„Tai labai smarkiai priklauso nuo Lietuvos gebėjimo pasirengti, – interviu „Delfi“ trečiadienį pareiškė prezidentas. – Manau, kad net ir pačios Vokietijos politinis procesas, pasirengimas keisis priklausomai nuo to, kokią pažangą mes darysime šia prasme.“
Pasak jo, šiuo metu nėra galimybių priimti vokiečių karių, tačiau šalies ilgalaikis tikslas, kad brigada būtų „čia, Lietuvoje“.
Prezidentas pabrėžė, kad kalbos apie nuveiktus darbus padarytų Vokietijai „kur kas didesnį įspūdį“ nei diskusijos apie Berlyno pasiryžimą atsiųsti karių.
„Problema ta, kad mes labai daug šnekame. Jeigu mes tiek pat darytume tiek, kiek šnekame, manau, kad turėtume labai apčiuopiamų rezultatų. Kol kas visas garas išeina tarpusavio santykių aiškinimuisi ir tai tikrai nepadeda“, – sakė G. Nausėda.
„Mes lygioje vietoje kartais sudarome sau problemų, imdami interpretuoti, kažką savaip svarstyti. Tekstas yra pakankamai aiškus: Vokietija stengiasi padidinti savo karinę paramą čia, Lietuvoje iki brigados lygio“, – pridūrė jis.
Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonnas šią savaitę pareiškė, jog kalbos, esą Vokietija atsitraukia nuo savo įsipareigojimų dėl brigados, yra įžeidžiančios, o viešai reiškiamas nepasitenkinimas neatsiųs nė vieno papildomo kario į Lietuvą.
Diskusijoje Seime pasisakęs ambasadorius pabrėžė, kad viešoje erdvėje kilę debatai dėl Vokietijos įsipareigojimo Lietuvoje dislokuoti brigadą įgavo nepasitikėjimo atspalvį ir tai žeidžia Vokietiją, be to, ši diskusija yra „ardanti ir žalinga“.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas birželį Vilniuje pasirašė komunikatą, kuriuo sutarta, kad „be jau veikiančios ir sustiprintos priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės, Vokietija yra pasirengusi vadovauti tvirtai ir kovai paruoštai brigadai Lietuvoje, skirtai atgrasyti ir ginti nuo Rusijos agresijos“.
Berlynas iki šiol Lietuvoje dislokavo priešakinį brigados vadovavimo elementą.
Vilnius siekia, kad Vokietijos brigada šalyje pilnos sudėties būtų dislokuojama nuolat. Vokietijos pareigūnai viešai kartoja, kad dalis brigados karių bus Lietuvoje, o dalis – gimtinėje, tačiau bus pasirengusi greitai persidislokuoti esant reikalui.
Tai šalies viduje sukėlė diskusijas dėl Vokietijos įsipareigojimų Lietuvoje dislokuoti brigados dydžio vienetą.