• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruzinų parlamentarai antradienį vienbalsiai priėmė deklaraciją, kurioje Gruzija pareiškia norą visiškai ir skubiai įstoti į NATO, rašoma britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainėje.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto vieno šio dokumento, kad Tbilisis būti priimtas į Šiaurės Atlanto aljansą, nepakaks. Reikia, kad pats Aljansas sutiktų priimti į savo sudėtį esančią gana toli nuo Atlanto Kaukazo šalį, be to, turinčią dar du neišspręstus teritorinius ginčus - su Abchazija ir Pietų Osetija.

REKLAMA

Tačiau Gruzijos deputatų ir politikų šis faktas nesustabdo: prie deklaracijos pridedamas memorandumas, kurį pirmadienį pasirašė visų parlamento partijų ir frakcijų lyderiai.

Šį dokumentas taip pat dar gali pasirašyti neįeinančios į parlamento sudėtį politinės jėgos, kurios remia Gruzijos stojimą į NATO.

REKLAMA
REKLAMA

Ir deklaracijoje, ir memorandume sakoma, kad būtina spartinti politinius procesus, siekiant šalies integracijos į euroatlantines struktūras.

Pasak šalies parlamento pirmininkės Nino Burdžanadzės, deklaracija "pabrėžia, kad Gruzijos kursas į teritorijos vientisumą, suverenumą, demokratinę raidą ir pagrindinis kursas, kurį pasirinko tauta, - tai Gruzijos narystė NATO. Tai mūsų prioritetas, ir šia linkme pasiekta valdžios ir opozicinių jėgų vienybė".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parlamento pirmininkė taip pat pareiškė, jog stojimas į NATO padės atkurti Gruzijos vientisumą.

"Mes neatsisakysime kurso (įstoti į NATO), nes žinome: tai vienintelė Gruzijos susivienijimo, demokratinės raidos, stabilumo ir suverenumo garantija. Tai vienintelė taikos regione garantija", - sakė ji.

REKLAMA

Deklaracijos priėmimo Gruzijos parlamente išvakarėse Kodorio tarpukalnėje buvo apšaudyti keli kaimai; Tbilisis kaltina dėl šio incidento Maskvą. Rusija savo sąsajas su apšaudymu neigia.

Komentuodamas dokumento priėmimą opozicinės partijos lyderis Davidas Gamkrelidzė užsiminė apie Gruzijos ir Rusijos susipriešinimą: "Tai aiškiai duoda suprasti mūsų šiaurinei kaimynei, kad Gruzijoje nėra rimtos politinės jėgos, kuria ji galėtų pasikliauti, jėgos, kuri laikytųsi nuomonės, kad narystę NATO galima gauti tik mainais už atsisakymą dalies savo teritorijų".

REKLAMA

Nors Rusijos ambasadorius Gruzijoje Viačeslavas Kovalenka pareiškė pirmadienį, kad galimą šios Kaukazo šalies narystę NATO apsunkins konfliktų su Abchazija ir Pietų Osetija sureguliavimas, Tbilisio žurnalistas Michailas Vignanskis mano, kad ne viskas taip vienareikšmiška.

"Viena vertus, Gruzijos priėmimas į NATO jau pats savaime reikš, kad šalies teritorijos vientisumą pripažins visos šio proceso dalyvės, tarp jų ir Rusija, - įsitikinęs jis. - Antra vertus, žinoma, stojimas ir pats pasirengimas stoti į NATO, dar nenutolina ir Abchazijos, ir Pietų Osetijos nuo Gruzijos".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Britanijos analitikas Jonathanas Cohenas (Džonatanas Koenas) mano, kad apskritai NATO neprieštaraus Gruzijos priėmimui, bet Aljanso šalys neturi vienos nuomonės dėl šio žingsnio laiko ir Gruzijos pasirengimo jam.

"Yra šalių - tarp jų JAV ir naujosios Europos valstybės, kurios sveikina Gruzijos priėmimą į NATO, - sako ekspertas. - Bet yra šalių, atstovaujančių vadinamajai senajai Europai, ypač Prancūzija, kurios mano, kad Gruzija kol kas tam nepasirengusi".

REKLAMA

Tarp Gruzijos gyventojų idėja, kad būtina įstoti į NATO, susilaukia karštų atgarsių. Daugelis mano, kad problemos Tbilisio ir Maskvos santykiuose, tarp jų draudimas eksportuoti gruzinišką vyną, mineralinį vandenį ir žemės ūkio produkciją, taip pat Rusijos atsisakymas išduoti įvažiavimo vizas Gruzijos piliečiams susiję su šalies vadovybės pareikštais siekiais prisijungti prie Vakarų Europos struktūrų.

"Visos socialinės apklausos, kurios rengiamos Gruzijoje tokia aktualia tema kaip integravimasis į Šiaurės Atlanto aljansą, rodo, kad dauguma Gruzijos gyventojų - apie 75-80 proc. - pritaria idėjai įstoti į NATO", - konstatuoja M. Vignanskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų