• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Singapūras nuo pat pandemijos pradžios praėjusiais metais ėmėsi itin griežtų karantino priemonių ir sugebėjo per visą laikotarpį nuo ligos netekti tik 60 žmonių. Suskiepijus daugiau nei 80 proc. šalies gyventojų valdžia ėmėsi taikyti „grįžimo į normalų gyvenimą“ taktikos, nepaisydama rekordinių naujų koronaviruso atvejų skaičių.

Singapūras nuo pat pandemijos pradžios praėjusiais metais ėmėsi itin griežtų karantino priemonių ir sugebėjo per visą laikotarpį nuo ligos netekti tik 60 žmonių. Suskiepijus daugiau nei 80 proc. šalies gyventojų valdžia ėmėsi taikyti „grįžimo į normalų gyvenimą“ taktikos, nepaisydama rekordinių naujų koronaviruso atvejų skaičių.

REKLAMA

Jau šių metų birželį Singapūro valdžia paskelbė, kad renkasi „gyvenimo su COVID-19“ strategiją. Jos pagrindas yra naujų atvejų sekimas ir protrūkių lokalizavimas, vakcinacijos programa ir pokyčiai ligoninių veikloje – tačiau be griežtų lokdaunų, sienų uždarymų, nurodymų dirbti namuose. Atsisakoma visų praėjusiais metais didžiąją pasaulio kankinusių priemonių taikymo.

Pereinamas kelias į normalų gyvenimą  

Tačiau ne viskas pasirodė taip paprasta. Dar birželį pradėjus taikyti palaipsniui taikomų priemonių atšaukimą netrukus išprovokavo naujus protrūkius (nuo įprastų 5,6 mln. gyventojų turinčiam Singapūrui 5-10 naujų atvejų per dieną skaičius šoktelėjo iki 30-40 per dieną). „Grįžimo į normalų gyvenimą“ planas buvo laikinai sustabdytas, o kai kurie ribojimas – sugrąžinti.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjus keliems „ramybės“ mėnesiams rugsėjį Singapūre vėl buvo užfiksuotas galingas protrūkis, dabar kasdien fiksuojama daugiau nei 1 tūkst. naujų atvejų, o rugsėjo 22-ąją nustatytas ir visos pandemijos antirekordas – 1457 atvejai. Kritinės būklės šiuo metu yra 19 pacientų, mirusiųjų vien per pastaruosius pusantro mėnesio – 32 (per visą pandemijos laikotarpį nuo COVID-19 Singapūre mirė 68 žmonės).

REKLAMA

Tačiau ligoninės, net ir su tūkstančiu naujų atvejų per dieną nėra perpildytos, o šalies valdžia tai vadina pereinamuoju laikotarpiu, kurį leidžia pasiekti sėkminga vakcinacijos programa.

„Mes esame pereinamame kelyje į naują normalų gyvenimą su COVID-19, – pareiškė miesto-valstybės sveikatos apsaugos ministras Ongas Ye Kungas. – Tai yra kupinas nežinomybės ir netikėtų posūkių kelias“.

Šeimos gydytojai: dirbame ties išsekimo riba

Ligoninėse pastebimas pacientų antplūdis, tačiau absoliuti dauguma jų – daugiau nei 98 proc. – neturintys simptomų arba tie, kuriems pasireiškia lengvi simptomai, todėl medikai ragina juos kreiptis į šeimos gydytojus ar poliklinikas ir „neužkimšti ligoninių“.

REKLAMA
REKLAMA

Valdžia patvirtino naują tvarką, pagal kurią pilnai vakcinuoti COVID-19 pacientai (12-69 m. amžiaus), kuriems nepasireiškia sunkūs simptomai, turėtų gydytis namuose. Manoma, kad 7 iš 10 pacientų atitinka šį standartą, todėl taip tikimasi palengvinti ligoninių darbą.

Šeimos gydytojas Ongas Eu Jin Roy’us „Al Jazeera“ pasakojo, kad medikai dirba ties išsekimo riba. „Mes rodėme ištvermę, tačiau kažkur turėtų būti riba, kurią galėtume matyti kaip galutinį tašką, – aiškino jis. – Manau, kad gerai, jog valdžia nori atsiverti ir tapti endemine (valstybe), nes iš tiesų pasiekiame savo ribų pabaigą. Jūs negalite nuolatos būti budrumo būsenoje, kai kiekvieną dieną einant į darbą išgyvenate adrenalino poveikį. Taip negali tęstis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atgal prie pagrindų“

Singapūre nuo 2006-ųjų dirbantis onkologas Stevenas Tuckeris pažymi, kad Singapūras ne tik ėmėsi didinti medicinos paslaugų galimybes, bet ir padeda kovoti gyventojams su psichinės sveikatos problemomis ir su COVID-19 siejamu stresu, nuo nerimo dėl asmeninės sveikatos iki nerimo dėl finansinės ateities ir karantino priemonių.

