• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekmadienį Briuselyje euro zonos šalių finansų ministrai nutarė rekomenduoti iki 2012 m. Graikijai skirti 120 mlrd. eurų paramą. Mainais Graikijai teks imtis beprecedenčių taupymo priemonių.

REKLAMA
REKLAMA

“Laukia sunkūs metai"

Europos Komisijos pirmininkas Žozė Manuelis Barozas (Jose Manuel Barroso) vakar pareiškė, kad Graikija įvykdė sąlygas milijardinei paramai gauti, todėl rekomenduojama aktyvinti paramos mechanizmą.

REKLAMA

“Aš darysiu visa, kad šalis nebankrutuotų, - sekmadienio rytą kalbėjo Graikijos premjeras Giorgas Papandreu (Giorgos Papandreou). - Mūsų laukia sunkūs metai". Specialiame Vyriausybės posėdyje Atėnuose buvo paskelbta apie kartu su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF), Europos Komisija (EK) ir Europos centrinio banko ekspertais parengtą taupymo priemonių paketą šaliai išgelbėti.

REKLAMA
REKLAMA

Drastiškai mažins išlaidas

Per derybas su TVF Graikija prisiėmė naują įsipareigojimą - sumažinti biudžeto išlaidas 30 mlrd. eurų. Šalies Vyriausybė sutiko įvykdyti precedento neturintį valstybinės nuosavybės, įskaitant žemę, išpardavimą, taip pat įgyvendinti privatizacijos programą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už planuojamus kreditus TVF ir ES reikalauja iš Graikijos drastiškos taupymo programos, be kita ko, mažinti algas ir pensijas, o mokesčius - didinti.

Tikimasi, kad griežta taupymo programa leis per artimiausius trejus metus valstybės biudžeto deficitą sumažinti 10 proc. iki reikalaujamo 3 proc. BVP.

REKLAMA

Iki gegužės 19 d. Graikija turi padengti 8,5 mlrd. JAV dolerių įsiskolinimus. Manoma, kad dar šiemet jai bus skirta 30 mlrd. eurų parama.

Ekonomistai įspėja, kad jei bendra parama nenuramins rinkų, ES šalims gali tekti gelbėti kitas skolose skęstančias valstybes, o tai kainuotų 650 mlrd. JAV dolerių. Ties kritine riba yra atsidūrusios Portugalija ir Ispanija.

REKLAMA

Žmonėms teks mokėti už krizę

Šeštadienį apie 17 tūkst. graikų protestavo prieš griežtą Vyriausybės taupymo programą. Profsąjungos mano, kad dėl griežtų priemonių valstybės išlaidoms mažinti ir pajamoms didinti, kurias kaip skubių kreditų sąlygą Atėnams primeta ES ir TVF, smarkiai smuks gyvenimo lygis, sumažės vartotojų paklausa, o ekonomikos nuosmukis įgaus dar platesnį mastą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kairieji išliejo savo pyktį ant bankų ir parduotuvių vitrinų, teigdami, kad “už krizę turi mokėti ne darbo žmonės, o bankai ir stambusis kapitalas, pelnęsi ankstesniais metais".

Mitingo dalyviai traukė prie ES atstovybių bei JAV ambasados. Juodai apsirengę riaušininkai atsiskyrė nuo kolonos ir padegė vienos televizijos stoties automobilį, daužė vitrinas ir statė barikadas. Įtampai pasiekus apogėjų, policininkai panaudojo ašarines dujas, suimta dešimtys jaunuolių. Susirėmimai vyko ir Salonikuose. Gegužės 5-ąją šalyje planuojamas visuotinis streikas.

REKLAMA

Paramos sąlygos

* TVF mano, kad Graikijos krizei įveikti gali prireikti iki dešimties metų - pradėtos ekonominės reformos Graikijoje bus baigtos ir duos vaisių tik maždaug 2020 m.

* Fondas reikalauja, kad Graikijos valdžia didintų pridėtinės vertės mokestį (PVM), mažintų premijas valstybės tarnautojams ir trejiems metams įšaldytų atlyginimus.

REKLAMA

* Graikijai siūloma 5 proc. mažinti pašalpas ir reformuoti pensijų sistemą. Pensinis amžius vyrams ir moterims prailgės nuo 53 iki 67 m.

* Teks atsisakyti papildomų išmokų valstybės tarnautojams praktikos.

* 10 proc. padidės mokesčiai kurui, alkoholiui ir tabakui.

* Atėnų laukia aktyvus privatizavimo procesas.

* ES, TVF nori, kad Atėnai biudžeto deficitą iki 2011 m. pabaigos sumažintų 10 proc.

Dauguma vokiečių - prieš finansinę paramą Graikijai

Dauguma vokiečių yra prieš finansinę paramą prasiskolinusiai Graikijai, praneša agentūra AFP.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atitinkamos apklausos metu 56 proc. respondentų nurodė, kad planuojami kreditai šiai šaliai nėra teisingas pasirinkimas. 39 proc. teigė esantys už paramą graikams.

Kartu du trečdaliai Vokietijos gyventojų (67 proc.) sakė manantys, kad euras per vienerius metus praras stabilumą. Ketvirtadalis (24 proc.) jokių pokyčių bendros Europos valiutos atžvilgiu nesitiki.

REKLAMA

Euro zonos šalys susitarė šiais metais skirti Graikijai iki 30 mlrd. eurų. Vokietija turėtų atseikėti 8,4 mlrd. šios sumos.

Graikijos valstybės tarnautojai skelbs streiką

Didžiausia Graikijos valstybės tarnautojų profsąjunga ADEDY paskelbė sekmadienį apie planus gegužės 4-5 dienomis surengti 48 valandų streiką ir taip pareikšti protestą prieš griežtas antikrizines vyriausybės priemones.

