„Mes nuoširdžiai tikimės, kad tokių sudėtingų sprendimų socialdemokratams nereikės daryti“, – pirmadienio rytą ELTA spaudos konferencijoje sakė G. Paluckas.
G. Paluckas teigė, jog kartu su potencialiais koalicijos partneriais tikimasi turėti bent 80 mandatų. Pasak jo, būsimoje valdančiojoje daugumoje bendrą darbą socialdemokratai matytų su Sauliaus Skvernelio vedamais demokratais ir Ramūno Karbauskio vadovaujamais „valstiečiais“.
„Tikslas yra formuoti tokią valdančiąją daugumą, kuri turėtų bent 80 mandatų“, – pirmadienį vykstančioje spaudos konferencijoje kalbėjo G. Paluckas.
„Bus stengiamasi suformuoti tokią koaliciją, kuri yra tvari ir aritmetiškai efektyvi“, – akcentavo jis.
Kalbėdamas apie galimus koalicijos partnerius G. Paluckas patikino, jog socialdemokratai norėtų išvengti bendro darbo su Remigijaus Žemaitaičio partija „Nemuno aušra“.
„Nuoširdžiai tikimės, kad tokių sudėtingų sprendimų socialdemokratams ir Lietuvai nereikės daryti. Kol kas mes matome bazinę koaliciją su demokratais ir „valstiečiais“. Jeigu rezervas būtų reikalingas ir sąlyčio taškų atsirastų – su Liberalų sąjūdžiu taip pat matytume bendradarbiavimo galimybę“, – kalbėjo jis.
Apie koaliciją su konservatoriais jis teigė, kad net nėra, apie ką kalbėti.
„Nematau nė vienos priežasties, kodėl reikėtų pasirinkti konservatorius“, – sakė jis.
„Nematau nė vienos priežasties, kodėl reikėtų pasirinkti konservatorius, tiesą pasakius. Lietuva pasirinko ir, manau, visiems yra akivaizdu. Atrodo, Laisvės partija nukentėjo labai nemažai, o kalbant apie 2G, 3G, 5G, čia, matyt, fantazijos vaisius tiek Gabrieliaus Landsbergio, tiek Remigijus Žemataitaitis nešioja ir sėkmingai pučia šitą burbulą. Bet, manau, po šios nakties visi gerai išsimiegoję tų sapnų daugiau nebekomentuos“, – tvirtino G. Paluckas.
„Dėl Vilijos niekada neturėjau ir neturiu jokių abejonių“, – sakė G. Paluckas, paklaustas, ar Vilija Blinkevičiūtė galėtų būti premjerė.
Įvertino LVŽS rezultatus: buvome per plauką nuo tragedijos
Visą rinkimų naktį išliko intriga, ar jungtiniu sąrašu į Seimą kandidatuojanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) peržengs 7 proc. kartelę. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis netgi užsiminė, jog nesėkmės atveju traktųsi iš partijos pirmininko postų.
G. Paluckas neslėpė – LVŽS rezultatas socialdemokratus nugąsdino. Anot jo, be „valstiečių“ indėlio formuoti valdančiąją koaliciją būtų gerokai sudėtingiau.
„Ambicijos ir prognozės yra skirtingi dalykai. Partijų lyderiai gali turėti dideles ambicijas, bet nekreipti dėmesio į apklausas ir prognozes, matyt, irgi nėra labai išmintinga. Tai kalbant apie kolegas „valstiečius“, jie iš tikrųjų mus nugąsdino. Labai. Nes tie 290 balsų per visą Lietuvą išgelbėjo tą sąrašą koalicinį tikrai buvome per plauką nuo tam tikros tragedijos ar dramos“, – kalbėjo politikas.
„Galų gale, formuoti naują valdančią koaliciją Seime tikrai būtų gerokai sunkiau – šiandien mes taip ramiai apie „Nemuno aušrą“ ir Remigijų Žemaitaitį nekalbėtume“, – pridūrė jis.
Laisvės partijos rezultatai – dėsningas įvykis, jie taip ir neužaugo į tvirtą politinę jėgą
G. Paluckas pasisakė ir apie šiuo metu valdančiojoje daugumoje esančią Laisvės partija – pastaroji 5 proc. kartelės neperžengė.
„Tai, daugiau, matyt dėsningas įvykis, nes per pastaruosius keturis metus į stabilią, tvirtą politinę jėgą Laisvės partija taip ir neužaugo. Galbūt žiūriu subjektyviai, bet, man atrodo, tas infantilumas ir politinis negebėjimas siekti kompromiso ir įgyvendinti savo programą, šitų įgūdžių stoka, trūkumas pakišo koją. Ir atitinkamai rinkėjai įvertino“, – aiškino jis.