Daktaro Ongo Eu Jin Roy’aus teigimu, Singapūras kol kas nepasiekė endeminio lygio, kuomet virusas tampa kažkuo tokiu, su kuo žmonės nuolatos gyvena, kaip, pavyzdžiui, gripas.

REKLAMA

„Aš tai vadinčiau endemine kai pusė mūsų draugų būtų persirgę ar serga, – pasakojo jis „Al Jazeera“. – Dabar gal vienas iš dešimties ar vienas iš dvidešimties draugų buvo persirgę. Mano rate, tai tik pažįstami turėjo (tokią patirtį). Niekas iš mano draugų nebuvo persirgę“.

Nepaisant to, kad virusas didelę grėsmę kelia tik pažeidžiamoms gyventojų grupėms ir nevakcinuotiems asmenims, „gyvenimas su COVID-19“ reikš, kad daugelis singapūriečiams įprastų ribojimų – įskaitant kaukių dėvėjimą, atstumo laikymąsi, darbą iš namų, valgymą tik namuose ir kelionių ribojimus – pasiliks regimoje ateityje ir toliau, įsitikinęs Ongas Eu Jin Roy’us.

REKLAMA

Priežastys, leidusios Singapūrui pasiekti tokį aukštą vakcinacijos lygį? Šalis ėmėsi sudėtingų ribojimo priemonių, pavyzdžiui, į restoranus ir kitas viešąsias vietas leido tik pilnai vakcinuotus žmones, rašoma „Al Jazeera“.

„Singapūras palyginti gerai susitvarkė taikydami plataus masto testavimą, atvejų šaltinių sekimą, vakcinaciją ir tikslų valdžios nustatytos tvarkos laikymąsi, – aiškino Jeilo koledžo Singapūre profesorė Jeannette Ickovics. Tokio pobūdžio praktika ir taisyklės bus taikomos čia ir toliau, nes globaliai pandemija ir toliau išlieka aktyvi, o vakcinacija pasaulyje susiduria su trikdžiais, įsitikinusi viešosios sveikatos ir psichologijos profesorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai pamatinis viešosios sveikatos principas, kad kai yra kažkas yra pažeidžiamas, tai visi yra pažeidžiami; todėl mes turime išlikti budrūs“, – teigė J. Ickovcs.

Jos teigimu, gyvenimas su COVID-19 reikš grįžimą prie pagrindų: plauti rankas, dėvėti kaukę, vengti buvimo tarp žmonių, atstumo laikymasis, jeigu jautiesi prasčiau – likti namuose.

Vakcinuotis padėjo griežti ribojimai ir visuomenės noras bendradarbiauti

Singapūro verslo universiteto teisės profesoriaus Eugene Tano teigimu, ryžtingiems valdžios sprendimams padėjo singapūriečių noras sekti instrukcijas, tokias kaip kaukių dėvėjimas. Jis primena, kad šalis jau buvo 2003-iaisiais susidūrusi su SARS protrūkiu.

REKLAMA

„Singapūro pavyzdys rodo, kad reikia ne tik visos tinkamo visos valdžios požiūrio, bet ir visos visuomenės tinkamo nusiteikimo kovai su pandemija, – aiškino jis „Al Jazeera“. – Nors Singapūras turėjo naudos iš bendradarbiaujančių piliečių, kontaktų sekimo technologijų naudojimas taip pat buvo labai svarbus siekiant suvaldyti pandemiją.“

Konsultacijų bendrovės „McLarty Associates“ atstovas Stevenas Okunas paaiškino, kad griežti ribojimai šalyje pandemijos laikotarpiu kaip tik įtvirtino šalies, kaip pasaulinės verslo lyderės, statusą ir leido tapti verslo centru globaliam verslui.

REKLAMA

Nepaisant to, kad šalies vakcinacijos lygis yra vienas aukščiausių pasaulyje, valdžia ir toliau bando įtikinti nenorinčius skiepytis tam pasiryžti. Praėjusią savaitę šalies premjeras Lee Hsienas Loongas, paskiepytas dar prieš 8 mėnesius, vakcinavosi trečiąjį sykį ir pasidalijo nuotrauka socialiniuose tinkluose. Kartu su nuotrauka jis išplatino žinutę vyresniojo amžiaus singapūriečiams: „Atvejų skaičius sparčiai auga. Trečiasis skiepas sustiprins jūsų apsaugą nuo COVID-19“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų