Ciklonai daužosi kaktomis. Net ir prasidėjus liepai klimatologai neguodžia – dangus pils lietų, nors ir šilumos nepagailės. Tokiu oru ūkininkų kopūstai „eina iš proto“, o bitininkai sulaukia mažesnio medunešio – lietus išplauna žiedadulkes. Be to, ir bitės per lietų neskraido.
Klimatologė: vasara tik dabar prasidėjo
„Klimatologinė vasara prasideda tik nuo Joninių, todėl skųstis vasara, labai anksti“, – priekaištavo vasariškų orų pasiilgusiems Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja dr. Audronė Galvonaitė.
Pasak klimatologės, birželis dažnai būna vėsus mėnuo.
„Pastaruoju metu birželį mes stebime labai didelius skirtumus: vieną parą kenčiame trisdešimt laipsnių karštį, o kitą parą temperatūra krenta iki 16 laipsnių šilumos. Tai reiškia klimato kitimą. Visi sinoptiniai procesai, ne tik Lietuvoje, yra išbalansuoti. Ciklonai badosi kaktomis, o Lietuva, kadangi yra orų sankryžoje, gauna tai nuo pietinio, tai nuo šiaurinio ciklono“, – sakė A. Galvonaitė.
Liepa – lietinga ir šilta
Klimatologės teigimu, vidutinė liepos mėnesio temperatūra prognozuojama dviem laipsniais šiltesnė už vidutinę daugiametę. Vidutinė daugiametė liepos mėnesio temperatūra yra 16,7 laipsnio šilumos.
„Dviem laipsniais aukštesnė paros temperatūra yra palyginti daug“, – pripažįsta A. Galvonaitė.
Žvelgdama į orų žemėlapį klimatologė teigė, kad liepą bus ir nemažai kritulių. Liepos pradžioje prognozuojama daugiau kritulių, nei vidutiniai daugiamečiai rodikliai. Liepos viduryje lietūs turėtų kiek atslūgti, o į pabaigą vėl gali įsisiautėti.
Atostogoms – rugpjūtis
Geriausia, pasak klimatologės A. Galvonaitės, Lietuvoje atostogauti rugpjūtį, nes tada bent jau garantuotai šilčiausias vanduo, šiltesnės būna ir naktys.
Pajūryje, pasak A. Galvonaitės, rugpjūtis paprastai būna šiltesnis, negu liepa.
„Bus ir karščių, ir lietaus“, – sakė A. Galvonaitė.
Drėgmė padidina šilumą
Pastarosiomis dienomis, nors termometro stulpelis ir nesiekė rekordinių aukštumų, buvo gana tvanku.
„Taip yra todėl, kad drėgmės labai daug. Karščio indeksą dar labiau padidina drėgnumas ir žmogus jaučiasi kitaip, nei rodo termometras“, – sakė A. Galvonaitė.
Pasak jos, jeigu oro temperatūra yra 25 laipsniai, o santykinis drėgnumas apie 80 procentų, tai žmogus jaučiasi, lyg oro temperatūra būtų 35 laipsniai karščio. Jeigu termometras rodo 30 laipsnių karščio, o drėgnumas 80 procentų – žmogus jaus 42 laipsnių karštį.
Kopūstai „eina iš proto“
Ūkininkė Ramutė Petrauskienė iš Žadžiūnų (Šiaulių rajonas), prekiaujanti šeimos užaugintomis daržovėmis Šiaulių centriniame turguje, džiaugėsi, kad šiemet puikiai dera kopūstai. „Kopūstai iš proto eina. Gerai auga ir morkos, svogūnai“, – juokėsi ūkininkė R. Petrauskienė.
Neblogai dera ir bulvės, tik sudėtingiau kasti, nes daugokai palijo. Jeigu taip daug lis ir toliau, bulvės gali pradėti pūti.
Šiemet bulves Petrauskai savaite anksčiau pradėjo kasti – dėkingos oro sąlygos. Pernai pirmąsias bulves nukasė birželio 19–ąją, šiemet – birželio 13–ąją.
Ūkininkas iš Gruzdžių Edas Sasnaukas, auginantis bulves, javus džiaugėsi, kad galima tikėtis gero derliaus. „Kol kas užtenka ir lietaus, ir šilumos, ir saulės. Gali būti, kad šiemet turėsime labai gerą derlių, – sakė E. Sasnauskas, nors pripažino: – Piktžolės auga taip pat greitai, kaip ir daržovės“.
Jei toliau lis – braškės pus
„Iki šiol braškės puikiai derėjo, bet prasidėjo lietūs ir nieko gero nebebus. Jei ir toliau lis, supūdys mums braškes“, – sakė ūkininkė Danutė Matulionienė.
Šiemet braškių daugiau, nei pernai. Uogas iš laukų pradėjo skinti panašiai taip pat, kaip ir pernai – birželio 16 dieną.
Ne mėlynių, bet gal grybų?
Šiemet uogautoja Janina, prekiaujanti Šiaulių turguje, savaite vėliau, nei pernai – birželio 29–ąją pirmąkart pririnko mėlynių Rėkyvos miškuose.
Uogautoja sakė, kad pirmasis laimikis tebuvo tik 4 litrai, o kitais metais pririnkdavo porą kibirų.
„Šalta buvo, uogos mažos, po žiemos daug nušalusių uogienojų. Žymiai mažesnis derlius šiemet“, – sakė Janina.
Keli prekiautojai turguje jau prekiavo ir šviežiomis voveraitėmis. Grybautoja Stasė iš Jurbarko sakė, kad orai palankūs grybams augti.
„Grybų bus, jeigu pagaliau sušils ir naktys, ne tik dienos“, – sakė Stasė.
Medunešis nekoks
„Tik dabar išsukau pirmąjį medų. Šalta. Žiedai be nektaro. Gali būti, kad dėl lietaus. Vanduo nuplauna žiedadulkes, bitės neskraido per lietų“, – apgailestavo bitininkė Stefa Gaubienė iš Pakruojo rajono, Degučių.
Bitininkė laukia liepų medaus, nes liepos tik dabar pradeda žydėti. Jeigu nebus daug lietaus, bus daugiau medaus. Užpernai, pasak Stefos, liepų medaus visai neturėjo, nes žieduose nebuvo nektaro.
Šiemet mažokai medaus bitutės nešė iš kiaulpienių, nors jos gana gausiai žydėjo.
„Birželis labai nekoks. Jeigu liepa bus geresnė – ačiū dangui“, – sakė bitininkė.
Įgėlimas baigėsi mirtimi
Šią vasarą gydytojai pažymi daugiau alerginių reakcijų vabzdžių įkandimams.
Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė pranešė, kad šiemet vienas sodininkas mirė įgėlus širšei.
„Šiemet daug žmonių kreipiasi pagalbos dėl anafilaksinio šoko įgėlus bitėms, širšėms. Pastebėjome, kad gana sunkios reakcijos iki anafilaksinio šoko, sunkios anafilaksinės būklės. Kai žmogų pradeda po vabzdžio įgėlimo dusinti, pila prakaitas, silpna, mirga akyse, nualpstama. Alergiškų vabzdžių įkandimams žmonių padaugėjo“, – sakė E. Kukaitienė.
Rita ŽADEIKYTĖ