• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujausiais „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis, Lietuvoje elektronines cigaretes rūko kas ketvirtas 15–24 amžiaus jaunuolis. Tačiau retas žino, kad panaudotų ar nebeveikiančių elektroninių cigarečių vieta nėra buitinių atliekų konteineryje. Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) direktorė Veronika Masalienė paaiškino, kaip tinkamai rūšiuoti elektronines cigaretes.

Naujausiais „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis, Lietuvoje elektronines cigaretes rūko kas ketvirtas 15–24 amžiaus jaunuolis. Tačiau retas žino, kad panaudotų ar nebeveikiančių elektroninių cigarečių vieta nėra buitinių atliekų konteineryje. Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) direktorė Veronika Masalienė paaiškino, kaip tinkamai rūšiuoti elektronines cigaretes.

REKLAMA

Elektroninių cigarečių sudėtyje yra iki 80 skirtingų cheminių elementų, tarp jų ir sunkieji metalai, todėl, patekus į gamtą, tam tikros detalės gali užteršti dirvožemį ir gruntą. Dėl to vienkartinio bei daugkartinio naudojimo elektroninės cigaretės turi būti paliekamos specialiose vietose. Gamintojų ir importuotojų asociacijos direktorė V. Masalienė pasakojo, kad panaudotos vienkartinės elektroninės cigaretės bei nebereikalingos ar nebeveikiančios elektroninės cigaretės turi būti paliekamos elektronikai skirtose vietose.

„Visa elektronika, įskaitant elektronines cigaretes, turi būti tinkamai rūšiuojama ir neturėtų būti metama į buitinių atliekų konteinerius. Visas el. cigaretes galima nešti į elektronikos surinkimo talpas, jas galima rasti didesniuose prekybos centruose, įvairiose priėmimo vietose ar į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę vežant didesnę elektroniką galima pasiimti maišelį su panaudotomis elektroninėmis cigaretėmis ir jas palikti ten“, – kaip tinkamai išmesti elektronines cigaretes paaiškino V. Masalienė.

REKLAMA
REKLAMA

V. Masalienė pridūrė, kad panaudotas elektronines cigaretes priima ir jų platinimo vietos – didesnės parduotuvės, degalinės, specializuotos parduotuvės, prekiaujančios elektroninėmis cigaretėmis.

REKLAMA

Pavojingiausia elektroninės cigaretės detalė – baterija

Elektronines cigaretes sudaro nemažai aplinkai nedraugiškų medžiagų – įvairūs plastikai, metalai – tačiau labiausiai aplinką teršianti detalė yra baterija.

„Jei baterija pažeista, ji gali užsidegti. Joje daug kenksmingų medžiagų. Kai perdirbamos vienkartinės elektroninės cigaretės, būna atskiriama baterija ir kitos medžiagos, kad būtų galima kai kurias dalis perdirbti antrą kartą“, – teigė V. Masalienė.

REKLAMA
REKLAMA

Elektroninių cigarečių baterijose yra sunkiųjų metalų, vienas jų – švinas, kuris, patekęs į aplinką, gali pakenkti tiek gamtai, tiek žmonių sveikatai. Dažniausiai elektroninių cigarečių gamyboje naudojamos ličio jonų baterijos. Šios baterijos yra kenksmingos dėl jose esančių medžiagų.

„Pati elektroninė cigaretė virsta pavojinga atlieka, jei ten yra baterija. Dėl to jos turi būti tinkamai tvarkomos“, – tikino GIA direktorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors elektronines cigaretes galima rūšiuoti kartu su baterijomis ir akumuliatoriais, aplinkosaugininkai rekomenduoja jas nešti į elektronikos surinkimo talpas.

„Yra buvę atvejų, kad baterijų dėžutėse gali išbėgti elektroninių cigarečių skysčiai, tada užteršiama pati cigaretė ir tampa sudėtingiau ją perdirbti“, – teigė specialistė.

Ličio jonų baterijos išskiria sunkiuosius metalus, kitas toksines chemines medžiagas, kurios teršia dirvožemį, gali prasiskverbti į gruntinius vandenis, plastikinės prietaisų detalės suyra į mikroplastikus. Taip pat, elektroninėse cigaretėse aptinkama nikotino likučių, aromatų. Visa tai kelia pavojų aplinkai.

REKLAMA

Elektroninų cigarečių perdirbimas – sudėtingas procesas

Vienkartinių elektroninių cigarečių perdirbimas yra sudėtingas dėl didelių cigarečių naudojimo srautų. Jei el. cigaretės tinkamai rūšiuojamos, jas įmanoma perdirbti. V. Masalienės teigimu, didžiausia problema – ne perdirbimas, o gyventojų žinios, kur dėti panaudotas ar sugedusias elektronines cigaretes. Svarbiausia, anot ekspertės, jog panaudota vienkartinė el. cigaretė neatsirastų buitinių atliekų sąvartyne.

REKLAMA

„Matytume problemas surinkime, nes gyventojai vis dar nežino, kad vienkartinių elektroninių cigarečių negalima nešti į buitinių atliekų konteinerį ir net nesusimąstoma, jog jas reikėtų rinkti atskirai ir nešti į tinkamas elektronikos surinkimo talpas“, – sakė specialistė.

Perdirbant įvairių elektroninių cigarečių medžiagų atskyrimas yra sudėtingas, dėl to perdirbimas nėra tiek naudingas antrinio panaudojimo galimybei, kiek naudingas, kad pavojingos sudedamosios medžiagos nepatektų į sąvartynus.

Elektronines cigaretes galima išmesti į smulkiai elektronikai skirtas talpas, kurias galima rasti didesniuose prekybos centruose, nemokamai atiduoti elektroninėmis cigaretėmis prekiaujančiose mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse ar pardavėjų prekybos vietose, nuvežti pavojingas atliekas tvarkančiai bendrovei arba pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų