Per atostogas kiekvienas nori pailsėti, aplankyti kitas šalis, pasisemti naujų įspūdžių. Bet kelionėse nė vienas neapdraustas ir nuo nemalonumų.
Idealus atvejis būtų jų išvengti, bet tam reikia labai gerai pasirengti. Aišku, jeigu imsi galvoti, kas tau kelionėje gali atsitikti, pradėsi to baimintis, tai geriau išvis nesikrauti lagaminų, o sėdėti namuose. Bet tai būtų absurdas. Teoriškai visa mūsų planeta šimtus kartų galėjo subyrėti į dulkes, bet ji vis dar sukasi. Taip ir mes. Nors ir nukenčiame, bet vis tiek keliaujame.
Kelionių vadovas nemeluoja
Laimė, kad mes savo įpročių automatiškai neperkeliame į naują vietą. Tik vienetai laikosi tokių pat taisyklių kaip ir namuose. Mes, kažkaip nė patys to nepastebėdami, prisitaikome prie tos šalies taisyklių. Bėda ta, kad dažnai darome vieną klaidą: nežinomoje vietoje jaučiamės saugesni nei namuose. Apie tuos baisumus, kurie yra mūsų šalyje, mes labai puikiai viską žinome, o nežinomą vietą priimame kaip nepavojingą.
Dėl to, kad pradėtume bijoti, mus turi kas nors nugąsdinti. Kol to nėra, jaučiamės labai drąsiai ir patenkame į visokias, kartais ir nemalonias situacijas. Todėl kelionėms reikia ruoštis iš anksto. Ir ne tik ieškoti galimybės nusipirkti pigesnį kelialapį, bet ir kuo daugiau sužinoti apie tą šalį, į kurią ruošiatės važiuoti. Kad sužinotume, ko laukti svečioje šalyje, reikėtų įsigyti gerą kelionių vadovą. Daugelis jų, ypač išleistų tose šalyse, kur važiuojate, tik giria savo šalį, rašo tik teigiamus dalykus. Šiuo atžvilgiu daugiausia teisybės galima rasti anglų kalba išleistuose „Lonely Planet“ leidyklos kelionių vadovuose. Bėda, kad informacija, išspausdinta knygose, greitai sensta. Operatyviau informacija atnaujinama internete. Sužinoti apie neramumus bet kurioje šalyje galima JAV valstybės departamento tinklalapyje – http://travel.state.gov.com. JAV rūpinasi savo piliečių saugumu ir nuolat praneša, kur jie gali važiuoti, o kurių kelionių atsisakyti. Apie pavojingas šalis pranešama ir Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos tinklapyje.
Pavojingiausios šalys
Šiuo metu pačiomis pavojingiausiomis šalimis laikomas Afganistanas ir Irakas, nes čia vyksta karas. Yra šalių, kuriose nors oficialiai ir nekariaujama, tačiau jose visą laiką pavojinga. Tai Kolumbija, Pietų Afrika – šios šalys turistams visą laiką buvo pavojingos. Šiemet pavojinga Meksikoje, kur vyksta narkotikų prekiautojų ir policininkų karas. Šioje šalyje taksi vairuotojas, veždamas keleivius į užmiestį, privalo užsiregistruoti nuovadoje. Grįždamas jis vėl turi pasirodyti pareigūnams.
Šiaip įprasta, kad daugiausia turistus plėšia vargingose šalyse. Kuo daugiau vargšų – tuo daugiau sukčių. Pagal šį principą mes esame užgrūdinti, nes vos ne pusė šalies gyventojų – vagišiai. Tad kitose šalyse mums lyg ir nebūtų ko bijoti, bet vis dėlto... Į kelionę be pinigų beveik niekas nevažiuoja. Prarasti juos nelabai malonu. Antra, juk niekas nežino, kad mes – iš neturtingos Lietuvos. Kokiam nors afrikiečiui kiekvienas baltasis – ar jūs iš turtingos Amerikos, ar iš vargšės Lietuvos – yra turtuolis. Todėl reikia nesireklamuoti, kad esi turistas, o vaidinti bent jau šios šalies gyventoją. Aišku, negro nesuvaidinsi.
Venkite viešnamių
Vagys turi mėgstamas darbo vietas. Pirmiausia tai eilės oro uostuose ir geležinkelio stotyse. Nervinga aplinka prieš skrydį ar po jo, muitinės ir pasienio procedūros – visa tai atitraukia dėmesį ir didelėse parduotuvėse, turguose. Kai kas nešiojasi dvi pinigies, o kitą paslėptą giliau – sau. Bet atminkite viena: jei jus užpuolė, nesipriešinkite ir piniginę atiduokite, nes gyvenimas brangesnis nei šimtas eurų ar laikrodis.
Prie pavojingų priskiriami ir „raudonųjų žibintų“ kvartalai. Jei negalite be meilės už pinigus, tai eikite į prestižinius viešuosius namus. Juose bent piniginės niekas neatims. Reikia atminti, kad Italijoje motociklininkai, važiuodami pro šalį, mėgsta iškraustyti kišenes, Lenkijoje išvystytas visų rūšių sukčiavimas, Centrinės ir Pietų Europos šalyse geriau toliau laikytis nuo čigonų, JAV be reikalo neverta užsukti į juodukų kvartalus. Ten ir apiplėš, ir dar profilaktiškai išvanos šonus.
Galit nesidairyti į šalis
Kaip tik šiomis dienomis JAV ekspertai paskelbė pačias nepavojingiausias šalis. Buvo analizuojamas nusikalstamumas, stichinės nelaimės, politinis stabilumas, socialinė padėtis.
Pagal statistiką pačios nepavojingiausios yra Arubos, Bonairės ir Kurasao salos Karibuose. Šiose šalyse iki šiol nėra buvę politinių neramumų, nepasitaiko ne tik nusikaltimų, bet net ir uraganai, siaučiantys Karibuose, šias salas dažniausiai aplenkia.
Po šių salų pagal nepavojingumą eina Singapūras. Šios šalies teisėtvarkos pareigūnai aktyviau kovoja ne tik su vagimis, plėšikais, bet ir teroristais. Čia pavojinga tik saulė.
Islandija nors nesenai ir patyrė ekonominį krachą, tačiau jos 300 000 gyventojų dėl to netapo kriminaliniais nusikaltėliais. Šalyje nusikalstamumo lygis kaip buvo žemas, taip ir liko.
Nepavojinga važiuoti į Šveicariją, Naująją Zelandiją, Kiprą, Airiją ir... Butaną. Pagal paskutines apklausas šios šalies gyventojai yra patys laimingiausi Azijoje. Karalystėje gyvenantys Budos išpažintojai labai saugo šeimos tradicijas, o apie vagystes net neišdrįsta nė pagalvoti.
Petras Ivanauskas