Ką galima Lietuvoje nuveikti per vieną mėnesį už 1 MGL (minimalųjį pragyvenimo lygį), kuris siekia 130 litų? Nieko. Tai tik piliečių skurdo ribą simbolizuojantis terminas. Kad skurdas akių nebebadytų, MGL pakeistas į humaniškesnį žodžių junginį BSI (bazinė socialinė išmoka). Tačiau BSI pinigine išraiška siekia lygiai tiek pat kaip MGL. 130 litų.
Gyvenimo kokybė Lietuvoje vis prastėja. Ji net geriausiais ekonomikos laikais tarp ES valstybių buvo mažne blogiausia. Šių metų oficialių duomenų dar nėra. Naujausi - 2007-ųjų. Ir tie duomenys Lietuvoje dar nebuvo skelbti (žr. diagramą apačioje). Gal dėl to, kad valstybės institucijoms jau tada buvo gėda dėl tokios situacijos?
Kas pridengia nepriteklius?
O gal skurdžių Lietuvoje nėra? Sprendžiant iš metų metus nekintančio MGL dydžio, skursta tik tie, kurių pajamos mažesnės nei 130 litų. Žmogus, uždirbantis bent minimalų atlyginimą (800 litų popieriuje), valdžios požiūriu, jau pasiturintis.
Kaip tie “pasiturintys" Lietuvos gyventojai atrodo visos Europos Sąjungos mastu? O tokių duomenų išvis nėra. Gal todėl, kad ES gyventojai vieni kitiems nepavydėtų. Geriausiai gyvena Liuksemburgo gyventojai. Jų minimali mėnesio alga - 5416 litų. O blogiausiai gyvena bulgarai. Minimali alga - 317 litų.
Vilniaus universiteto docentas, socialinių mokslų daktaras Teodoras Medaiskis sakė, jog 2008 metų pabaigoje valdžia susizgribo ir susiejo socialines išmokas ne su MGL. Valdžia tarsi savo piliečius pergudravo. Buvo pakeistas įstatymas, socialinės išmokos dabar susietos ne su MGL, o su BSI, siekiančia irgi 130 litų.
“Dabar MGL atsipalaidavo nuo išlaidų. Liko tik kaip minimali skurdo riba, - aiškino T.Medaiskis. - Valstybė net ekonominio pakilimo laikais būtų bankrutavusi, jei MGL būtų didinamas ir pagal jį apskaičiuojamos socialinės išmokos. Dabar dauguma socialinių išmokų susieta su BSI ir Socialinių reikalų ir darbo ministerija, remdamasi šiuo BSI, pagal savo metodiką apskaičiuoja realias išmokas".