„Apmaudu, jog pažangioji, progresyvioji visuomenės dali, kuri už juos balsavo, šiandien atstovų turės dairytis kitose partijose“, – apibendrino G. Paluckas.
Kalbėti apie koaliciją su „Nemuno aušra“ šiuo metu nemato poreikio
Be to, G. Paluckas aiškiai neatsako, ar yra tikimybė, kad koalicija bus formuojama su Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno aušra“. Kaip tikina jis, šiuo metu tam poreikio nėra.
„Šiandien mes tam nematome jokio poreikio. Žiūrime į faktus, į skaičius, į antrus turus ir veltis į tokius teorinius samprotavimus, ar reikėtų, ar nereikėtų „Nemuno aušros“ nematome pagrindo“, – aiškino G. Paluckas.
„Raudonas linijas jau esame nubraižę, išsakę, kad su konservatoriais „ne“, su „Nemuno aušra“ taip pat nematome sąlyčio taškų“, – pabrėžė socialdemokratas.
Rinkimų rezultatai
Pirminiais Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, suskaičiavus balsus visose 1947-iose apylinkėse, socialdemokratai daugiamandatėje apygardoje surinko 19,36 proc. balsų ir užsitikrino 18 mandatų iš 70-ies.
Už Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus balsavo 17,96 proc. rinkėjų, tai jiems garantavo 17 vietų parlamente.
Trečią vietą užima pirmąkart rinkimuose dalyvavusi Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno aušra“. Ji gavo beveik 15 proc. rinkėjų balsų ir užsitikrino 14 vietų Seime.
Taip pat pirmą kartą parlamento rinkimuose dalyvavusi Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ surinko 9,24 proc. balsų, tai garantuoja aštuonias vietas parlamente.
Liberalų sąjūdis su 7,70 proc. balsų turi septynis mandatus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 7,02 proc. – šešis.
Šiuo metu valdančiojoje koalicijoje dirbančiai Laisvės partijai nepavyko perkopti 5 proc. rinkimų barjero, už ją balsavo 4,50 proc. rinkėjų.
Galutinis mandatų pasiskirstymas paaiškės po dviejų savaičių, spalio 27 dieną, įvykus antrajam Seimo rinkimų turui didžiojoje dalyje vienmandačių apygardų.
Vienmandatėse apygardose per pirmąjį turą į Seimą išrinkti aštuoni politikai
Vienmandatėse apygardose per pirmąjį rinkimų turą į Seimą išrinkti aštuoni politikai.
Senamiesčio-Žvėryno apygardoje Vilniuje išrinkta dabartinė Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen, surinkusi 44,90 proc. rinkėjų balsų.
Pergalę pirmajame ture švenčia ir premjerė konservatorė Ingrida Šimonytė. Antakalnio apygardoje Vilniuje už ją balsavo 53,55 proc. rinkėjų.
Jonavos vienmandatėje apygardoje visus konkurentus pirmajame ture įveikė socialdemokratas parlamentaras Eugenijus Sabutis. Už jį balsavo 54,39 proc. rinkėjų.
Kelmės-Šilalės apygardoje Seimo nario mandatą jau užsitikrino partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. Jis surinko 46,44 proc. balsų.
Kėdainių apygardoje parlamentaru išrinktas iš Darbo partijos pasitraukęs ir savarankiškai rinkimuose dalyvavęs parlamentaras Viktoras Fiodorovas. Už jį balsavo 41,36 proc. rinkėjų.
Žiemgalos vakarinėje apygardoje laimėjo socialdemokratė Vaida Aleknavičienė su 39,58 proc. palaikymu.
Šalčininkų-Vilniaus apygardoje Seimo nariu išrinktas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos kandidatas Jaroslavas Narkevičius, gavęs 46,75 proc. balsų. Kita šios partijos kandidatė – Rita Tamašunienė – išrinkta Nemenčinės apygardoje, ji surinko 43,34 proc. balsų.
Pagal Rinkimų kodeksą, vienmandatėje apygardoje išrinktu laikomas daugiausia rinkėjų balsų gavęs kandidatas, bet ne mažiau kaip penktadalį visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų.
Vienmandatėse apygardose renkamas 71 parlamentaras iš 141.
Antrasis Seimo rinkimų turas vyks spalio 27 dieną.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!