• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Greitosios pagalbos medikai, vykdami į pagalbą nukentėjusiam žmogui, niekad negali žinoti, ką ras nuvykę ir kuo tai baigsis. Tuo tarpu valstybė nemato reikalo jų apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų darbe.



Nukentėjo gelbėdamas

Greitosios pagalbos medikai, vykdami į pagalbą nukentėjusiam žmogui, niekad negali žinoti, ką ras nuvykę ir kuo tai baigsis. Tuo tarpu valstybė nemato reikalo jų apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų darbe.



Nukentėjo gelbėdamas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovo 18-ąją pagal iškvietimą į Taikos gatvę atvykusiam 52 metų Vilniaus greitosios pagalbos stoties gydytojui Valerijui Koledai pačiam prireikė kolegų pagalbos. Dabar dienas jis leidžia namuose su susiūta 5 cm žaizda kaktoje, dėl sutrenktos galvos medikai jam liepė gulėti lovoje, net norėjo guldyti į ligoninę, tačiau pirmos grupės invalidę namuose prižiūrintis gydytojas atsisakė.

REKLAMA

Kaip “Respublikai” pasakojo V.Koleda, apie pusę penktos vakaro jis pagal iškvietimą atvyko į butą Taikos gatvėje pas žmogų, nugriuvusį ir į grindjuostę prasiskėlusį galvą, kuris labai smarkiai kraujavo.

“Kraujo buvo labai daug. Nusprendžiau, kad reikia kaip nors sustabdyti kraujavimą ir vežti pacientą į Vilniaus greitosios pagalvos universitetinę ligoninę. Pradėjau bintuoti, o tuo metu iš kito kambario išėjo neblaivus nukentėjusiojo draugas ir pradėjo visokiais žodžiais mane plūsti ir man grasinti. Nukentėjusysis draugą ramino, tačiau tai nepadėjo, - pasakojo gydytojas. - Pamatęs, kad ramiai dirbti bute negalėsiu, nusprendžiau vestis pacientą į greitosios pagalbos automobilį ir sutvarstyti ten. Tačiau, vos įėjus į liftą, mus pasivijo tas agresyvus pilietis, trenkė man kumščiu į pilvą, po to - į antakį ir jį prakirto”.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojui su pacientu vis dėlto pavyko liftu nusileisti žemyn. Greitosios pagalbos automobilio vairuotojas iškvietė policiją, du kitus medikų ekipažus: vienas išvežė į ligoninę pacientą, kitas - V.Koledą.

Medikai - nesaugūs

“Mano pilvui nieko neatsitiko, o grožis smarkiai nukentėjo”, - kitą dieną po įvykio juokavo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis šiuo metu turi nedarbingumo pažymėjimą, tačiau “ilsėtis” ilgai negalės. Kaip pats sakė, vos pasijus geriau, eis į darbą, nes nedirbti dabar vos 2200 litų uždirbančiam ir pirmos grupės invalidą namuose prižiūrinčiam medikui - prabanga.

Nuo 1985 m. Vilniaus greitosios pagalbos stotyje dirbantis V.Koleda teigė tokioje situacijoje atsidūręs pirmą kartą, nors su agresyviais pacientais tenka bendrauti gana dažnai. Medikai nuo tokių pacientų niekaip neapsaugoti - kartu važiuojantis vairuotojas negali palikti automobilio, nes jame paprastai būna gana brangi įranga, kurią reikia saugoti.

REKLAMA

“Gydytojų niekas nesaugo. Gerai vyrai, jei dar fiziškai stipresni, o ką daryti į tokią situaciją pakliuvusiai moteriai, kurių pas mus - dauguma?” - klausė gydytojas.



Ne pirmas nukentėjusysis

Toks incidentas, kai nukenčia pagal iškvietimą pas pacientą nuvykęs medikas, pasak Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus Tadeušo Rodzo, toli gražu ne pirmas. Ir baigėsi jis dar gana sėkmingai.

REKLAMA

“Kad pacientai grasina susidoroti - būna gana dažnai. Net ir man pačiam taip yra buvę. Kviečiame policiją, rašome pareiškimus”, - sakė direktorius.

Tačiau, pasak T.Rodzo, yra buvę ir dar sudėtingesnių atvejų. Vienas vairuotojas vos nenuvažiavo nuo tilto, kai į ligoninę vežamas pacientas puolė jį smaugti. Medikės ne kartą buvo užrakintos butuose, vieną nuo narkotikų apsvaigęs pacientas mėgino smaugti. Gydytojai yra sulaukę ir AIDS sergančių pacientų grasinimų panaudoti švirkštus. Ne kartą nuo neramių pacientų nukentėjo greitosios pagalbos automobilių įranga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Prieš kurį laiką stoties medikai kreipėsi į mane dėl apsaugos priemonių. Iškart sureagavau, visiems buvo nupirkti dujiniai balionėliai, tačiau natūralu, jog toli gražu ne visada jais gali pasinaudoti”, - sakė T.Rodzas.

Medikai jaustųsi saugesni, jei važinėtų ne po vieną, tačiau finansinės galimybės to neleidžia. Vis dėlto tam tikrais atvejais, jei įtariama, kad situacija gali būti sudėtinga, pagal iškvietimą važiuoja ekipažas, kuriame dirba du ar net trys medikai. Tačiau ne visada galima tiksliai nuspėti, ką rasi nuvažiavęs, kaip elgsis pacientas ar jo artimieji, draugai.

Aida VALINSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų