Apie tai, kad 45-erių metų moteris pastojo, neįtarė net socialiniai darbuotojai, kurie lankėsi moters šeimoje.
„Ši moteris yra iš Panemunės, socialinės pašalpos gavėja“, – žurnalistams sakė socialinio darbo organizatorė Daiva Karpienė.
Nėštumą slėpė
„Pirmoji jos mergytė auga globos namuose. Moteris gyvena su sugyventiniu, pastarasis turi dvynukus su kita moterimi, tačiau jų neaugina.
Ši moteris taip pat pirmosios savo mergytės neaugino, ją augino močiutė, o jai mirus – promočiutė. Mes net nežinojome, kad 45-erių metų moteris galėtų tapti nėščia.
Ji neseniai buvo atėjusi, vilkėjo platų paltuką, tačiau net neatkreipėme dėmesio į galimą nėštumą.
Kai vėliau atnešė pažymą apie nėštumą, mes net žagtelėjome“, – nuostabos neslėpė socialinio darbo organizatorė.
Girtavo nuolat
Pašnekovė atvira – moters namuose būdavo girtaujama, tačiau kartą, kai gavo pranešimą apie girtavimą iš kaimynų, nė neįtarė, kad ir pati nėščioji geria.
„Atvykę darbuotojai rado geriančių žmonių, tačiau ji pati įtarimų nesukėlė. Vėliau su prevencine grupe dar kartą atvykome ir tada jau radome ją išgėrusią.
Tą vakarą ji pripūtė 2.54 promiles. Iškvietėme greitąją pagalbą. Ji nenorėjo važiuoti, tačiau aš pasakiau, kad taip visko nepaliksiu.
Pašnekovė pripažįsta – ji dar labiau nustebo tada, kai sužinojo, jog šlapime rasta narkotinių medžiagų. „To mes tikrai negalėjome tikėtis. Žagtelėjome, kai sužinojome“, – sako ji.
Gresia pavojus
Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės teigimu, besilaukiančios moterys, kurios negeba atsisakyti žalingų įpročių, elgiasi neatsakingai, nes taip sukelia didžiulę gręsmę naujai gyvybei.
„Dar daugiau – tai galima prilyginti kėsinimuisi į dar negimusio kūdikio gyvybę, kas yra neatsakinga ir lengvabūdiška. Taip elgtis – nevalia. Be to, ir aplinka bei bendruomenė turėtų elgtis atsakingai, ne tik neščioji.
Svarbu suvokti, kad sėkmingam nėštumui užtikrinti reikalinga ne tik medicininė priežiūra, bet ir atsakingi būsimos mamos veiksmai nėštumo metu. Saugios alkoholio dozės nėščiajai nėra, narkotikai ir tabakas – taip pat. O jei nėščioji visa tai vartoja kartu – daroma dar didesnė žala būsimai gyvybei“, - pabrėžia viceministrė L. Jaruševičienė.
Anot jos, augantis moterų ir jaunų merginų alkoholio vartojimas – viena iš didžiausių sveikatos ir socialinių problemų.
„Svarbu suprasti, kad poveikį gali turėti ir vienkartinis alkoholio pavartojimas, nes jis lengvai pereina per placentą ir pažeidžia besiformuojantį vaisių, o tai gali sukelti vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS).
Šis sindromas lemia besivystančio kūdikio augimo atsilikimą, nervų sistemos vystymosi sutrikimus, organų vystymosi anomalijas. Labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia kūdikio smegenis“, - sako viceministrė L. Jaruševičienė.