Jei Graikijos krizė turėjo ką nors pozityvaus, tai buvo senų priešų, spaudžiamų būtinybės apkarpyti biudžetą, t.y. sumažinti karines išlaidas bei pradėti naujus verslus, susitaikymas.
Per pastarąjį šimtmetį, abi NATO priklausančios šalys buvo daugiau nei kartą vos per plauką nuo atvirų karinių veiksmų paskelbimo. Tačiau dabar, kadangi daug paprasčiau sumažinti išlaidas karinėms reikmėms nei sveikatai ar švietimui, santykiai šyla.
Suvokdami tai, abiejų šalių lyderiai penktadienį susitiko Atėnuose tam, jog „atverstų naują lapą abiejų šalių istorijose“. Graikijos sostinėje buvo pasirašytas 21 bendradarbiavimo susitarimas, kurių vienas numato Graikijos pagalbą Turkijai stojant į ES.
„Egėjo jūra turi būti taikos jūra tarp mūsų“, - pareiškė Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas. „Graikija ir Turkija, nepaisant pakilimų ir nuosmukių mūsų santykiuose, o, galbūt kaip tik dėl jų, privalo susėsti ir sukurti pagrindus savitarpio supratimui bei bendradarbiavimui“, - jam antrino Graikijos kolega Yorgos Papandreu.
Turkijos atstovas teigė, jog „šalies kelias į Europą eina per Graikiją“, - jis patikino, jog bus sprendžiamas ir padalinto Kipro klausimas. Tačiau kol kas įvykdyti ES reikalavimą atverti Turkijos uostus Kipro laivams atsisakoma. „Juos atversime, tačiau tuomet, kai Nikosia leis savo uostuose švartuotis turkams“, - pareiškė R. T. Erdoganas.
Tokie svarbūs klausimai kaip mažumų padėtis bei Egėjo jūros militarizacija, pasak politikų, nebuvo aptariami. Tačiau nemažai laiko buvo skiriama verslo klausimams. Pagrindinis R. T. Erdogano, lydimo 320 asmenų ( 10 ministrų bei daugybės verslininkų) tikslas – išanalizuoti galimų verslo derybų su graikais perspektyvas.
Apžvalgininkai pastebi, jog pirmas tokio lygio susitikimas buvo labai pozityvus ir darbingas. Nepaisant senų nuoskaudų abiejų šalių vyriausybės pirmąjį Aukštosios strateginės bendradarbiavimo komisijos susitikimą baigė pasirašydamos 21 susitarimą dėl bendradarbiavimo ekonomikos, turizmo, komunikacijų, imigracijos, kovos su narkotikų kontrabandą, energetikos, aplinkosaugos bei kultūros srityse.
Pirmieji žingsniai link šalių buvo padaryti 1999-aisiais kuomet dabartinis Graikų premjeras Y. Papandreu buvo užsienio reikalų ministru.