Alkoholio padauginusiems sirgaliams išsvajotąsias Europos krepšinio čempionato varžybas gali atstoti policijos laikino sulaikymo kambario gultai. Šlitinėjantys ar gulintys gatvėje ten bus kaipmat nuvežti.
Miesto centre įsitvėrusi į namo kampą linguoja nenusakomo amžiaus moteriškė – purvina striukė, nukleipti batai, nemalonus kvapas. Matyti, kad ne liga, o alkoholis sustabdė jos žingsnius.
Ar greitoji, ar policija
Sunkiai atsiplėšusi nuo sienos moteris pargriūva ir bambėdama bando keltis. Daugeliui pro šalį einančiųjų toks elgesys nė motais. Kas pasišaipo, piktą žodį meta ar stengiasi kuo greičiau praeiti pro šalį tylomis. Bet kitas atsistojusios girtuoklės kritimas baigiasi liūdniau. Iš nubrozdinto veido pradeda sunktis kraujas.
Gailestingos praeivės jau tariasi, ar nereikėtų iškviesti greitosios medicinos pagalbos, ar policijos ir padėti vargšei. Bet ši kažkaip atsigauna, susikaupia ir laikydamasi sienos nutipena toliau. Incidentas, atrodo, baigtas.
Bet tokių ir panašių atvejų, dažniau vyrams dalyvaujant, teko matyti kiekvienam. O gal ir pagalbą kviesti. Nepaliksi juk sužeisto žmogaus, ypač žiemą, nes tikrai pražus.Ir važiuoja greitosios pagalbos ar policijos automobiliai girtuoklių gelbėti, veža juos į ligoninę, policiją ar, jeigu sugeba prisiminti, kur gyvena, namo.
Nori kaip su taksi
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešųjų ryšių grupės vyresnysis specialistas Raimondas Šimiliūnas tikina, kad tokių incidentų pasitaiko labai dažnai. Šlitinėjančių gatvėje girtuoklių yra nuolat, kai kuriems tikrai reikia pagalbos. Vos ne kasdien praeiviai kviečia policijos pareigūnus.
„Jeigu dar sugeba pasakyti, kur gyvena, ir nėra agresyvūs, policija tokius parveža ir namo. Bet kartais net reikalavimų sulaukiame: nuvežkite namo, iki nakvynės namų. Tarsi taksi būtų išsikvietę. Kadangi žinome, jog į nakvynės namus girti neįleidžiami, tenka policijoje apnakvindinti“, – sako vyresnysis specialistas.
Pasak R. Šimiliūno, toks sprendimas gal ir ne visai teisingas. Štai Vilniaus miesto savivaldybė leidžia ir girtiems glaustis nakvynės namuose „Sala“, ir niekam dėl to blogiau nebūna. Šlitinėjantys, griuvinėjantys, gatvėse gulintys vyrai, o kartais ir moterys turėtų rūpėti ir miestui, atsakomybės už juos nereikėtų kratytis.
„Dabar, atrodo, girtuokliai rūpi tik policijai ir medikams. Jeigu matome sužalotą ar sąmonę praradusį žmogų, vežame jį į ligoninę ar kviečiame greitąją pagalbą. Tiems, kuriems medikų pagalbos nereikia, vedami į policijos laikino sulaikymo kambarį“, – sakė R. Šimiliūnas.
Tokių patalpų nėra tiek, kiek jų reikėtų. Mieste blaivyklos nėra. Išblaivinimo kambarių ypač prireikia per šventes, ilguosius savaitgalius.
Artėjanti įspūdinga šventė – Europos krepšinio čempionatas – greičiausiai užpildys visų apskrities komisariatų laikino sulaikymo kambarius. Bet vietos visiems, neabejoja specialistas, tikrai atsiras. Juk girtuokliai darys gėdą ne tik miestui, bet ir visai šaliai.
Ne tik gėda, bet ir žala
Iki Europos krepšinio čempionato dar praskambės ne viena šventė, minėsime Jonines, Valstybės dieną, o ir be ypatingų progų po miestą šlaistysis girtuokliai. Dažno jų kelias pasibaigs Policijos komisariate ar ligoninėje.
Socialinių paslaugų centro Socialinės globos skyriaus vadinamųjų nakvynės namų vedėja Aurelija Skudienė patvirtina, kad girtų benamių į patalpas neįleidžia. „Visi benamiai gerai žino taisykles ir į nakvynės namus per prievartą, su triukšmais nesiveržia“, – sakė vedėja.
Panevėžio ligoninės Priėmimo skyriuje, pasak jo vedėjo Arvydo Žilio, reta naktis, kad priėmimo kambaryje nenakvotų girtuoklis, kartais ir ne vienas. Agresyviuosius išveža policija, o tie, kuriems reikia medikų pagalbos, lieka ligoninėje. Jiems medikai teikia nemokamas stebėjimo (arba išblaivinimo) paslaugas. Už tokią paslaugą, nežiūrint, draustas pacientas ar ne, iš Privalomojo sveikatos draudimo lėšų apmoka Ligonių kasa. Stebėjimo paslaugas leidžiama teikti nuo 4 iki 24 valandų.
Per visą parą kartais suteikiama daug ir nepigių paslaugų, kartais net už kelis šimtus litų. Juk girtą, kartais ir be sąmonės pacientą apžiūri terapeutas, neurologas, jam daromi rentgeno ar kompiuterinio tomografo tyrimai, tikrinamas kraujas, šlapimas ir kt.
Kartais tenka į gyvenimą grąžinti 5 ir daugiau alkoholio promilių turinčius piliečius, ne vienas privemia, pridergia kambarį, kuriame buvo apnakvindintas ir globotas.