Pasak Santaros klinikų gydytoju akušerio ginekologo Ernesto Frolovo, endometriozė yra ganėtinai sudėtinga liga. Pagrindinė jos priežastis – endometro gleivinė, esanti ne gimdoje, kitaip sakant – ektopinė gleivinė.
Kaip išsivysto endometriozė?
Kaip taip nutinka, kad gimdos gleivinės audinys gali formuotis ir kitur? Gydytojo aiškinimu, esama trijų pagrindinių teorijų. Labai sena ir populiariausia yra grindžiama tuo, kad mėnesinių kraujas teka ne vien žemyn, bet ir atgal pro kiaušintakius.
„Tai yra vadinamos retrogradinės mėnesinės, todėl dažnai operacijos metu per mėnesines matome kraują pilve, tai yra fiziologija. Aišku, gyvūnų modeliai rodo, kad pašalinus kiaušintakius pelėms, šunims, katėms, endometriozė vis tiek yra. Todėl yra dar dvi teorijos.
Viena paprastesnių yra kaip ir metastazavimo, nors tai nėra vėžys, bet kaip ir jis ligos židiniai gali plisti tiek krauju, tiek limfa. Dėl to endometriozė kartais ir pasitaiko ne ginekologiniuose organuose – plaučių ertmėje, inkstuose.
Dar vienas endometriozės plitimo būdas – įgimtas. Mūsų organizme yra daug išmėtytų vadinamų daugiapatentinių ląstelių, kurios bet gali pavirsti į ką nors, šiuo atveju – endometriumo ląsteles. Ypač dubenyje, kai gimdos organai vystėsi iš Miulerio latako, būna daug miulerinių ląstelių, jos būna „miegančios“, brendimo metu atsigauna, gali virsti į endometriumo ląsteles ir ateityje sukelia uždegimą“, – nuotolinės klinikų konferencijos metu komentavo E. Frolovas.
Liga turi daug veidų
Gydytojas pridūrė, kad endometriozė būna visokių formų. Pasak jo, pavyzdžiui, paprasta bakterija streptokokas gali sukelti ir anginą, ir odos infekcijas, ir plaučių uždegimą. Taigi sukėlėjas vienas, o ligų – daug.
„Taip yra ir endometriumo ląstelės, o ligų rūšių – daug. Dažniausiai susiduriame su kiaušidžių cistos – endometriomomis. Tai yra dažniausia endometriozės rūšis. Sunkiai diagnozuojama yra paviršiumi plintanti endometriozė, kuri plinta pilvaplėve, sukelia uždegimą ir begalę sąaugų.
Pagrindinis skundas esant adenomiozei yra skausmas – tai yra skausmingos ir labai gausios mėnesinės. Ir, aišku, gali būti nevaisingumas.
Kita rūšis yra gilioji infiltruojanti endometriozė, kuri gydoma labai sunkiai. Ji pasireiškia dubens organų peraugimu, dažniausiai tai būna teisiosios žarnos arba makšties ir tiesiosios žarnos pertvaros bei iš viso to išplaukiančios komplikacijos. Dar kita dažnai minima liga adenomiozė, tai jau yra išskirtinai su gimda susijusi problema“, – vardijo gydytojas akušeris ginekologas.
Susirgti galima dar paauglystėje
Pasak gydytojo, adenomiozė turbūt yra viena iš lengviausiai diagnozuojamų endometriozių. „Ji nustatoma pagal specifinį ultragarsinį požymį – tiesiog gimdos raumens sustorėjimą. Iš pradžių jis dažniausiai būna lokalus, yra vienoje vietoje – užpakalinėje gimdos sienelėje.
Pagrindinis skundas esant adenomiozei yra skausmas – tai yra skausmingos ir labai gausios mėnesinės. Ir, aišku, gali būti nevaisingumas. Kiekvienos skirtingos endometriozės rūšies skundai kiek skiriasi, bet visada tai lydima lėtinio skausmo, skausmingų mėnesinių, skausmingų lytinių santykių ir nevaisingumo“, – aiškino E. Frolovas.
