• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruzijos pasienyje su Abchazija Rusijos įkurtoje saugumo zonoje dislokuoti rusų kariai planuoja atsitraukimą, kurį Maskvą yra pažadėjusi įvykdyti iki spalio 10 dienos - teigia Zugdidžio miesto apylinkėse patruliuojantys ES misiją vykdantys Lietuvos stebėtojai.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos stebėtojų grupės vadovas Arvydas Bivilis pirmadienį sakė, jog vienas iš ženklų leidžiančių suprasti, kad rusai pradeda atsitraukimą yra pastebimas didesnis rusų pajėgų judėjimas saugumo zonose. Fakto, kad yra rengiamasi atsitraukimui, pasak jo, bendraujant neslepia ir rusų kariškiai.

REKLAMA

Europos Sąjungos (ES) misijos atstovas, sekmadienį pranešė, kad rusai panaikino vieną savo patikrinimo postą netoli nuo Gruzijos atsiskyrusios Pietų Osetijos.

Vis dėlto, pažymėjo Lietuvos atstovas, padėtis saugumo zonose yra įtempta, konflikto pusių - rusų ir gruzinų - požiūris į atsitraukimą yra nevienodas, todėl neatmestina provokacijų ir panašių incidentų galimybė.

REKLAMA
REKLAMA

„Ne 100 proc., kad rusai išeis“, - sakė A.Bivilis, pažymėjęs, kad šiuo metu Zugdidžio apylinkėse yra vykdomas nenutrūkstamas patruliavimas, kurį kartu atlieka lietuvių, čekų, italų ir vokiečių stebėtojai.

Patruliuojant, pasak jo, yra aplankomi patruliavimo rajone esantys ant kelių pastatyti rusų patikrinimo postai, stebima, ar neįvyko kokių nors incidentų, bendraujama su rusų ir gruzinų atstovais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak A.Bivilio, rusai ES stebėtojus iš pradžių sutiko nepatikliai, tačiau, anot jo, tai yra natūralu, nes misija tik prasideda.

Paklaustas, ar yra numatyta, ką stebėtojai turės daryti ir ką kontroliuoti rusams atsitraukus į Abchaziją ir Pietų Osetiją, Lietuvos atstovas sakė, jog „politiniame lygmenyje tai yra numatyta, tačiau praktiniame sprendžiami klausimai“.

REKLAMA

A.Bivilis pažymėjo, kad stebėtojų darbą sunkina prastos galimybės perduoti bei gauti informaciją - lėtas interneto ryšys.

ES misijoje Gruzijoje iš Lietuvos dirba penki stebėtojai, dar du lietuviai pareigūnai yra Tbilisyje.

ES stebėsenos misija Gruzijoje įsteigta rugsėjo 15 dieną. Oficialiai misija veiklą pradėjo spalio 1 dieną. Misijoje dirba daugiau kaip 200 stebėtojų iš ES šalių, jos įgaliojimai truks metus.

REKLAMA

Pasak pranešimo, ES diplomatinėmis pastangomis šių metų rugpjūčio 12 dieną pasiektas šešių punktų susitarimas išlieka situacijos Gruzijoje stabilizavimo pagrindu.

Rugpjūčio 12 dieną Maskvoje ir Tbilisyje apsilankęs ES pirmininkaujančios Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) pasiūlė vadinamąjį 6 principų planą, numatantį, kaip išspręsti rugpjūčio pradžioje įsiplieskusį karinį konfliktą Gruzijoje.

Gruzija ir Rusija jau daugiau nei dešimtmetį nesutaria dėl Gruzijai priklausančių separatistinių teritorijų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - kontrolės. Rusija taip pat priešinasi Gruzijos siekiui tapti NATO nare. Šis konfliktas kulminaciją pasiekė rugpjūčio pradžioje, kai Pietų Osetijoje prasidėjo kariniai veiksmai, kurie netrukus apėmė ir kitus Gruzijos regionus. Pietų Osetija ir Abchazija pasiskelbė nepriklausomomis, tačiau jų nepriklausomybę pripažino tik Rusija ir Nikaragva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų