Interneto milžinė kompanija „Google“, kurios valandos pelnas siekia 1 mln. JAV dolerių, nuslėpinėja mokesčius visame pasaulyje pasinaudodama sudėtingomis finansinėmis struktūromis, kurios dar kitaip yra žinomos „the Double Irish“ („Dvigubas airiškas“) ir „Dutch Sandwich“ („Olandiškas sumuštinis“) pavadinimais.
Mokesčių vengimas buvo atskleistas vakar ir privertė „Google“ ginti savo veiksmus kompanijos devizo „Nebūk blogas“ (angl. „Don't be evil“) fone. Kompanija visą savo ne JAV sukauptą pelną per Airijos dukterinę kompaniją siunčia į Bermudus, Karibų jūros mokesčių rojų. Ekspertų teigimu, visa ši operacija yra legali ir tampa vis populiaresnė tarp tarptautinių korporacijų.
Mokesčių planuotojai nuolat pataria kompanijoms susikurti dukterinių įmonių tinklą, kad pasipelnytų iš prieštaraujančių ir paslaptingų mokesčių įstatymų bei mokesčių normų skirtingose valstybėse. B. Obamos administracija pažadėjo naikinti tokią praktiką, tačiau kol kas mažai tepasistūmėjo šia linkme.
„The Double Irish“ praktikos metu yra sukuriamos dvi įmonės Airijoje. Viena iš jų yra kaip kevalas ir yra skirta mažo ar nemokestinio pavaldumo operacijoms Karibų jūros regione, kurios apsaugo nuo Airijos vyriausybės mokesčių. „Dutch Sandwich“ metu yra sukuriama vidutinė kompanija Olandijoje, su kuria Airija turi palankius mokesčių susitarimus.
Kuomet buvo atskleista, kad „Google“ naudojosi abiem būdais, kilo kritiškų pasisakymų banga įvairiuose socialiniuose tinkluose ir privertė kompaniją gintis. Oficialiame kompanijos pranešime teigiama, kad „Google“ praktikos yra panašios į nesuskaičiuojamą kiekį kitų kompanijų visame pasaulyje. „Google“ laikosi visų įstatymų tose šalyse, kuriose kompanija vykdo savo veiklą. Dėl to mes labai prisidedame prie vietos bei nacionalinių apmokestinimų ir sukuriame darbo vietų tūkstančiams žmonių visame pasaulyje“, – rašoma pranešime.
Praeitą savaitę „Google“ pranešė apie savo 2,2 mlrd. JAV dolerių trečiojo ketvirčio pelną. Buvo pranešta, kad pasaulinė mokesčių norma siekė 20 proc. „Bloomberg“ atliktos analizės duomenimis, „Google“ vidutinė užsienio mokesčių norma buvo vos 2,4 proc. per paskutinius trejus metus. Tai yra mažiausias kiekis tarp penkių didžiausių technologijų kompanijų ir tai leido „Google“ iš mokesčių sutaupyti 1,3 mlrd. JAV dolerių.
Olandijos centrinis bankas yra nepatenkintas „Dutch Sandwich“ praktika ir teigia, kad tarptautinės užsienio kompanijos įsteigė daugiau nei 13 tūkst. kompanijų siekdamos nukreipinėti savo turtą iš vienos šalies į kitą. Banko teigimu, 2008 metais tokių operacijų vertė siekė 12,3 trln. eurų.
Taip pat buvo pranešta, kad socialinis tinklas „Facebook“ irgi ruošia į „Google“ panašią struktūrą, kuri pervedinės sukauptas lėšas iš Airijos į Kaimanų salas.