• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavalgę jaučiatės apsunkę, ima pykinti ar jaučiate skausmus? Tai gali būti signalas, kad jūsų skrandyje prasidėjo uždegimas. Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kas sukelia gastritą ir kaip jo išvengti.

Pavalgę jaučiatės apsunkę, ima pykinti ar jaučiate skausmus? Tai gali būti signalas, kad jūsų skrandyje prasidėjo uždegimas. Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kas sukelia gastritą ir kaip jo išvengti.

REKLAMA

Gastritas – ūminis arba lėtinis skrandžio gleivinės uždegimas. Susirgus gastritu jūsų skrandžio gleivinė parausta, paburksta, o sunkesniais ligos atvejais gali ir išopėti.

Neteisingas kavos gėrimas gali paskatinti gastrito atsiradimą

Pasak gydytojos dietologės dr. Rūtos Petereit, gastrito atsiradimą lemia įvairios priežastys, tačiau nemaža dalis jų susijusiu su mityba.

„Dažnas pusfabrikačių vartojimas, dažnas kavos gėrimas gali turėti įtakos gastritui. Kavos norma yra 2 puodeliai per dieną, bet yra žmonių, kurie piktnaudžiauja kofeinu ir per dieną išgeria 6 puodelius kavos. Kavos gėrimas ant tuščio skrandžio irgi gali tapti viena iš gastrito atsiradimo priežasčių“, – sako gydytoja dietologė.

REKLAMA
REKLAMA

Gastrito atsiradimo priežasčių sąrašą papildo ir piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais, per mažas skysčių vartojimas, „sausas“ maistas. Taip pat – per mažas vaisių ir daržovių vartojimas.

REKLAMA

„Deja, bet tyrimai rodo, kad lietuviai vis dar per mažai suvartoja vaisių ir daržovių. Per dieną rekomenduojama suvalgyti 400 gramų daržovių ir dar 250 gramų vaisių“, – nurodo gydytoja.

Taip pat rizikuojate susirgti gastritu, jeigu valgote nereguliariai, kelis kartus per dieną suvartojate didelius maisto kiekius, valgote skubėdami ir mažai kramtote.

„Negalima pamiršti ir streso, įtampos, nes jie gali prisidėti prie gastrito atsiradimo. Kitos, su maistu nesusijusios priežastys, gali būti ilgalaikis vaistų vartojimas, ypatingai vyresnio amžiaus pacientams. Kai kurios lėtinės ligos, pavyzdžiui, inkstų nepakankamumas, cukrinis diabetas, po skrandžio operacijų. Gastritas gali išsivystyti ir kitų ligų fone. Priežasčių tikrai yra ne viena, bet kaip minėjau, jos yra įvairios“, – priežastis vardija gydytoja ir priduria, kad ūminį gastritą sąlygoti gali net apsinuodijimas maistu.

REKLAMA
REKLAMA

Gastrito simptomai

Gydytoja dietologė dr. R. Petereit sako, kad ūminio gastrito atveju pacientai skundžiasi skausmu epigastriumo srityje, vadinamoje duobutės srityje. Taip pat gali pradėti pykinti, varginti vėmimas.

„Esant lėtiniam gastritui pacientai skundžiasi viršutinės pilvo dalies skausmu, o kartais ir diskomfortu – atrodo lyg skrandis būtų pilnas, maistas nesivirškintų. Dažniausiai atėję žmonės ir sako, kad vargina nevirškinimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat gali būti ir pykinimas, pilvo pūtimas. Kiti simptomai, kuriuos gali jausti žmonės, kai pažeista skrandžio gleivinė – nuolatinis pilnumo, sotumo jausmas, blogas kvapas iš burnos. Pavalgius ima kamuoti pykinimas, kartais nebūna apetito, taip pat gali prisidėti ir padidėjęs rūgštingumas, rėmuo“, – simptomus aiškina gydytoja.

Ji nurodo, kad jeigu jaučiate varginantį diskomfortą pilvo srityje bei pasireiškia kiti įvardinti simptomai, būtina apsilankyti pas gydytoją

REKLAMA

Jeigu vargina ir diskomfortas bei kiti minėti simptomai, skausmas, būtina apsilankyti pas gydytoją gastroenterologą:

„Jokiu būdu nesigydyti patiems, nes skrandžio uždegimas gali progresuoti ir sukelti dar didesnį skausmą, pykinimą ar net mažakraujystę, todėl geriausia nueiti pas gydytoją. Gydytojas atlieka endoskopinį tyrimą, kurio metu apžiūri, kaip atrodo skrandžio pakitimai, paima gabalėlį skrandžio ir atlieka histologinį tyrimą. Jis ir parodo, ar yra tas uždegimas, ar ne.

REKLAMA

Pačiam tikrai nereikėtų diagnozuoti sau gastrito. Taip pat minėto tyrimo metu yra tiriama ir dėl Helicobacter pylori bakterijos, nes labai dažnai žmonės nežino, kad turi tą bakteriją, kuri gali sąlygoti skrandžio uždegiminį procesą“.

Ko nevalgyti sergant gastritu?

Internete galima rasti labai daug liaudiškų patarimų, kaip gydyti gastritą, tačiau gydytoja dietologė pataria geriau jų nebandyti ir nesigydyti savarankiškai. Tačiau, jeigu nejaučiate ūminiam gastritui būdingų simptomų ir skausmo, o jaučiate tik diskomfortą, jūsų savijautą gali pagerinti sveikos gyvensenos principų laikymasis – sveika mityba, fizinis aktyvumas, nueiti 10 tūkst. žingsnių per dieną, streso valdymas ir kokybiškas miegas:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Streso šiuo metu išvengti mums tikrai nepavyks, bet galime pakeisti savo reakciją į tam tikrą stresą. Į stresą jautresni žmonės dažniau skundžiasi virškinamojo trakto sutrikimais, tad jiems rekomenduoju dėmesingumo praktikas vadinamas mindfulness, nes jos labai padeda“.

Taip pat nepamirškime ir mitybos. Norint atsikratyti skrandyje jaučiamo diskomforto reikėtų atsisakyti aštraus, rūgštaus, riebaus, sūraus maisto – tokio, koks dirgina virškinamąjį traktą. Gydytoja dietologė pabrėžia, kad per dieną druskos su visais maisto produktais reikėtų suvartoti ne daugiau nei 5 gramus.

REKLAMA

„Taip pat reikėtų dažniau valgyti – 5-6 kartus per dieną, mažesnėmis porcijomis. Atsisakyti ir žalingų įpročių. Dažnai pacientai atsisako alkoholio ir rūkymo, kol praeis skausmas, o vėliau vėl grįžta prie senų įpročių“, – sako dr. R. Petereit.

Sergant gastritu reikėtų rinktis maistą, kuris nedirgina virškinamojo trakto, pavyzdžiui, virtą, troškintą ar virtą garuose maistą.

REKLAMA

„Šiukštu negalima valgyti maisto kepto riebaluose. Dažnai pacientai klausia ar galima valgyti maistą keptą grilyje arba orkaitėje. Kol yra gastrito požymiai, jokių kepimų negali būti – tiesiog virtas, troškintas ir garuose virtas maistas. Žinoma, vėliau gali būti ir orkaitėje keptas maistas, tačiau reikia vengti degėsio, nes bet kokiu būdu keptame maiste, jeigu yra apskrudimas, gali susidaryti kancerogeninės medžiagos, kurios veiks skrandžio gleivinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsisakykite ir rūkytų produktų. Prekybos centruose produktai rūkomi ne natūraliu būdu. Rekomenduoju vengti ir miltinės tešlos produktų. Grūdus galima vartoti, tačiau juose turi būti skaidulų. Virta grikių košė tinka, nes ji turi skaidulų, o baltų miltų kepiniai jų neturės.

Renkantis vaistus taip pat reikėtų apsvarstyti ar jie gali tapti pasikartojančio gastrito priežastimi“, – įspėja gydytoja.

Ką valgyti?

Gydytoja dietologė nurodo, kad svarbu ne tik ką valgysite, bet ir kada. Reikėtų susiplanuoti laiką, kada valgysite, ir stengtis kasdien pusryčiauti ar pietauti panašiu metu:

REKLAMA

„Tarp valgymų neturėtų būti ir didelių tarpų. Pavyzdžiui, jeigu pusryčiaujate 8 valandą, tuomet kitas valgymas turėtų būti 11 valandą ar pusę 12, kitas valgymas – vėl po 3 arba 3 su puse valandų. Rekomenduoju nedaryti didesnių tarpų nei 4 valandos tarp valgymų“.

Nors duona yra miltinis produktas, ją valgyti galima, tačiau nereikėtų ja piktnaudžiauti. Taip pat verčiau rinkitės kelių dienų senumo, o ne šviežią duoną. Taip pat galima vartoti ir vaistažolių arbatas, kurių nesunkiai galite įsigyti įvairiose vaistinėse.

REKLAMA

„Aišku, nepamirškite valgyti ir pakankamai vaisių, daržovių ir baltyminio maisto, pavyzdžiui, žuvies. Galima kartą ar du per savaitę valgyti baltos žuvies. Jeigu susirgote ūminiu gastritu, pirmas 2-3 savaites rekomenduoja valgyti virtą ir trintą maistą, pavyzdžiui, daržoves ir žuvytę ar mėsytę, priklausomai nuo gastrito formos ir žmogaus savijautos.

Vėliau pereikite prie minkšto, bet virto ar troškinto maisto. Įvairiausių padažų reikėtų vengti, jeigu nežinome iš ko jie pagaminti. Net po kelių mėnesių, kai pereiname prie įprasto maisto, reikėtų vartoti daugiau gerųjų riebalų, pavyzdžiui, avokadų ar alyvuogių aliejaus, kurio rūgštingumas yra mažesnis nei 0,8, tam kad mažintume vidinį uždegimą. Jeigu padažas bus iš alyvuogių aliejaus ir prieskonių, viskas gerai, bet jeigu nežinome padažų sudėties ir juose yra kitokie riebalai nei iš alyvuogių aliejaus, rekomenduoju jų vengti“, – sako Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų