• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos 30 d. Kražiuose prasidedančioje devintojoje Europos kultūros ir grigališkojo choralo studijų savaitėje „Ad Fontes“ dalyvaus ir pasauliniu mastu pripažinti grigališkojo choralo specialistai, kurie dalyviams ves giedojimo meistriškumo kursus. Vienas iš šių specialistų grigališkojo choralo profesorius iš Olandijos Eugeen Liven d'Abelardo tvirtina, kad į Kražius atvyksta su tikslu lietuvaičių grigališkojo choralo scholoms padėti siekti meistriškumo.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigia grigališkojo choralo profesorius, Kražiuose vedamo meistriškumo kurso tikslas – studijuoti liturginių valandų ir šventųjų Mišių giesmes, semiologijos (garsinių ženklų sistemos) ir teksto santykio su muzika šviesoje. „Vienas iš akcentų būtų mokymasis lengvesnės ir labiau tekančios psalmių giedojimo technikos. Todėl ir išrinkau Šv. Mišių giesmių, antifonų ir įvairūs atliepų programą su 118 psalmės – pačios ilgiausios Psalmyne – tekstais“, – teigė E. d'Abelardo.

REKLAMA

Grigališkojo choralo meistrui iš Olandijos talkins ir lietuvaitė Adrija Čepaite, kartu su kuria jis mokė grigališkojo choralo Prancūzijoje ir Belgijoje. „Adrija yra talentinga choro vadovė, turinti gerą dirigavimo techniką, o kartu ir jautrią muzikavimo išraišką. Šis didelis jautrumas ir išskirtinė pagava pasireiškia grigališkojo choralo interpretacijoje. Ji buvo mano studentė Graco Muzikos ir vaizduojamojo meno universitete. Taip pat mano kvietimu, kartu dirbome grigališkojo choralo meistriškumo kursuose Briuselyje, nuostabiame šventojo Mykolo (Cuxa) abatijoje rytų Pirėnų kalnyne, taip pat Prades (Prancūzija) festivalyje. Adrija man padeda ieškoti gilesnių prasmių giedojimų tekstuose“, – tvirtino profesorius.

REKLAMA
REKLAMA

Žymus profesorius su lietuvaičių grigališkojo choralo giesmininkais susipažino dar 2009 m. vykusiame žymiausiu pasaulyje laikomame tarptautiniame X-jame grigališkojo choralo festivalyje Belgijos Watou mieste. Ten dalyvavo Romualdo Gražinio vadovaujamos Vilniaus universiteto grigališkojo giedojimo mokyklos „Schola Cantorum Vilnensis“ vyrų ansamblis. Su kitais festivalio dirigentais profesoriui teko būti unikalaus „Schola Cantorum Vilnensis“ skambesio, paremto išsamiu teologinio teksto pažinimu, liudininku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esu Watou festivalio muzikinis direktorius. Jame ir susipažinau su Vilniaus universiteto grigališkojo choralo giedojimo mokyklos „Schola Cantorum Vilnensis“ nariais. Šios ir kitų scholų nariai bus mano vedamo meistriškumo kurso dalyviai, su kuriais sieksime grigališkojo choralo giedojimo meistriškumo. Į tai aš žiūriu kaip į asmeninį iššūkį ir jo realizavimas man suteikia didelį pasitenkinimą. Iš esmės tai ir yra mano kurso Kražiuose tikslas“, – pasakoja profesorius.

Šiais metais „Ad Fontes“ studijų dalyviams siūlomos net penkios programos, atitinkančios giedotojų muzikinį pasiruošimą. Tarp jų – pagrindinė, skirta nuolatiniams „Ad Fontes“ dalyviams. Jos tikslas – toliau ugdyti dalyvių teologinį supratimą ir giedojimo gebėjimus. Naujokų programa apims jų mokymą, kuris vyks dvi dienas iki pagrindinės studijų savaitės pradžios: nuo liepos 30 d. iki rugpjūčio 1 d. Studijų savaitės metu naujokai įsijungs į „Ad Fontes“ pagrindinį chorą ir atitinkamo giedojimo lygio ugdymo kursą. Pirmą kartą studijų savaitės istorijoje grigališkojo choralo giedojimo bus mokomi vaikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų