50-metė moteris iš Toronto (Kanada), turinti šį alkoholio fermentacijos žarnyne sindromą, kartu su savo vyru du metus aiškino gydytojams apie savo būklę, tačiau jiems tai atrodė neįtikėtina, skelbia CNN.
„Per dvejus metus ji vis lankėsi pas šeimos gydytoją ir septynis kartus kreipėsi į skubios pagalbos skyrių“, – sakė Toronto universiteto infekcinių ligų specialistė daktarė Rahel Zewude.
Gydytojai nustatė, kad moters alkoholio kiekis galėjo svyruoti nuo 30 iki 62 milimolų litre – mažiau nei 2 milimolai litre yra normalu, sakė R. Zewude.
Alkoholio kiekis iki 62 milimolų litre yra nepaprastai didelis ir būtų laikomas pavojingu gyvybei, netgi mirtinu, sakė Barbara Cordell, asociacijos „Auto-Brewery Syndrome Information and Research“, kuri šviečia pacientus ir atlieka neįprastos būklės mokslinius tyrimus, prezidentė.
Reikia laiko sindromui patvirtinti
Nors mokslininkė B. Cordell sako nepažįstanti tokio žmogaus, kurio alkoholio kiekis kraujyje būtų pasiekęs tokį lygį, daugelis žmonių gali funkcionuoti, kai alkoholio kiekis kraujyje siekia 30 mmol/l arba 40 mmol/l, sakė ji.
„Žinau daugiau kaip 300 žmonių, kuriems diagnozuotas alkoholio fermentacijos žarnyne sindromas, o mūsų privačioje „Facebook“ paramos grupėje yra daugiau kaip 800 pacientų ir slaugytojų, dalis šio sindromo paslapties yra tai, kaip šie žmonės gali turėti tokį aukštą alkoholio kiekį ir vis dar vaikščioti bei kalbėti“, – sakė B. Cordell.
Visi skubios pagalbos skyriaus gydytojai klausinėjo apie moters iš Toronto gėrimo įpročius, ją apžiūrėjo trys skirtingi ligoninės psichiatrai, kurie padarė išvadą, kad ji neatitinka alkoholio vartojimo sutrikimo diagnozės kriterijų.
„Ji sakė gydytojams, kad jos religija neleidžia gerti, o jos vyras patvirtino, kad ji negeria“, – sakė moterį gydžiusi daktarė R. Zewude, kuri yra viena iš anoniminio atvejo ataskaitos, paskelbtos žurnale „Canadian Medical Association Journal“, bendraautorių.
„Tačiau tik po septintojo apsilankymo skubios pagalbos skyriaus gydytojas pagaliau pasakė: „Manau, kad tai panašu į alkoholio fermentacijos žarnyne sindromą“ ir nusiuntė ją pas specialistą“, – sakė R. Zewude.
Daktaras Fahadas Malikas, „United Heath Services“ (Niujorkas, JAV) gastroenterologas, šiuo metu turintis 30 pacientų su šiuo sutrikimu, elektroniniame laiške teigė, kad pacientai dažnai susiduria su netikėjimu ir pašaipomis. Jis nedalyvavo atliekant naująjį atvejo tyrimą.
„Dauguma pacientų iki diagnozės nustatymo buvo ignoruojami kaip „girtuokliai“ arba turintys elgesio sutrikimų“, – sakė F. Malikas.
Sindromas yra itin retas ir dažnai neatpažįstamas
Alkoholio fermentacijos žarnyne sindromas yra itin reta būklė, kai virškinimo trakte esančios bakterijos ir grybeliai kasdieniame maiste esančius angliavandenius paverčia etanoliu. Pirmasis žinomas atvejis įvyko 1946 m. Afrikoje, kai be jokios žinomos priežasties plyšo penkerių metų berniuko skrandis. Atlikus skrodimą nustatyta, kad jo pilvą užpildė „putotas“ skystis, skleidžiantis alkoholio kvapą.
Remiantis 2021 m. balandžio mėnesio apžvalga, nuo 1974 m. angliškoje medicinos literatūroje buvo aprašyta 20 diagnozuotų alkoholio fermentacijos žarnyne sindromo atvejų. Papildomų pranešimų apie ligos simptomus pasitaikė Japonijoje, kur ši būklė vadinama meitei-sho, arba „autointoksikacijos alkoholiu sindromu“.
Alkoholio fermentacijos žarnyne sindromas pasireiškia, kai tam tikros bakterijų ir grybelių rūšys pernelyg apgyvendina žmogaus žarnyno mikrobiomą, iš esmės virškinamąjį traktą paversdamos nejudančiu aparatu.
Mokslininkai mano, kad šis procesas vyksta plonojoje žarnoje ir labai skiriasi nuo įprastos žarnyno fermentacijos storojoje žarnoje, kuri suteikia mūsų organizmui energijos.
Nors prie to gali prisidėti daugybė patogenų, dauguma atvejų kyla dėl dviejų rūšių grybelių pertekliaus: Saccharomyces ir Candida. Candida gyvena ant kūno, burnoje, virškinamajame trakte ir makštyje ir dažnai įsivyrauja, kai dėl antibiotikų vartojimo žūsta gerosios bakterijos.
