Šiems metams iš Klimato kaitos programos tam skirta net 25 mln. eurų. Antrajam kvietimui, kurį spalio 3 d. paskelbė Aplinkos projektų valdymo agentūra, suplanuoti 15,3 mln. eurų.
„Didelis gyventojų susidomėjimas šia parama rodo jos reikšmingumą siekiant klimato kaitos švelninimo tikslų ir energetinės nepriklausomybės.
Nauji šildymo įrenginiai ženkliai mažiau teršia aplinką, todėl gyventojai ne tik sutaupo lėšų efektyviau pasigamindami šilumos energiją, bet ir prisideda prie švaresnės aplinkos, geresnės oro kokybės“, – pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Maksimali paramos suma pareiškėjui siekia 14,5 tūkst. eurų, vidutiniškai ji sudaro 2,7 tūkst. eurų. Kompensacinė išmoka apskaičiuojama pagal aplinkos ministro įsakyme nustatytus fiksuotus dydžius.
Gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą, akmens anglį, durpių briketus ir kitą iškastinį kurą naudojančius šilumos gamybos įrenginius galima keisti į naują 5 klasės efektyvumo biokuro katilą arba šilumos siurblį, kuris naudoja geoterminę, hidroterminę arba aeroterminę energiją.
Siurbliai vis populiaresni
„Vis daugiau žmonių galvoja apie tvarumą, apie aplinkai draugiškus ir laiką taupančius šildymo sprendimus. Galimybė pasinaudoti APVA parama sumažina asmeninių finansinių investicijų dydį. Inovatyvūs šildymo sprendimai užtikrina ilgaamžį ir patikimą rezultatą – energijos išteklių taupymą, aplinkos tausojimą ir mažesnes išlaidas.
Vienas iš tokių sprendimų yra šilumos siurbliai. Jie, naudodami bazinius termodinamikos dėsnius, didelę dalį reikiamos energijos šildymui, vėsinimui ar karšto vandens ruošimui pasisavina iš aplinkos“, – pranešime cituojama „Ignitis“ produktų vadovas Justas Kersnauskas.
Paskelbtas paramos kvietimas, sudaro sąlygas gyventojams pasikeisti taršius šildymo katilus į tvaresnius ir kur kas efektyvesnius šilumos siurblius. Tai efektyvus, aplinką tausojantis šildymo būdas, kuris palaiko pastovią šilumos ir vandens temperatūrą, nereikalauja daug priežiūros, jį patogu naudoti, tad taupomi ne tik finansai, energetikos ištekliai, bet ir laikas, skiriamas įrenginio priežiūrai.
Gyventojai teikti prašymus galės iki lapkričio 3 d.
Gauti prašymai bus vertinami konkurso būdu pagal kvietime nustatytus kriterijus. Kompensacijos skyrimui jokios įtakos neturi paraiškos pateikimo greitis, todėl nesvarbu, ar prašymas pateiktas pirmąją ar paskutinę kvietimo dieną.
Šiemet per pirmąjį kvietimą APVA gavo beveik 3 tūkst. gyventojų prašymų pakeisti taršius katilus. Planuojama, kad beveik 2500 gyventojų įsirengs šilumos siurblius, kurių bendra galia siekia 29 MW. Beveik 450 gyventojų įsirengs biokuro katilus, kurių bendra galia siekia 10 MW galios.
Nuo šios priemonės įgyvendinimo pradžios 2012 m. Lietuvoje senus taršius katilus į atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius šilumos įrenginius pasikeitė virš 15 tūkst. namų ūkių. Jiems už atliktas investicijas jau išmokėta daugiau kaip 32 mln. eurų.