REKLAMA

Graikija, spaudžiama ES ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF), paskelbė sekmadienį apie šalies biudžeto deficito sumažinimo planą - 11 proc. BVP (30 mlrd. eurų) iki 2012 m. Ypač nukentėjo valstybės tarnautojai, kuriems vietoj 13-ojo ir 14-ojo atlyginimo bus išmokamos išmokos, ne didesnės nei 1 tūkst. eurų per metus. Taigi, valstybės tarnautojas, gaunantis minimalų 800 eurų atlygį, per metus neteks 600 eurų, o tas, kurio alga siekia 2,5 tūkst. eurų, neteks daugiau nei 4 tūkst. per metus.

REKLAMA
REKLAMA

"Mes raginame darbuotojus aktyviai pasisakyti prieš vyriausybės precedento neturinčias griežtumo priemones, kuriomis grobstomos mūsų pajamos, griaunamos darbo ir pensijų teisės valstybiniame ir privačiame sektoriuje", - teigiama profsąjungų pareiškime.

Gegužės 4 d. valstybės tarnautojai ketina protestuoti prie Graikijos parlamento, o gegužės 5 dieną šalį paralyžiuos visuotinis streikas, prie kurio prisijungs ir privataus sektoriaus darbuotojai.

Belgija suteiks iki 3 mlrd. eurų paskolų

Belgija išduos Graikijai 2,5-3 mlrd. eurų vertės paskolų iki 2012 metų, pranešė Belgijos Karalystės finansų ministras Didjė Reindersas (Didier Reynders).

Pirmąsias paskolas iš euro zonos partnerių Graikija turėtų gauti iki gegužės 19 dienos.

Kaip jau buvo pranešta, Europos Sąjungos 16 šalių finansų ministrai sekmadienį per neeilinį susitikimą Briuselyje patvirtino trejų metų finansinės paramos Graikijai paketą. Pagal planą, paskola, numatyta trejiems metams, bus padalyta į dvi dalis - 80 mlrd. eurų Graikija gaus iš ES, dar 30 mlrd. eurų šaliai skirs Tarptautinis valiutos fondas (TVF).

Kaip patikslina "Associated Press", finansinės paramos paketui dar turi pritarti euro zonos šalių parlamentai, taip pat TVF.

REKLAMA

Per euro grupės narių susitikimą taip pat buvo paskelbta, kad gegužės 7 dieną Briuselyje įvyks neeilinis ES lyderių viršūnių susitikimas, kurio pagrindinė tema bus finansinė parama Graikijai. Be to, posėdžio dalyviai taip pat palaikė savanoriško privačių bankų dalyvavimo kredituojant Graikiją iniciatyvą.

Šalis praėjusią savaitę atsidūrė ties bankroto riba, nes tapo nepajėgi refinansuoti savo 300 mlrd. eurų skolą. Graikijai būti refinansuoti 8,5 mlrd. eurų skolą ik šių metų gegužės 20 dienos.

Valdžia žada apsaugoti labiausiai pažeidžiamus sluoksnius

Graikijos ministras pirmininkas Georgas Papandrėjus (George Papandreou) pareiškė, kad šalies vyriausybė padarys viską, kas įmanoma, kad būtų apsaugoti labiausiai pažeidžiami socialiniai gyventojų sluoksniai įgyvendinant sutartis su Europos Sąjunga ir Tarptautiniu valiutos fondu (TVF).

Apie tai G. Papandrėjus pareiškė per susitikimą su Graikijos prezidentu Karlu Papulijumi (Karlos Papoulias).

G. Papandrėjus susitiko su prezidentu, kad supažindintų jį su sekmadienį patvirtintos sutarties su ES ir TVF turiniu.

Griežtų taupymo priemonių programa, pagal kurią numatyta apkarpyti atlyginimus ir pensijas ir gerokai padidinti mokesčius, turėtų padėti sutaupyti 30 mlrd. eurų per trejus metus ir sumažinti valstybės biudžeto deficitą nuo 13,6 proc. BVP 2009-aisiais iki žemiau nei 3 proc. BVP lygio 2014 m. pabaigoje.

REKLAMA

Mainais į griežtas priemones euro zonos šalys ir TVF pažadėjo duoti Graikijai 110 mlrd. eurų vertės paskolas šalies užsienio įsiskolinimams, šiuo metu siekiantiems 300 mlrd. eurų, refinansuoti.

Graikijos prezidentas pareikalavo iš premjero nubausti tuos, kurie atsakingi už gilią ekonominę krizę šalyje, taip pat tuos, kurie pralobo graikų tautos sąskaita.

"Turi būti įvykdytas teisingumas, būtina panaikinti mokesčių vengimo ir nebaudžiamumo praktiką", - sakė šalies prezidentas.

Savo ruožtu G. Papandrėjus pareiškė, kad "nebaudžiamumo jausmas griauna demokratinę visuomenę".

"Mes ėmėmės sunkių, bet neišvengiamų savo šaliai sprendimų, - sakė premjeras. - Laimei, į juos palankiai reagavo Europos Sąjunga. Vyriausybė daro viską, kad būtų apsaugoti mažiausiai socialiai aprūpinti sluoksniai, įgyvendinant ES-TVF pasiektus susitarimus".

Įstatymo dėl trejų metų stabilizacinės programos projektas iki antradienio turi būti pateiktas Graikijos parlamentui balsavimo procedūrai.

Prieš darbuotojų pajamų sumažinimo priemones kategoriškai pasisako profsąjungos. Pagrindinė valstybės sektoriaus darbuotojų profsąjunga paskelbė rengsianti 48 valandų streiką gegužės 4-5 dienomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų