Dominyką Vaitkų Danija jau seniai žavėjo savo aukšto lygio mokslu. Tad sulaukęs 18 ir sulaukęs kelių ten gyvenančių draugų padrąsinimo jis išsiruošė į šią šalį. Dabar Dominykui 24, tačiau dėl savo sprendimo jis dar nė karto nesigailėjo. Vaikinas kelionių portalui KelioniuManija.lt sutiko papasakoti apie studijų kokybę, įsimintiniausias Danijoje aplankytas vietas, savo nuotykius bei trumpai patarti, kaip turėtų pasiruošti atvykstantieji į šią šalį.
Orientuojasi į praktiką
„Mano stojimo metais ponas G.Steponavičius, tuometinis Lietuvos švietimo ir mokslo ministras, pakeitė visą stojimo į aukštąsias mokyklas sistemą. Man nebeliko šansų įstoti į valstybės finansuojamas vietas Lietuvoje. Kaip tik tuo metu iš draugų sužinojau apie studijas Danijoje. Pasirodo, studijos Danijoje prasideda du kartus per metus. Aš pasirinkau pirmą pusmetį dirbti Lietuvoje, o nuo žiemos semestro pradėti studijas Danijoje. Vualia!“, - šyptelėjo vaikinas, pasakodamas apie pirmąją pažintį su šia šalimi. Dabar jis Kopenhagoje studijuoją medialogiją. Paklausus, kas tai per studijos, Dominykas nesutriko. Jis patikino dažnai iš lietuvių sulaukiantis tokio klausimo.
„Mano vertimas būtų Interaktyvios meno instaliacijos. Danijoje mokslas skiriasi nuo Lietuviškos sistemos. Šios šalies universitetuose viskas pagrįsta grupiniu darbu. Kiekviename semestre gauname projektus, kuriuos su grupe turime atlikti. Taip daug išmokstama ir iš paskaitų, ir iš grupės draugų. Lietuvoje mokslas yra grindžiamas teorija, o Danijoje – praktika. Aukštosiose mokyklose Danijoje nemoko to, ko nereikės ateityje, tik praktinius dalykus. Mokymasis vyksta grupėse kaip ir tikrame gyvenime. Projektai ir užduotys, kurias gauname universitetuose, labai primena tai, ką gautume tikrame darbe. Todėl po studijų pradėjus dirbti, nėra taip sunku įsitvirtinti“, - patikino Dominykas.
Nemoki daniškai? Negali būti draugu
Dėliodamas pliusus, kodėl verta vykti į Daniją, Dominykas prisimena galvojęs ne tik apie draugus ir nemokamą mokslą, bet ir apie gyvenimo kokybę. Pastaruoju komponentu vaikinas džiaugiasi, nors ir dirba vos porą dienų į savaitę, to pakanka net ir gyvenant aukštomis kainomis pagarsėjusioje Kopenhagoje. Tačiau Danijoje vis dar jaučiasi svečias.
„Man patinka, nes čia gyvenimas yra daug lengvesnis, studentui užtenka padirbti tik porą dienų per savaitę ir jau gali visai neblogai gyventi. Vis dėlto, gyvenimas svetimoje šalyje gal ir turi pliusų, bet yra ir nemažai minusų: žmonės nors ir yra šilti, bet jaučiasi toks dirbtinis šiltumas užsieniečiams, trūksta bendravimo savąja kalba, einant gatve pasiilgsti gražių lietuviškų žodelių... Po daugelio metų vis tiek jautiesi lyg svečias kitoje šalyje“,- atviravo vaikinas. Jis pasakojo, kad danai yra be galo atviri kitoms kultūroms ir domisi lietuviais, jų papročiais, tradicijomis. Tačiau jeigu nori būti priimtas į draugų būrį, turi išmokti šnekėti daniškai. Tačiau kol kas Dominykui ši kalba sunkiai įkandama, nes labai skiriasi nuo baltų kalbų šeimos, be to turi savitą tarimą. Sumuštinis – 50 litų
Iš pirmo įspūdžio kainos Danijoje vaikinui pasirodė kosminės, o ir prekių pasirinkimas – skurdokas. Tačiau Dominykas pasakoja, kad ši šalis labai brangi atvykėliams, tačiau žmogui, dirbančiam ir gyvenančiam joje – ne. Imant kainų bei atlyginimo santykį, Danijoje jis geresnis negu Lietuvoje.
Tiesa, palyginti su Lietuvoje esančiomis kavinėmis, Danijoje jose esantis maistas – net tris keturis kartus brangesnis. Paprasto sumuštinio kaina įprastoje kavinėje siekia ir 50 litų.
„Į Lietuvą Daniją panaši plotu, atstumai nėra milžiniški, žmonių irgi nėra milijonų milijonai. Maža šalis prie jūros. O skiriasi – ekonomikos išsivystymo lygiu bei socialinėmis garantijomis, kai tau valstybė duoda daugiau negu tu jai. Mokesčiai Danijoje yra bene didžiausi pasaulyje, bet, jeigu nedirbi, vis tiek gauni visas socialines garantijas“, - pasakojo vaikinas.
