• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol vieni sprendžia, kas yra grafiti – menas ar vandalizmas, kiti kapsto dar giliau...

Anot mokslininkų, grafiti neigiamai veikia žmonių elgesį. Atlikti tyrimai rodo, jog tose miesto vietose, kur daug šių piešinių, žmonės du kartus labiau linkę šiukšlinti ir vogti.

REKLAMA
REKLAMA

Tai Groningeno (Olandija) universiteto mokslininkai nustatė lauko eksperimento metu.

Tikimybė, jog žmogus nusižengs priimtoms elgesio normoms ir įstatymams, yra didesnė, kai jis mato, kad ir aplinkiniai laužo taisykles, rašo mokslininkas Keesas Keizeris JAV žurnale „Science“.

REKLAMA

Mokslininkai atliko šešis lauko eksperimentus. Jie stebėjo žmones gatvėje, parduotuvių rajone, kur daug žmonių statydavo dviračius. Vienu atveju pastatų sienos buvo švarios, kitu - išpaišytos įprastais, meninės vertės neturinčiais grafiti. Ant dviračių, kuriuos žmonės palikdavo gatvėje, vairo buvo pritvirtinamos reklaminės skrajutės.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai stebėjo žmonių elgesį, kai jie vėl ateidavo pasiimti dviračio. Gatvėje šiukšlių dėžės nebuvo. Skirtumas akivaizdus: jei pastatų sienos buvo švarios, skrajutę ant žemės numesdavo 33 proc. dviratininkų. Jei sienos buvo išpaišytos grafiti - taip pasielgdavo dvigubai daugiau žmonių - net 69 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

K. Keizeris ir jo kolegos taip pat įrodė, jog grafiti bei šiukšlės padidina vagysčių skaičių. Eksperimento metu jie padarė, kad iš pašto dėžutės kyšotų vokas, kuriame (tai buvo aiškiai matyti) yra penkių eurų banknotas. Rezultatai: jei aplinka buvo švari, iš pašto dėžutės voką su banknotu ištraukdavo 13 proc. praeivių. Tačiau voką su pinigais ištraukdavo dvigubai daugiau žmonių, jei pašto dėžutė būdavo išpaišyta grafiti (27 proc.) ar aplink ją mėtėsi šiukšlės (25 proc.).

REKLAMA

Mokslininkai pateikia tokią šių rezultatų interpretaciją: tai savotiškas sniego gniūžtės efektas, kai blogas elgesys skatina tolimesnį blogą elgesį. Tokiame kontekste silpnėja motyvacija elgtis taip, kaip pridera.

Gauti rezultatai patvirtina „Sudaužyto lango teoriją“, kuri aiškina, jog tokie nežymūs nusižengimai kaip sudaužytas langas, grafiti ar šiukšlinimas sąlygoja tolimesnius nusikaltimus.

Todėl, pažymi tyrinėtojai, atsakingi asmenys ir policininkai turi suvokti, kad kovojant su dideliais nusikaltimais svarbu iš anksto užkirsti kelią bet kokiai netvarkai.

Šaltinis: „Welt“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų