Lietuvoje viešinti medicinos mokslų daktarė Zina Karuchnishvili papasakojo apie šių dienų gyvenimo Gruzijoje realybę. Balsas.lt pašnekovė pabrėžė, kad lietuviai itin aktyviai domisi Gruzija, tačiau ne kaip turistai, o kaip įvairių verslo sričių atstovai.
- Kokia šiuo metu situacija Gruzijoje? – Balsas.lt paklausė Z. Karuchnishvili.
- Sakyti, kad Gruzijoje gyvenimas klesti tikrai negalima, tačiau plika akimi matosi pastangos. Svarbiausia, kad viskas yra daroma žmonių labui. Gruzija pastaraisiais metais labai išgražėjo. Aukštumoje atsidūrė turizmo verslas. Labai daug žmonių atvyksta į Gruziją. Nors daugelyje šalių Gruzija apskritai iki šiol nėra žinoma. Tačiau stengiamasi tai pakeisti. O tie žmonės, kurie atvažiuoja, niekada nenusivilia, nes tikrai yra į ką pažiūrėti.
- Kokia šiuo metu politinė situacija?
- Galiu apibendrintai pasakyti, kad Gruzijoje šiuo metu nėra politinio stabilumo. Netrukus, spalio mėnesį, vyks rinkimai į Parlamentą. Todėl šiuo metu vietiniams gyventojams iškyla labai daug klausimų, atsiranda visokių nesklandumų. Galima pastebėti, kad labai stipriai dirba opozicija. O tas darbas daugiau skaldo visuomenę nei ją sujungia. Yra daug nuomonių ir žinių, todėl žmonės yra klaidinami. Niekas nesupranta į ką reikia žiūrėti rimtai, o kas yra tik populizmas. O tiesa juk būna tik viena...
- Kaip keičiasi lietuviška bendruomenė?
- Lietuvių bendruomenė Gruzijoje gausėja. Labai daug žmonių atvažiuoja į šią šalį. Dabar daugiausia lietuvių atvyksta verslo reikalais. Jūs atvažiavę į Gruziją galėsite nusipirkti sau lietuviškos „Vilniaus“ duonos. Lietuviško alaus kol kas dar nėra. Buvo vienu metu „Švyturio“ produkcijos, bet po to ji kažkaip pradingo iš lentynų.
- Kodėl lietuviai domisi verslo galimybėmis Gruzijoje?
- Galiu pasakyti, kad Gruzijoje sukurta ekonominė erdvė, kuri labai patraukli vystyti verslui. Be to, Gruzijoje aktyviai buriasi lietuvių bendruomenė. O ir verslo žmonių yra labai daug. Tie žmonės intensyviai dirba. Lietuva ir Gruzija yra viena kitai patrauklios. Tiesa, į Lietuvą atvykstančių gruzinų situacija šiek tiek keblesnė. Jų bendruomenė Lietuvoje neturi tokios istorijos lyginant su mūsiške Gruzijoje. Pavyzdžiui, mūsų šeima Gruzijoje gyvename jau daugiau kaip 40 metų. O pastaraisiais metais į Lietuvą atvykę gruzinai vis dar yra susiskaldę.
- Jūs puikiai kalbate lietuviškai, kaip pavyko išvengti su metais atsirandančio akcento?
- Lietuviškai puikiai bendrauju iki šiol, nes myliu savo šalį ir kalbą. Be to, mes lietuviai dažnai susitinkame Gruzijoje. Ir puikiai suvokiame, kad praradę kalbą, nutrauksime ryšius su lietuvybe. O to niekas nenori.
Mano sūnus yra baigęs karo akademiją Lietuvoje. Sugrąžinau savo sūnų į Lietuvą. Ir mano gruzinas vyras kalba lietuviškai. Mes su juo dažnai bendraujame lietuviškai. Be to, Gruzijoje turime sekmadieninę lietuvių kalbos mokyklą, kurioje pasirodo visiškai jokių ryšių su Lietuva neturintys gruzinai. Jie nori išmokti kalbėti lietuviškai. Jie myli Lietuvą.