Vilniuje gyvenantis Lukas (vardas pakeistas – aut. past.) portalui tv3.lt pasakoja, jog prieš kelis metus vos išlaikęs mokyklinį vairavimo egzaminą sostinėje, nusprendė, kad svarbiausiame „Regitros“ egzamine rizikuoti nenori, tad ėmė ieškoti kitų miestų, kuriuose vairuoti būtų paprasčiau.
„Vilniuje labai didelis eismas, daug žiedų, sudėtingų posūkių. Per mokyklinį egzaminą labai nervinausi, todėl buvo daug sunkiau vairuoti nei įprastai.
Sugalvojau, kad reikia važiuoti į kitą miestą, kur būčiau užtikrintas, kad galiu išsilaikyti teises ir kur nereikėtų saugotis nuo tiek daug mašinų“, – apie savo pasirinkimą aiškina vaikinas.
Tuomet Lukas savo vairavimo egzaminui pasirinko Rokiškį ir sako, jog labai džiaugiasi tokiu sprendimu:
„Ten yra vienas ilgas kelias, kelios sankryžos – buvo gerokai lengviau nei Vilniuje. {...} Nemanau, kad kažkaip nukentėjau, dabar sėkmingai vairuoju jau ir Vilniuje, tiesiog nenorėjau rizikuoti svarbią dieną“.
„Regitra“ tokių atvejų dažnai nefiksuoja
Kaip tv3.lt aiškina „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas, didelio srauto tokių miestus keičiančių naujų vairuotojų jis nepastebi, tačiau pripažįsta, kad pavienių atvejų tikrai pasitaiko.
„Mes specialiai statistikos kažkokios nedarome, bet dažniausiai vyrauja tendencija, kad žmonės stengiasi laikyti ten egzaminą, kur mokeisi vairuoti.
Mano nuomone, toks miestų keitimas niekaip nepalengvina egzamino ir nepadidina šansų jį išlaikyti“, – teigia S. Šuminas.
Pašnekovas teigia, kad tokia situacija galėtų būti iš tikro naudinga tik keliais retais atvejais.
„Nebent žmonės nori išlaikyti greičiau egzaminą ir mato, kad Vilniuje vieta yra tik už dviejų savaičių, o kokiuose Raseiniuose iš karto.
Arba Vilnius, Kaunas – didieji miestai, studentai atvažiuoja čia mokytis, o jie kaip taisyklė dažnai išvažiavę iš savo miestų, kur gyvena. Todėl jie registruojasi savaitgalį ar laisvą dieną kažkur kur gyveno, nes tiesiog žino geriau miestą“, – dėsto S. Šuminas.
Taip darydami žmonės gali patys pakišti sau koją
„Regitros“ eksperto nuomone, žmonės, kurie bando apgauti sistemą ir rasti vietą lengvesniam egzaminui dažniausiai apgauna tik patys save ir galiausiai patenka į keblias situacijas.
„Yra viena svarbi rekomendacija tik nežinau, kiek vairavimo instruktoriai ja naudojasi.
Žinome iš tyrimų, kad sudėtingiausi vairavimo mėnesiai yra pirmi trys arba pirmi pusantro tūkstančio kilometrų, kurie yra labai stresiniai jaunam vairuotojui. Todėl viena iš rekomendacijų yra būtent mokytis vairuoti tais maršrutais, kuriais po to važiuosi vienas. Jeigu mokaisi – nuo universiteto iki namų, nuo darbo iki namų. Namai-parduotuvė“, – sako jis.
Tokius paprastus maršrutus S. Šuminas įvardina kaip pačius svarbiausius naujam vairuotojui. Prie to prisideda ir ruošimasis egzaminui bei tam tikrų specifinių „Regitros“ maršrutų žinojimas ir išmanymas, galintis padėti lengviau išlaikyti praktinę dalį.
„Visi vairavimo instruktoriai stengiasi vairuoti ir važiuoti aplink mūsų centrus, tikėdamiesi žmogui palengvinti egzaminą.
Tuomet jis geriau pažįsta tas gatves, tam tikros situacijos jam yra labiau suprantamos“, – aiškina S. Šuminas.
Miestų į „lengvesnius“ ar „sunkesnius“ neskirsto
S. Šuminas paklaustas, ar visgi galėtų atskirti, kuriuose miestuose galėtų būti kiek lengviau išlaikyti teises nei kituose, atsako, kad pagal statistiką išlaikymų skaičius visuose miestuose procentaliai yra daugmaž vienodas.
„Kažkokio išlaikymo skirtumo pagal miestus nematome, bet aš manau, kad mums kiekvienam vilniečiui siurprizų bus Klaipėdoje, kauniečiui – Vilniuje. Nes kiekvienas miestas eismo organizavime savas specifikas turi. Žiedų specifika kitokia, dar kažkas.
Skirtumas gali būti jeigu keičiame lokaciją, egzaminą laikome vienoje vietoje, o gyvename kitame, tuomet gal. Bet jeigu mokaisi vairuoti tame pačiame mieste, kur ir laikai, tuomet įtakos nėra“, – mitus paneigia ekspertas.
Jis atskleidžia, kad pagal statistiką daugiausia žmonių teises renkasi laikytis didmiesčiuose – Vilniuje ir Kaune, tad sunku būtų teigti, jog didžiųjų miestų gyventojai dažnai renkasi vairavimo egzaminą laikyti kitur.
Visgi, pasak „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojo, tiems, kurie nori tai padaryti jokių kliūčių nėra: „Jūs galite teoriją laikyti vienur, praktiką kitur, o perlaikyti dar trečioje vietoje. Visiška laisvė“.