Visą Graikiją paralyžiavo netikėtai pratrūkusi krizė: žmonių pyktis dėl valdžios vykdomos ekonomikos politikos, vis blogėjančio gyvenimo ir policijos nebaudžiamumo išsiliejo visuotiniu streiku. Miestų gatvėse verda tikras karas.
Po kelias paras siautusių riaušių vakar Graikijoje buvo uždaryti bankai, mokyklos, nebeskraidė lėktuvai, nebevažinėjo viešasis transportas, tik ligoninės dirbo budinčiu režimu. Šalį paralyžiavęs visuotinis streikas dar labiau prisidėjo prie spaudimo, kurį dėl didžiausių pastarojo meto neramumų jau ir taip patiria konservatorių vyriausybė.
Atėnų centre susirinkę darbininkai antivyriausybinius šūkius skandavo dar prieš mitingą, kurį sušaukė dvi didžiausios profesinės sąjungos, vienijančios pusę iš 5 mln. Graikijos darbininkų. Į profesinių sąjungų raginimus atsiliepė net žiniasklaida. 11 mln. gyventojų turinčioje šalyje, kuri yra Europos Sąjungos narė, žmonės protestavo prieš vyriausybės ekonomikos politiką.
„Šalin rankas nuo mūsų teisių!“ - skandavo darbininkai, žygiuojantys per aikštę prie parlamento, o jų plakatas skelbė: „Už krizę turi sumokėti turtingieji“.
Riaušių policija panaudojo ašarines dujas prieš protestuotojus, o šie maždaug 100 pareigūnų kordoną apmėtė buteliais degaus skysčio. Policininkai trankė skydus ir karingai šaukė, o demonstrantai svaidė grindinio plyteles, vandens butelius ir fejerverko raketa pataikė į policijos automobilį.
Incidentas įžiebė gaisrą
Riaušės kilo Atėnuose ir išplito po visą šalį, kai vienas policininkų nušovė penkiolikmetį Alexandrą Grigoropulą. Jis su grupe jaunuolių apmėtė akmenimis policijos automobilį rajone, kuris garsėja kaip radikalų tvirtovė. Incidentas išprovokavo graikų pyktį ir peraugo į įtūžį dėl nesibaigiančių valdžios skandalų, nedarbo, didelio skurdo, kylančių gyvenimo išlaidų, privatizacijos ir pensijų reformos. Padėtį šalyje dar labiau pablogino pasaulyje prasidėjęs nuosmukis.
Neramumai apėmė mažiausiai 10 Graikijos miestų, pasiekė net turistų pamėgtas Kretos, Rodo, Korfu ir kitas salas. Graikai protestavo ir Paryžiuje, Berlyne, Londone, Hagoje, Kipre. „Vaikio žūtis buvo it degtukas, įžiebęs gaisrą“, - sakė bakalėjos parduotuvės 60-metis savininkas Yannis Thomas.
Nužudymu apkaltintas vienas policininkas, šovęs į A. Grigoropulą, tačiau jis teigia, kad jaunuolį pakirtęs šūvis buvo perspėjamasis. Teismo šaltinis vakar atskleidė, jog balistinė ekspertizė patvirtino policininko žodžius, kad A. Grigoropulą pakirto atšokusi kulka. Paauglį nušovęs pareigūnas ir jo partneris suimti.
Radikalų prieglobstis - universitetai
Naktį į trečiadienį Atėnuose, Salonikuose ir Patrų uostamiestyje virė studentų ir policininkų susirėmimai. Sostinėje riaušininkai išsiveržė iš politechnikumo ir teisės mokyklos, kurias laikė užėmę nuo sekmadienio, ir puolė pareigūnus.
Po daugelį metų trukusios karinės diktatūros (ji baigėsi 1974-aisiais) Graikijoje buvo priimti įstatymai, draudžiantys policijai įžengti į aukštojo mokslo įstaigas. Jos tapo saugiu prieglobsčiu radikalams, teigiantiems, kad valstybės saugumo aparatas piktnaudžiauja savo nebaudžiamumu.
Pasak Atėnų policijos, per vieną įspūdingiausių atakų pareigūnus puolė protestuotojai, apsiginklavę iš ginklų parduotuvės pagrobtais kardais ir laidynėmis. Ligoninėse atsidūrė kelios dešimtys žmonių, daugiausia - nukentėjusių nuo ašarinių dujų, kurių debesys, sumišę su degančių šiukšliadėžių dūmais, gaubė visus Atėnus. Gatves nuklojo stiklo šukės ir iš grindinio išluptų plytų duženos.
Visoje Graikijoje sulaikyta per 100 riaušininkų.
Opozicija nenusileidžia
Opozicinė Socialistų partija tvirtina, kad valdančioji Naujosios demokratijos partija, turinti parlamente tik viena vieta daugiau, prarado žmonių pasitikėjimą, ir ragina surengti šalyje naujus rinkimus. „Vyriausybė ir policija - ties žlugimo riba“, - skelbė dienraščio „Ta Nea“ pirmo puslapio antraštė. Tačiau ministras pirmininkas Kostas Karamanlis paprašė politinių lyderių laikytis vienybės, o profesines sąjungas paragino atšaukti trečiadienio streiką. Jis per televiziją pareiškė, jog protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimus kursto „demokratijos priešai“ taip pat perspėjo, kad „darbininkų kovos ir nederamos jaunuolio mirties negalima painioti su vandalizmo aktais“.
Opozicija nusiteikusi leistis į kompromisus. „Premjeras ir jo vyriausybė atsakingi už krizę šalyje“, - pareiškė socialistų atstovas Georgas Papakonstantinas.