Kaip pandemijos suformuoti nauji įpročiai susiję su užkrečiamųjų ligų plitimu, domėjosi TV3 laida „Būk sveikas“, o specialistai teigė, kad naujų įpročių atsirado tikrai nemažai.
„Žmonės pagaliau įprato kruopščiai nusiplauti rankas, dezinfekuoti paviršius. Pagaliau išmoko taisyklingai čiaudėti, kada ankščiau visą laiką būdavo prisidengiant ranka, o dabar, kaip žinome pagal taisykles, į alkūnę reikėtų čiaudėti.
Daugiau dėmesio atkreipia ir į savo aprangą – išskirstė, su kokiais rūbais buvau darbe ar laukia, su tais rūbais aš jau nebebūsiu namuose. Taip pat ir savo avalynę – jau žinoma, kad virusas pas mus į namus gali atkeliauti su batais“, – sakė šeimos gydytoja Eglė Savickaitė.
Nauji įpročių sąrašas daug platesnis. Gydytoja pasakojo, kad žmonės labiau riboja ir kontaktus. Taip pat išaugo ir jų sąmoningus – dabar žmonės pajutę tam tikrus ligos ar susirgimo simptomus dažniau kreipiasi į šeimos gydytoją.
Tačiau daugeliui kyla klausimas, kur dingo kitos ligos, kai atsirado koronavirusas.
„Reikėtų nemaišyti dviejų dalykų. Lėtinės ligos tikrai niekur nedingo, įvairios neurologinės, ūminės, trauminės ligos niekur nedingo. Mes čia kalbame apie užkrečiamas ligas.
Mes stebime būtent užkrečiamųjų ligų atvejų sumažėjimą. Turbūt visiems aktualiausias palyginimas – Covid-19 ligos su įprastiniu, sezoniniu gripo virusu. Jei lygintume praėjusių metų sergamumą, kuris per statistinę savaitę siekė apie 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų, tai šiais metais mes taip pat turėjome gripo viruso atvejų, bet jų buvo ženkliai mažiau. Net nesiekė 20 atvejų per statistinę savaitę 10 tūkst. gyventojų“, – teigė E. Savickaitė.
Gydytojos teigimu, pastebimas sumažėjęs sergamumas užkrečiamomis ligomis ikimokyklinio amžiaus grupėje.
„Tai yra vaikiškomis ligomis – vėjaraupiai, skarlatina. Taip pat ir įprastinės – tiek bakterinės, tiek infekcinės, rutininės ligos.
Tam yra paprastas, logiškas paaiškinimas. Užkratas plinta nuo žmogaus žmogui, jei mes mažiname kontaktų, jei mes laikomės įprastinių higienos taisyklių – tam užkratui nėra, kaip plisti“, – pasakojo gydytoja.
Tačiau visus užkrečiamos ligos yra skirtingos, todėl suvaldyti jas nėra paprasta.
„Covid-19 yra klastinga liga, nes iki 80 proc. šia liga sergančių žmonių serga labai lengva arba besimptome forma. Tai reiškia, kad žmogus net nesuvokia, nesupranta, kad jis yra ligos platintojas“
Yra keli esminiai dalykai, kurie sąlygoja sunkų koronaviruso suvaldymą
„Jei lygintume Covid-19 su mums įprastiniu gripu, tai žinome, kad sergant gripu potencialiai virusą galima skleisti iki 7 d. Sergant Covid-19 liga grėsmė platinti užkratą yra ilgesnė – 10–14 d.“, – teigė E. Savickaitė.
Daugiau informacijos ieškokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“.