Jeigu eismo įvykio vietoje yra žmonių , kurie nerodo gyvybės ženklų, reikia pradėti žmogų gaivinti. Klinikinė mirtis trunka 4 minutes – per šį laiko tarpą reikia nukentėjusįjį atgaivinti, kol nežuvo smegenys.
Kaip patikrinti žmogaus gyvybines funkcijas?
„Reikia laikytis ABC taisyklės,-sako pirmosios pagalbos dėstytoja Lina Semėnienė. A – tai sąmonė, B – kvėpavimas, o C – kvėpavimas. Jei žmogų šiek tiek pajudinote, pakalbinote, o jis nesureagavo, privalome tuomet tikrinti kvėpavimą ir pulsą. Po eismo įvykio, ar kitokios nelaimės, visuomet įtariame stuburo traumą, todėl žmogaus judinti negalima.“
Lina Semėnienė moko, jog prieš gaivinant būtina patikrinti nukentėjusiojo burnos ertmę: „Paimame už smakro, pražiodiname burną ir išvalome su servetėle jos ertmę. Paraukiame liežuvį arčiau dantų ir tikriname kvėpavimą. Pulsas tikrinamas yra uždėjus du pirštus ant miego arterijos. Tuomet atsegame drabužius krūtinės ląstoje ir pradedame gaivinti.“
Kaip gaivinti nukentėjusį asmenį?
Širdis yra tiesiai po krūtinkauliu, tad randame paskutinį šonkaulį, vedame pirštu iki šonkaulių susijungimo, laikome pirštą ant šios vietos ir dedame ant jos delno minkštąją dalį. Pirštai turi būti pakelti, kad nespaustumėte šonkaulio.Pirštai nukreipti į vieną pusę, į šoną, rankos turi būti tiesios. Spaudžiame iš viršaus į apačią ne rankomis, o visu kūno svoriu. Spaudžiame 30 kartų, orą pučiame į burną 2 kartus užspaudę nosį, uždengtą specialia gaivinimo kauke, servetėle ar tiesiog medžiagos skiaute. Uždengti nukentėjusiojo burną būtina tam, kad neužsikrėstumėte infekcijomis. Įpūsti oro reikia taip, kad smegenys gautų deguonies, todėl pučiant turi pakilti nukentėjusiojo krūtinės ląstą. Gaiviname žmogų tol, kol atvyksta medikai.