Policijos departamento duomenimis, nuo 2009 metų iki šių metų gruodžio pirmos dienos panaikinti septyni leidimai turėti ginklą septyniems asmenims dėl psichikos ligos.
Paaiškėjo, jog psichikos liga progresavo po to, kai buvo išduotas leidimas arba tokie asmenys suklastojo medicinos pažymą.
Prieš kelerius metus Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) demaskavo mediką, išdavusį už atlygį tokią pažymą asmeniui, turinčiam psichikos sutrikimų dėl alkoholio vartojimo.
Per ketverius metus leidimų turėti ginklą neteko 669 asmenys.
2009 metais panaikinti 185 leidimai už pažeidimus. 160 - dėl asmens neatitikimo nepriekaištingos reputacijos kriterijams. Tai reiškia, kad asmuo buvo teistas, pateko į operatyvinę įskaitą, padarė sunkų nusikaltimą.
Devyni leidimai panaikinti praradus ginklą; penki - dėl pažeidimų, kurie kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, visuomenės saugumui ar viešajai tvarkai; keturi - dėl klaidingos informacijos pateikimo; tiek pat - dėl asmens sveikatai keliamų reikalavimų neatitikimo; du - dėl trukdymo policijos pareigūnams atlikti patikrinimą ir vienas dėl asmens įrašymo į narkologo įskaitą, ar psichikos ligų.
Pasak pareigūnų, dažniausiai klaidingą informacija teikiama apie sveikatą, teistumą. 2010 metais policijos įstaigos už pažeidimus panaikino daugiausiai per šiuos ketverius metus - 192 leidimus. 165 - dėl asmens neatitikimo nepriekaištingos reputacijos kriterijams. 13 - dėl ginklo praradimo; penkis - dėl pažeidimų, kurie kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, visuomenės saugumui ar viešajai tvarkai; vieną - dėl klaidingos informacijos pateikimo; šešis - dėl asmens sveikatai keliamų reikalavimų neatitikimo ir du leidimus - dėl asmens įrašymo į narkologo įskaitą, ar psichikos ligų. 2011 metais policijos įstaigos už pažeidimus panaikino 173 leidimus. Iš jų - 144 leidimus dėl asmens neatitikimo nepriekaištingos reputacijos kriterijams. Devynis - dėl ginklo praradimo: septynis - dėl pažeidimų, kurie kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, visuomenės saugumui ar viešajai tvarkai; 10 - leidimų dėl asmens sveikatai keliamų reikalavimų neatitikimo ir tris - dėl asmens įrašymo į narkologo įskaitą, ar psichikos ligų) 2012 metais panaikinti 119 leidimai. Iš jų - 96 dėl asmens neatitikimo nepriekaištingos reputacijos kriterijams; 10 - dėl ginklo praradimo; devynis - dėl pažeidimų, kurie kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, visuomenės saugumui ar viešajai tvarkai; du - dėl asmens sveikatai keliamų reikalavimų neatitikimo; vieną - dėl trukdymo policijos pareigūnams atlikti patikrinimą ir vieną - dėl asmens įrašymo į narkologo įskaitą, ar psichikos ligų. Kiek ginklų dar laiko nelegaliai, pareigūnai nedrįso atsakyti. Jų paskaičiavimu, maždaug tiek pat, kiek ir laikomų nelegaliai.
Legaliai leidimus turėti ginklus turi apie 130 tūkstančių asmenų, kurie įsigijo 46 882 lygiavamzdžius šautuvus, 27 709 graižtvinius šautuvus, 2 666 kombinuotus šautuvus, 22047 pistoletus ir 2621 revolverius. Pareigūnai priminė, kad pernai kovo 1 dieną įsigaliojus Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisai asmenys, kurie turi dujinių pistoletų ir revolverių, nedidelės galios ginklų ar senovinių ginklų privalo juos užregistruoti policijos įstaigose iki 2014 metų sausio 1dienos. Nors laiko dar yra tačiau tam , kad išvengti eilių policijos įstaigose Lietuvos gyventojai raginami jau dabar kreiptis į policijos įstaigas dėl dujinių, nedidelės galios bei senovinių ginklų užregistravimo.
Norint užregistruoti ginklą būtina policijai pateikti prašymą, pažymas, kad asmuo neserga psichine liga ir nėra įrašytas į narkologo įskaitą, taip pat ginklą. Nuo 2011 metų kovo 1 dienos iki 2012 metų spalio 1 dienos policijos įstaigos jau užregistravo daugiau kaip 10 tūkstančių tokių ginklų. Fiziniams asmenims užregistruotas 9 261 ginklas , juridiniams – 1 613 ginklų.
Daugiausia užregistruota dujinių pistoletų ir revolverių. Fiziniai asmenys užregistravo 3533 dujinius pistoletus ir 2415 dujinius revolverius, juridiniai – 670 dujinių pistoletų ir 596 dujinius revolverius. Šiuo metu Policijos departamentas yra išdavęs 49 licencijas versti ginklų prekyba.