Jis pridūrė, kad šia liga gali sirgti bet kokio amžiaus vaisingos moterys, be to, simptomai gali tęstis ir prasidėjus menopauzei. Ypač tai būdinga, jei yra lėtinio dubens skausmo sindromas.
„Sirgti gali ir paauglės, mėnesinėms tik prasidėjus endometriozė gali būti gana pažengusi. Be to, yra duomenų, kad sirgti gali net vaisius ir naujagimis. Kiek yra paplitusi endometriozė, sunku pasakyti, bet laikoma, kad ja serga 10 proc. vaisingo amžiaus moterų“, – nurodė gydytojas.
Pasak jo, didesnė grėsmė susirgti endometrioze yra negimdžiusioms moterims, rizikos veiksniai yra ankstyvos mėnesinės ir vėlyva menopauzė: „Viskas, kas per gyvenimą didina estrogenų kiekį, padidina riziką sirgti endometrioze. Aišku, svarbus ir genetinis paveldimumas.“
Dažnai įtaria, kai nepavyksta natūraliai pastoti
Paklaustas, kada moteriai jau reikėtų suskubti pasitikrinti įtariant šią ligą, gydytojas teigė, jog vienareikšmio patarimo nėra.
„Dažniausiai pacientai kreipiasi dėl perteklinių, skausmingų mėnesinių arba staigiai prasidėjusių skausmingų mėnesinių, nors prieš tai viskas buvo gerai. Arba skausmas yra nuolatinis ir sustiprėja mėnesinių metų.
Taip yra, kadangi ši liga yra priklausoma nuo ciklo eigos – kas vyksta su gimda, tai yra gleivinės atsisluoksniavimas, kraujavimas, tas vyksta ir kitose ląstelėse pilve, todėl ir išsivysto uždegimas“, – kalbėjo E. Frolovas.
Pasak gydytojo, dažniausiai endometriozė pradedama įtarti, kai moteriai savaime nepavyksta pastoti per metus laiko ir įtariamas nevaisingumas.
„Tačiau endometriozė yra diagnozuojama operaciniu būdu, atliekant diagnostinę laparoskopiją, kiaušintakių nepratekamumo testą. Aišku, ligą galima įtarti ir atliekant tyrimą ultragarsu“, – dėstė gydytojas.
Tiesa, jis pridūrė, kad rinkoje esama ir specifinio iš seilių atliekamo tyrimo, kuris leidžia endometriozę nustatyti beveik 100 proc. tikslumu.
Operuoti skuba ne visada
Pašnekovo aiškinimu, gydymas priklauso nuo endometriozės rūšies. Kiaušidžių cistos (endometriomos) gydomos tik operaciniu būdu, tačiau iki tol jas galima tik stebėti:
„Cistos yra stebimos, jei auga ir pasiekia 6 centimetrus, yra skundžiamasi nuolatiniu skausmu, spaudžia pūslę, šlapimtakį, yra nevaisingumas, tada cistą reikia operuoti.
Cistų augimą galime kontroliuoti ir skiriant kontraceptinius vaistus, jei moteris yra jauna, iki 30 metų. Jei vyresnė, galime skirti specifinį progestiną, tai yra specifinis vaistas endometriozei gydyti.
Jei kalbame apie paviršiumi plintančią endometriozę, operacinis gydymas yra anatomijos atstatymas, nes visas dubuo būna surandėjęs. Anatomijos atstatymas gali padėti, o vėliau gydymas gali būti tęsiamas jau minėtais medikamentais.“
Gydytojas pridūrė, kad yra atsiradę ir naujos kartos vaistai, kurie sukelia dirbtinę menopauzę su pakaitine terapija puikiai veikia endometriozės simptomatiką.
Paklaustas, ar kokie gyvensenos įpročiai galėtų padėti paveikti šios ligos vystymąsi, pašnekovas apgailestavo, kad ją sunku kaip nors paveikti. „Jei ji vystosi, tai vystosi, tai – genetiškai paveikta liga. Bet gerai būti atsisakyti pieno produktų, mėsos, sumažinti jų vartojimą, mažinti skaidulų kiekį, mesti svorį – visi patarimai yra tuo, kad būtų sumažintas estrogenų kiekis organizme“, – patarė E. Frolovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!