruošia visus reikiamus dokumentus savavališkoms statyboms įteisinti, jei statinys iš esmės atitinka Lietuvoje galiojančias statybos normas ir teisės aktus. Vienos tokių, veikiančių Žemaitijoje, vadovė Vilija Austienė teigė, jog pagyvėjimo, kad žmonės nori įteisinti nelegalias statybas, nėra. „Gali būti, kad jie susizgribs paskutinę minutę, gal lapkričio mėnesį, nes toks jau lietuvių būdas. Tada jau bus nebeįmanoma laiku susitvarkyti dokumentų. Vidutiniškai jie tvarkomi tris mėnesius. Jei žmogus dabar pradėtų tvarkytis dokumentus, jis galbūt dar spėtų, aišku, priklausomai nuo to, kokie dokumentai – pastatų, žemės ar nuosavybės – nėra tvarkingi.“
Anot specialistės, žmogus turi įteisinti net tai, kad išgriovė namie sieną, ypač jei ji nešančioji. „Anuomet ir dabar daugelis pasiduoda madai išgriauti sieną tarp virtuvės ir kambario. Buto remontas įteisinamas supaprastinta tvarka, – sakė įmonės vadovė. – Tiesa, nemanau, kad dėl sienos nugriovimo bus baudos. Čia kalbama apie didelius nelegaliai pastatytus objektus – nuosavus namus, priestatus.“
Žemaitiška troba – ne karkasinis namas
„Žmogus nusiperka regioniniame parke sklypą ir įsivaizduoja, kad jei sklypas jo, jis gali daryti ką nori. Yra parko reglamentai, reikalavimai statiniams, tarkime, Žemaitijoje yra nustatyta, kad statomas pastatas turi atitikti žemaitiškos trobos principus. Ir stogas, ir fasadas turi atitikti reikalavimus. Žmonės nesupranta, nori pagal save statyti. Jiems sunku išaiškinti, kad nėra taip, kad mano žemė, mano nuosavybė, todėl darau ką noriu. Yra buvęs atvejis, kad palei kelią Kuršėnai-Palanga žmogus pasistatė namą apsauginėje 70 metrų kelio zonoje. Jam atrodė, kad savo žemėje gali elgtis kaip nori“, – pasakojo V. Austienė.
Dariaus Ramančionio, Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos vyriausiojo specialisto kraštotvarkininko, teigimu, kai parko teritorijoje aptinkama nelegali statyba ar savavališki statiniai, yra pranešama Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Šiaulių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriui. „Jei kas nors turi savo žemės sklype statinių, pastatytų neturint nustatyta tvarka išduoto leidimo, bet statyba žemės sklype galima, gali parengti atitinkamus dokumentus ir juos įsiteisinti, nes neaišku, kada kas paskųs ir statybos inspektorius apsilankys“, – sakė jis.
Kaip įteisinti?
Anot V. Austienės, statinio savininkas, nelaukdamas, kol pas jį apsilankys Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija ir bus surašytas savavališkos statybos aktas, pats turi kreiptis į savivaldybės administraciją. Kartu su prašymu išduoti statybą leidžiantį dokumentą statytojas turi pateikti ir visus reikalingus dokumentus: projektą, bendraturčių sutikimus ir pan.
Savivaldybės administracija, nustačiusi, kad tokio statinio statyba yra galima pagal tos teritorijos planus, pritarus projektą tikrinančioms institucijoms, turi tenkinti prašymą išduoti statybą leidžiantį dokumentą, t. y. įteisinti šią statybą. Šiuo atveju statytojas naudojasi „švelniausiu“ savavališkos statybos įteisinimo būdu – jis tik gali būti nubaustas administracine tvarka ir tik tuo atveju, jei nėra pasibaigęs tokios nuobaudos skyrimo senaties terminas. Tačiau net ir skiriant administracinę nuobaudą šiuo atveju taikomos mažiausios baudos, kadangi savanoriškas kreipimasis dėl savavališkos statybos įteisinimo laikomas švelninančia aplinkybe. Būtent šia itin palankia savavališkos statybos įteisinimo galimybe asmenys, savavališkai vykdę statybos darbus, ir gali pasinaudoti iki 2012 m. gruodžio 31 d.
Net ir tuo atveju, jei iki šio termino būtų surašytas savavališkos statybos aktas, statytojui bus taikomos tam tikros lengvatos – jis per šešis ar net devynis mėnesius, jei esama ne nuo jo priklausančių trukdžių, turėtų teisę kreiptis su prašymu išduoti statybą leidžiantį dokumentą. Tik šiuo atveju skiriant administracinę nuobaudą (jei nesuėjusi jos skyrimo senatis) jam nebūtų taikoma švelninanti aplinkybė.
nuo 2013 m. sausio 1 d. nebebus galimybės pasinaudoti „švelniuoju“ įteisinimo būdu – teks mokėti įmoką už tokios statybos įteisinimą.
Visi šie savavališkos statybos įteisinimo būdai galimi tik tais atvejais, kai statinys išvis gali stovėti toje vietoje. Jei statybą leidžiantis dokumentas savavališkai statybai įteisinti negali būti išduotas, statinį teks nugriauti.
Neturi duomenų?
Kadangi norint įteisinti nelegalią statybą reikia kreiptis į savivaldybės administraciją, apskrities savivaldybių pasiteiravome, kiek gyventojų kreipėsi tokiu tikslu, nes paskambinę Šiaulių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriui buvome informuoti, kad jis tokios informacijos nekaupia.
„Vargu, ar Savivaldybės administracija gali atsakyti į šį klausimą“, – sulaukėme atsakymo iš Kelmės rajono savivaldybės. Anot šios savivaldybės Kraštotvarkos, paveldosaugos ir statybos skyriaus vyriausiojo specialisto Gedimino Kiltinavičiaus, šis skyrius tokios informacijos neturi ir turėti negali. „Nelegalias statybas kuruoja Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Šiaulių skyriaus specialistai“, – teigė jis.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus Teritorijų planavimo poskyrio vedėjas Valdas Markevičius informavo, kad visos statybos leidimų procedūros vykdomos Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacine sistema „Infostatyba“, kurios tikslas sudaryti galimybę operatyviai gauti visą būtiną informaciją apie statybos procesą šalyje. Pagal Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ (www.is-infostatyba.lt) nuostatus informacinės sistemos valdytoja yra Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Deja, prie tinklalapio prisijungti nepavyko.
Šiauliuose individualių namų statyboms 2002 m. buvo išduoti 67 leidimai, 2004 m. – 120, 2006 m. – 173, 2008 m. – 214. Per krizę norinčiųjų statyti individualius gyvenamuosius namus šiek tiek sumažėjo: 2009 m. buvo išduoti 153, 2010 m. – 122 statyti leidžiantys dokumentai.
2002 m. buvo priduoti 27 namai, 2004 m. – 59, 2008 m. – 87, 2009 m. – 65, 2010 m. – 27 individualūs gyvenamieji namai.
Povilas LUNGĖ