Patyrė daugybę nuotykių
Tiesa, Danijoje jam teko patekti ir į nemalonias situacijas. Pavyzdžiui, vos po kelių mėnesių gyvenimo viename privačiame bute Dominykui savininkas atsisakė atiduoti užstatą. Jis tai argumentavo tuo, kad neva po kelių mėnesių gyvenimo reikia perdažyti sienas ir atlikti panašius apdailos darbus, kurie kainuoja tūkstančius litų. Tad renkantis butą, kuriame ketinama gyventi, svarbu su šeimininku iš anksto aptarti panašias detales.
Dominykas pasakojo ir apie dar vieną, kur kas malonesnį nuotykį.
„Kopenhagos centre po Antrojo pasaulinio karo liko apleistos kareivinės ir fortai. Juose dabar įsikūrė hipiai ir įkūrė Kristianiją, laisvą, Europos Sąjungai nepriklausančią šalį su savais įstatymais. Panašiai kaip Užupio Respublika Vilniuje. Kiekvieną kartą apsilankęs Kristianijoje, patirsi skirtingus įspūdžius, apie kuriuos Kristianija draudžia šnekėti. Tai yra vienas iš įstatymų“, - sumaniai pasakojimą pabaigė vaikinas.
Dominykui šiemet teko apsilankyti ir viename didžiausių Europos festivalių, kuris kiekvienais metais yra rengiamas Danijoje, prie pat Kopenhagos, mažame Roskildės miestelyje. Į jį kasmet susirenka apie 130 000 žmonių. „Tai yra 8 dienas trunkantis roko ir elektronines muzikos festivalis su daugybe įvairiausių renginių ir užsiėmimų. Šiais metais man teko sudalyvauti tokių garsių atlikėjų pasirodymuose kaip Rihana ar Metallica. Laikas tikrai neprailgsta“, – pasakojo vaikinas.
Įdomiausios lankytinos vietos
Dominykas kiekvienam besilankančiam Kopenhagoje patartų aplankyti Mažosios undinėlės statulą, kuri dabar yra Danijos sostinės ikona. Šį personažą sukūrė iš Danijos kilęs Hansas Kristianas Andersenas, garsus 19 amžiaus rašytojas.
Taip pat vaikinas minėjo „Calsberg“ alaus daryklą. Šis iš Danijos kilęs alus dabar populiarus visame pasaulyje. Tad atvykęs į Kopenhagą gali ne tik apsilankyti pačioje darykloje, bet ir pamatyti, kaip alus buvo gaminamas prieš šimtą metų. „Man didelį įspūdį paliko elnių parkai visoje Danijoje. Juose elniai bėgioja laisvi ir žmonės gali iš arti prieiti ir paglostyti ar pamaitinti juos. Taipogi antrame pagal dydį Danijos mieste Aarhuse yra trečias Europoje modernaus meno muziejus „Aros“. Muziejus yra 6 aukštų ir eidamas per kiekvieną aukštą tu keiti meno laikotarpį: renesansas, modernizmas ir pan. Taip pat prieš keletą metų „Aros“ pastatė „Vaivorykštės panoramą“ ant stogo, kur danai galėjo pamatyti visą Aarhusą pro skirtingas spalvas“, - susižavėjimo Danija neslėpė Dominykas. Patarimai atvykstantiems
Jis danus vadino labai atsipalaidavusiais žmonėmis. Ten po mokyklos niekas neskuba stoti į universitetą, jaunimas mėgsta padirbti, pakeliauti, pamatyti pasaulį. Dominykas pasakojo, kad danai visada šypsosi, yra draugiški, paslaugūs ir... atrodo laimingi. Tiesa vaikinas šmaikštavo, galbūt taip yra dėl to, kad jie mėgsta pasididžiuoti kaip daugiausiai alkoholio suvartojanti tauta pasaulyje. Ir iš tiesų, vartojant alkoholį darbo vietoje galima išvysti ne tik statybininką, bet ir solidų kontoros darbuotoją.
„Danija yra be galo įdomi šalis. Kopenhaga yra viena vakarų Europos sostinių, kur vyksta gausybė įvairiausių renginių, susijusių su muzika, architektūra, menu ir pan. Ypatingai vasarą kiekvieną dieną galima rasti, ką smagaus ir vis kitokio nuveikti“, - patikino vaikinas.
Jis davė ir kelis patarimus tiems, kurie ketina keliauti į Daniją: Jei keliaujate kaip turistas, turėtumėte pasiruošti lietingiems orams, nes saulutė šviečia labai retai. Jei keliaujate kaip studentas, turėkite omenyje, kad gauti gyvenamąją vietą čia yra labai sunku ir jau prieš metus reikia pradėti ieškoti ir registruotis skirtinguose interneto puslapiuose, kad gautum bent bendrabutį, nes paskutinę minutę turėsite labai mažai šansų kažką susirasti. Jei keliaujate kaip būsimas darbuotojas, turėkite galvoje, kad pirmiausia reikia turėti leidimą gyventi, nes be jo negausite darbo kontrakto.