Žurnalistai išsiaiškino, kad 63-ejų I. Korobovo būklė „staiga pablogėjo“ po susitikimo su V. Putinu šių metų rugsėjį. Tuomet kaip tik įsibėgėjo Solsberio skandalas Didžiojoje Britanijoje.
Per du metus – du generolai
Buvusio JAV prezidento Baracko Obamos patarėjas Rusijos klausimas Michaelis Carpenteris, komentuodamas I. Korobovo mirtį, savo „Twitter“ paskyroje rašė: „Jo pirmtakas mirė 2016-aisiais nuo širdies smūgio. Šio institucijos vadovų gyventojų trukmė nėra didelė, tačiau ir vidutinė gyvenimo trukmė Rusijoje nedidelė“.
Iš tiesų, 2016-ųjų pradžioje, mįslingomis aplinkybėmis mirė ankstesnis karinės žvalgybos vadas Igoris Sergunas. Oficialia buvo paskelbta, kad generolas mirė nuo širdies smūgio savo užmiesčio namuose Pamaskvėje. Tačiau netrukus „Stratfor“ paskelbė, kad jis buvo nužudytas Libijos teritorijoje diversijos metu.
Ekspertai tvirtina, kad sėkminga karinės technikos perkėlimo į Chmeimo karinę bazę Sirijoje operacija, iki pat paskutinės akimirkos slėpta nuo visuomenės, yra būtent I. Serguno nuopelnas. Kai kurie specialistai būtent tuo ir paremia konspiracijos teoriją – generolo nušalinimu galėjo būti suinteresuota daug žmonių.
Generolo atstatydinimas buvo planuotas
I. Serguno vietą užėmęs kitas Igoris netruko tapti skandalų Vakaruose objektu. Jį kaltino kišimusi į JAV prezidento rinkimus ir Skripalių nuodijimu.
Šių metų kovą du GRU agentai nelegaliai pateko į Didžiąją Britaniją ir ten pabandė įvykdyti išpuolį prieš buvusį Rusijos agentą S. Skripalį bei jo dukrą. Tuomet buvo panaudotas cheminis ginklas, dėl kurio poveikio nukentėjo dar keli žmonės, o vienas jų ligoninėje mirė.
Buvęs Ukrainos VRM patarėjas Antonas Geraščenka netgi sulaukė Rusijos kritikos už tai, kad pašiepė I. Korobovo mirtį: paminėjo „Novičiok“, kaip galimą apsinuodijimo priežastį.
„Echo Moskvy“ pranešė, kad rugsėjo viduryje I. Korobovas buvo iškviestas į Kremlių pokalbiui su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, ir kuomet grįžo namo, jam pasidarė bloga. Apie tai pasakojo ir „The Insider“ dirbantis žurnalistas Sergejus Kanevas, bendradarbiaujantis su britų „Bellingcat“ tyrėjais, kurie kartu šiais metais paviešino jau ne vieną Rusijos žvalgybos ar kariuomenės paslaptį.
Tuomet pasirodė ir informacija, kad iki metų pabaigos generolas bus atstatydintas.
Naujajam vadovui – iššūkis pagerinti įvaizdį
Šiuo metu GRU laikinai valdyti paskirtas Igoris Kostiukovas, žvalgų instituciją de facto valdęs jau Korobovo ligos metu.
Žiniasklaidoje keliami ir keisti valdžios sprendimai I. Korobovo atžvilgiu. Jeigu su liga išties buvo „kovota ilgai“, kaip sakoma pranešime žiniasklaidai, tai nėra aišku, kodėl jis buvo paskirtas tokios svarbios institucijos vadovu. Jeigu liga užklupo netrukus po paskyrimo, tai generolas galėjo būti išleistas atostogų ir vietoje jo paskirtas kitas vadovaujantis asmuo.
Apie naująjį GRU vadovą žinoma nedaug. Jis buvo vienas iš karinių operacijų Sirijoje vadovų, 2017-aisiais iš Rusijos prezidento gavo Rusijos didvyrio vardo apdovanojimą. Jam, bent jau laikinai, teks perimti ne pačius geriausius laikus išgyvenančios GRU vairą.
Nuolatiniai informacijos nutekinimai ir paviešinti nevykę rusų išpuoliai sudavė smūgį prestižinei laikytos Rusijos žvalgybos įvaizdžiui.