Politologai tai vadina jųdviejų karu, o to įkaite pandemijos akivaizdoje tampa visa visuomenė. Susirgimų koronavirusu ir mirčių skaičiai nemažėja, o naujų idėjų, kaip situaciją valdyti, nėra.
Prezidentas Gitanas Nausėda Seime atsiėmė Baltijos Asamblėjos medalį – „už savo šalies ir Baltijos valstybių vienybės ir bendradarbiavimo skatinimą“. Tik štai bendradarbiavimas su savos šalies premjere jau seniai atsidūręs dėmesio centre. Ir ne aplodismentų kontekste.
Nors nuo seno Vyriausybės vadovui įprasta kartą per savaitę apsilankyti Prezidentūroje ir tiesiogiai aptarti reikalus su šalies vadovu, Ingrida Šimonytė akis į akį su Nausėda nebendravo jau du mėnesius. O ir anksčiau susitikimai nebuvo reguliarūs.
„Nevyksta ir nevyksta“, – sako Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė.
Premjerė leidžia suprasti, kad intereso susitikimams nerodo G. Nausėda. Prezidento atstovai aiškina, kad I. Šimonytės darbotvarkė pernelyg užimta, taigi ji pati nenusiteikusi pokalbiams. Vyriausybė viską aiškina aptakiai: „Susitikimams paliekamas rezervuotas laikas pirmadienio rytais, tuo metu stengiamasi nieko kito neplanuoti. Poreikį susitikimams apsprendžia politinė darbotvarkė, o galimybes lemia politikų darbotvarkė.“
Maža to, net ir abipusiai komentarai per žiniasklaidą pastaruoju metu maždaug tokie, kaip vakar apie veto – kandūs ir su potekste.
„Man atrodo, Prezidentūra nusprendė sąmoningai stabdyti skiepijimo procesą, kad nebūtų pasiektas ambicingas prezidento tikslas. Turbūt toks būtų komentaras“, – teigia I. Šimonytė.
„Panašu į tai, kad yra iškastas karo kirvis. Tai trunka jau daug laiko“, – sako apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.
„Tai, kas vyksta, yra kova vardan galios, įtakos, „piaro“, kad burtųsi aplink tavo rinkėjai. Iš abiejų pusių“, – komentuoja politologas Bernaras Ivanovas.
Abipusius viešus susikirtimus per komentarus žiniasklaidai jau sunku ir suskaičiuoti. Ne tik dėl pandemijos valdymo ir kiek procentų žmonių turi būti pasiskiepiję, bet ir pasitikėjimo ministru Dulkiu klausimai, ambasadorių skyrimai, atstovavimas Europos Vadovų Taryboje. Tik štai kur slypi nesutarimų priežastys, jau spėjo ir pasimiršti. Kai kurie sako, kad nuoskaudos tebesitęsia dar nuo Prezidento rinkimų batalijų.
„Atrodo, kad jis niekaip neatsikrato pavydo jausmo premjerei, jos kompetencijos ir jos elektorato. Aš matau tai kaip nesibaigiantį antrąjį Prezidento rinkimų turą“, – sako komunikacijos ekspertas Arūnas Armalis.
Bet neatsilieka ir konservatoriai. Jei Šimonytė kartais bando, jos žodžiais, „iš pagarbos Prezidento institucijai“ nekomentuoti, ką galvoja apie Nausėdą, išdygsta kiti konservatoriai. Pavyzdžiui, Linas Slušnys Nausėdą neseniai išvadino bailiu.
„Tik pamatome premjerės racionalų žingsnį, tuoj pat kažkas iš konservatorių partijos iššauna savo šūvį. Pati partija kursto konfliktą tarp premjerės ir prezidento kur kas aktyviau nei premjerė“, – teigia A. Armalis.
„Premjerės priešas yra jos kandus liežuvis. Gal reikėtų pradėti bent nuo to, susilaikyti nuo aštrių replikų, nes prezidentas kol kas yra prezidentas, kaip mes jį bevertintume“, – tikina T. Ignatavičius.
Beje, pasak A. Armalio, kieta Nausėdos pozicija konservatorių atžvilgiu iš dalies jam daro meškos paslaugą. „Jį palaiko tai kairieji. Ne dešinieji. Tai reiškia, kad jo kovoje didžiausią naudą turi ta pati Blinkevičiūtė“, – teigia jis.
Blinkevičiūtė jau net aplenkė Nausėdą vienoje iš visuomenės apklausų, kas geriausiai atstovauja žmonių interesams. Kad prezidentas neatsidurtų pirmoje vietoje, taip nebuvo nuo Pakso laikų. O kol vyksta tokios valdžių batalijos, pandemijos skaičiai tik blogėja. Jau daugiau kaip mėnesį koronavirusas kasdien pražudo po 20– 40 žmonių. Epidemiologai perspėja, kad artimiausios savaitės bus itin sunkios, tačiau pandemijos valdymo strategijoje – jokių naujienų.
„Reikėtų atidėti principus, ambicijas, užgaidas į šalį ir pagalvoti apie tai, kad turim tikrai blogą situaciją, pandeminė situacija ne gerėja, ji blogėja“, – kalba T. Ignatavičius.
„Mes matysime ir toliau eskalaciją, tai ne riba, manau, daugiau pradžia to karo. Aš jau neturiu vilties sulaukti racionalių santykių tarp šitų valdžios grandžių ir gali kažką pakeisti nebent koalicijos performatavimas“, – tikina B. Ivanovas.
„Jokios vilties nėra, nes prezidento pirmoji kadencija persirita į antrą pusę. Kuo arčiau bus Prezidento rinkimai, tuo labiau aštrės prezidento retorika, net neabejoju“, – sako A. Armalis.
Prezidentūra ir Vyriausybė tikina, kad šalies vadovų bendravimas yra dalykiškas.