Žmonės dažnai supranta sergantys, tik patekę į bėdą
2013 m. liepos mėnesio ataskaitoje aprašytas 61 metų vyro atvejis, kuriam daugelį metų dažnai pasireikšdavo nepaaiškinami girtavimo priepuoliai, kol jam buvo diagnozuotas „Saccharomyces cerevisiae“, arba alaus mielių – tų pačių mielių, kurios naudojamos alui gaminti, – perteklius žarnyne.
Daugelis šį sindromą turinčių žmonių gali funkcionuoti, kai jų organizme yra labai daug metaboliniu būdu susidariusio alkoholio, ir kartais tai suvokia tik tada, kai patenka į bėdą su įstatymu.
Vyras iš Šiaurės Karolinos (JAV), kuriam buvo apie 40 metų, buvo sustabdytas už tai, kad, policininkų įsitikinimu, vairavo išgėręs. Jis neigė vartojęs alkoholį, nors jo kraujyje buvo nustatyta 0,2 % alkoholio, o tai prilygsta 10 gėrimų per valandą suvartojimui ir maždaug 2,5 karto viršija leistiną normą.
„Tai nėra taip retai pasitaikantis atvejis, kaip mums atrodo, jis (tiesiog) retai diagnozuojamas, – sakė Cordell. – Manau, kad daugelis žmonių gali vaikščioti apsvaigę ir tiesiog galvoti, kad yra pavargę, nors gali būti, kad jie fermentuoja alkoholį“.
„Metabolinė audra“
Egzistuoja alkoholio fermentacijos žarnyne sindromo rizikos veiksniai. Įtakos gali turėti diabetas ir kepenų ligos, taip pat virškinamojo trakto ligos, tokios kaip uždegiminės žarnyno ligos ir trumpos žarnos sindromas, kai plonoji žarna yra pažeista arba sutrumpėjusi, sakė R. Zewude. Gali būti net genetinis polinkis, susijęs su tuo, kaip gerai žmogus apdoroja alkoholį.
„Tačiau visi šie dalykai turi susidurti tinkamu laiku, – sakė ji. – Reikia, kad sąveikautų keli rizikos veiksniai ir kiltų metabolinė audra, kad šis sindromas pasireikštų žmogui“.
Daktarės R. Zewude gydytai pacientei iš Toronto ši medžiagų apykaitos audra prasidėjo perkopus 40 metų, kai ji pradėjo sirgti šlapimo takų infekcijomis, kurių kiekviena buvo gydoma antibiotikais. Jos žarnyne ėmė nykti gerosios bakterijos, todėl įsitvirtino grybeliai.
Tokiam kiekiui mielių reikia degalų, kurių jos gauna iš angliavandenių, esančių maiste. Kai moteriai buvo 48 metai, jos organizmas beveik kiekvieną suvalgytą angliavandenį paversdavo alkoholiu.
„Jei ji nevalgydavo daug angliavandenių, simptomai nebūdavo tokie blogi, – sakė R. Zewude. – Tačiau tada ji suvalgydavo gabalėlį pyrago ar kitą patiekalą, kuriame gausu angliavandenių, todėl alkoholio kiekis organizme sparčiai didėdavo. Tokiais momentais ji galėdavo ruošti pietus vaikams ir tiesiog užmigti“.
Ligos gydymas
Alkoholio fermentacijos žarnyne sindromo gydymas pradedamas fungicidų kursu, skiriamu atlikus biopsiją arba kolonoskopiją, kai nustatomi konkretūs žarnyną kolonizavę patogenai, sakė R. Zewude. Pradėjus vartoti plataus spektro fungicidus, tai gali pakenkti.
„Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms yra svarbi šio sindromo dalis, nes iš dalies žmonės juo suserga dėl to, kad dažnai vartoja antibiotikus, kurie sutrikdo žarnyno veiklą, – sakė ji. – Reikia pradėti siaurai, o tada, jei pacientas tampa atsparus tam fungicidui, išbandyti kitus“.
Be to, kad būtų sunaikintos mielės, pacientai turi laikytis itin ribotos mažai angliavandenių turinčios dietos.
„Geriausia būtų negauti jokių angliavandenių, tačiau to padaryti beveik neįmanoma“, – sakė R. Zewude.
Pasak daktarės, taip pat gali padėti probiotikai, skirti gerosioms bakterijoms organizme atstatymui.
Šiandien moteris nebevartoja priešgrybelinių vaistų, tačiau po ligos atkryčio ji ir toliau laikosi labai mažai angliavandenių turinčios dietos.
Daktarė teigia, kad kiekvieno žmogaus patirtis yra skirtinga, todėl svarbu, kad pacientai palaikytų glaudų ryšį su savo gydytojais, kad galėtų valdyti savo būklę.
„Šiuo atveju moteris turi labai palaikantį vyrą, kuris iš karto paskambino man, kai vėl pradėjo jausti alkoholio kvapą jos burnoje, – sakė R. Zewude. – Visiems, susiduriantiems su šiuo sindromu, svarbu, kad jūsų sutuoktinis, draugas, sugyventinis ar bet kas kitas žinotų požymius ir simptomus ir susisiektų su gydytojais arba atvežtų asmenį į skubios pagalbos skyrių, kai tai įvyksta“.