Oficialiais duomenimis, 99 procentai visų neteisėtų tabako ir alkoholio pardavimo nepilnamečiams atvejų užfiksuota kioskuose. Siekiant pažaboti nelegalią smulkiųjų verslininkų veiklą bei užtikrinti saugumą gyventojams, miesto valdžia atnaujintose prekybos ir paslaugų teikimo viešose vietose taisyklėse sieks uždrausti kioskų darbą bent naktimis.
Klaipėdos savivaldybės duomenimis, nuo 2001 metų, kai buvo pradėti nukėlinėti reikalavimų neatitinkantys kioskai, iš 63 planuotų perkelti smulkiųjų prekybos taškų šiandien liko 13.
Pasak Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus viršininkės pavaduotojo Rimanto Armono, šiandien uostamiestyje veikia apie 80, o su privačiose valdose esančiais - ir visas šimtas prekybos kioskų.
Nepuošia aplinkos
R. Armono manymu, šios smulkios prekybos vietos yra reikalingos, tik kai kurių verslininkų, norinčių užsiimti tokiu verslu, požiūris yra keistas.
Pastarieji, pasak R. Armono, nori leidimo kioskus statyti prie didelių prekybos centrų, kur daug žmonių. Tuo tarpu kiosko paskirtis - stovėti vietoje su neišvystyta komercine infrastruktūra. Be to, kioskai negali veikti arti kai kurių objektų - mokyklų, maldos namų ir t. t.
Nors mieste tokių smulkiųjų prekybos taškų gerokai sumažėjo, likę, pasak Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus viršininkės Zitos Žižytės, kelia ne tik estetinių problemų. Anot jos, prie kioskų, kuriuose prekiaujama alumi, renkasi alkoholio mėgėjai, šiukšlina, čia pat atlieka gamtinius reikalus. Aplinkinių vietovių gyventojai dėl to skundžiasi nesaugumu, be to, ir miesto tai nepuošia.
"Prieš trejus ketverius metus, pradėjus nukėlinėti kioskus ir prekybos treilerius, šiandien miestas, ypač centre, tapo patrauklesnis", - sako Z. Žižytė. Tačiau, viršininkės manymu, kioskai negali visiškai išnykti. "Jei kioskas pastatytas suderinus su miesto bendruoju planu,jo savininkai turi licenciją, viskas gerai, tik jo veikla neturi trukdyti tretiesiems asmenims", - kioskų problemą aiškina Z. Žižytė.
Nusižengia įstatymams
Didžiausia problema, susijusi su prekyba iš kioskų, pasak Z. Žižytės, - neteisėtas tabako gaminių ir alkoholio pardavimas nepilnamečiams. Viršininkės teigimu, 99 procentai visų nustatytų neteisėtų pardavimų užfiksuoti būtent šiose prekybos vietose.
Be to, per patikrinimus mieste veikiančiuose kioskuose ne kartą buvo aptikta neleistinų prekių.
Beje, kalbama, kad naktimis veikiančiuose kioskuose gali būti pardavinėjami ir nelegalūs svaigalai - naminukė, pilstukas, kurie čia pat ir "suvartojami". Pasak Z. Žižytės, tokiomis "paslaugomis" naudojasi nuolatiniai klientai.
Z. Žižytė viliasi, kad situacija gali pagerėti įsigaliojus LR Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms. Tikimasi, jog sugriežtės atsakomybė už alkoholio pardavimą nepilnamečiams ir bus apribotas alkoholio pardavimo laikas.
Nėra kiosko - nėra problemos
"Yra kioskas - yra problema, nėra kiosko - nėra ir problemos", - vienareikšmiškai apie šių prekybos taškų veiklą sako Klaipėdos 3-iojo policijos komisariato nuovados viršininkas Gintaras Lasickas.
Kaip pavyzdį pareigūnas pateikė Taikos prospekte 81 ir Debreceno gatvėje, prie "Iki" parduotuvės stovėjusius ypač problematiškus kioskus. Juos nukėlus, pasak viršininko, baigėsi skundai ir policijos iškvietimai. Todėl G. Lasickas mano, kad kol kioskai, kuriuose pardavinėjamas alkoholis, stovės ir dirbs naktimis, nebus išvengta nei skundų, nei problemų.
Kolegai pritaria ir miesto Vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai Albinas Strumyla. "Ten, kur vyksta prekyba alkoholiu, ten visuomet bus skundų ir konfliktų", - sako pareigūnas. Pasak jo, viena išeičių būtų atimti prekybos alkoholiu licencijas tiems verslininkams, kurie pažeidžia pardavimo įstatymus.
Kioskas - laikinas statinys
"Prekybos licencija nesuteikia kioskui galimybės stovėti amžinai", - sako Z. Žižytė. Pasak jos, po trejų metų kioskai, kaip laikini statiniai, turi būti nugriauti. Kiosko "architektūra", Z. Žižytės teigimu, rūpinasi ir prižiūri vyriausias miesto dailininkas. Viršininkė pripažįsta, kad mieste yra puikiai atrodančių kioskų.
Ne itin estetiškai atrodančių smulkiųjų prekybos taškų savininkai, pasak Z. Žižytės, įspėjami per vykdomus reidus. Valdininkės manymu, tik bendrai - pareigūnams ir verslininkams - kartu dirbant, galima pasiekti teigiamų rezultatų.
Tuo tarpu Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Klaipėdos skyriaus vadovas Donatas Botyrius mano, kad valdžios bandymai riboti ar kaip nors kitaip kištis į kioskų veiklą yra pačios valdžios savų klaidų taisymas.
Pasak jo, smulkieji verslininkai nėra kalti, kad kioskus buvo leista statyti netinkamose vietose, kur būriuojasi girtuokliai, dažni nusikaltimai ir panašiai. Be to, D. Botyriaus manymu, ir prie paprastų parduotuvių yra triukšmas, gali ir konfliktų būti.
Verslininko nuomone, tai, kad kai kurie kioskai dirba ir naktimis, yra naudinga - tiek pirkėjui, kuriam prireikė kokios nors prekės, tiek ir prekiautojui, kuriam prekyba naktį apsimoka ekonomiškai.
“Vakarų ekspresas” (www.vakaru-ekspresas.lt)