Gydytoja akušerė ginekologė Jelena Klimašenko sako, kad daugelis kalbų yra visiškai nepagrįstos, tačiau kai kuriose yra ir dalis tiesos.
Populiariausias kontracepcijos metodas
Anot gydytojos, kontracepcijos būdų yra labai daug, pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių: „Kontraceptiko parinkimas yra individualus, svarbu atsižvelgti į pacientės amžių, svorį, rūkymą, gimdžiusi yra ar ne, kokiomis lėtinėmis ligomis serga.
Paskutiniaisiais metais, pirmenybė teikiama ilgalaikei grįžtamajai kontracepcijai, šią kontracepciją naudojant apie ją nereikia galvoti, o nutraukus iškart grįžta vaisingumas.“
Tokiai kontracepcijai priskiriama spiralė į gimdą ar hormoninis implantas. Spiralės yra dviejų rūšių: hormoninė arba varinė, jų veikimo trukmė nuo 3 iki 7 metų. Pasak ginekologės, tai yra patogi alternatyva kasdieniniam kontraceptinių tablečių gėrimui arba savaitiniam kontraceptinio pleistro klijavimui.
Ši kontracepcijos rūšis turi mažai pašalinio poveikio bei turi papildomų teigiamų savybių: „Hormoninių spiralių veikimas yra vietinis, hormonas nepatenka į kraujotaką ir nėra sisteminio poveikio, o veikimas pasižymi tuo, kad suplonėja gimdos gleivinė ir vidutiniškai po metų moterims dingsta mėnesinės. Tai gali būti labai aktualu moterims, kurių mėnesinės būna ypatingai gausios ir pasireiškia mažakraujystė.“
Pasak ginekologės, nešiojančių varines spirales gimdos gleivinė sumažėja nežymiai, todėl mėnesinės nedingsta, veikimas taip pat tik vietinis – tirštėja gimdos kaklelio gleivės, vario jonai toksiškai veikia spermatozoidus ir sutrikdoma implantacija.
„Gimdos spiralė yra saugi priemonė, vaisingumas grįžta iš karto išėmus ją iš gimdos. Vienintelė baimė susijusi su dubens uždegimine liga, tačiau tai yra labai reta komplikacija
Norint to išvengti prieš dedant spiralę yra atliekami specialūs tyrimai, iš makšties ir gimdos kaklelio imamas tepinėlis ir jei yra infekcija, pirmiausia ji gydoma, o tik tada įdedama spiralė“, – pasakojo gydytoja.
Taip pat reta, tačiau kartais nutinkanti komplikacija, kai įdedant spiralę yra praduriama gimda: „Tai labai retas atvejis, nes spiralė yra minkšta, tačiau jei yra gimdos anomalija arba anksčiau buvo infekcija, tuomet tokios komplikacijos pasitaiko mažiau nei vienam procentui moterų.“
Nutrauktas lytinis aktas
Kai kurie žmonės mano, kad nutrauktas lytinis aktas yra vienas iš kontracepcijos metodų, tačiau, gydytojos teigimu, tai visiškai neteisinga: „Nutrauktas lytinis aktas neapsaugo nuo nėštumo. Sperma gali išsiskirti ne tik lytinio akto pabaigos metu, bet ir šiek tiek spermos išsiskiria ir viso lytinio akto metu.“
Taip pat mažiau veiksminga kontracepcija yra spermicidai, spermicidinės žvakutės ir putos naudojamos lytinio akto metu: „Tai nėra populiari priemonė Lietuvoje, priimtinesnė ką tik pagimdžiusioms moterims, kurios nenori pirmus mėnesius naudoti kitų kontraceptikų, tačiau tai nėra pakankamai efektyvi priemonė.“
Visgi populiariausia kontracepcijos priemonė yra geriamosios tabletės: „Geriamųjų kontraceptikų sudėtyje yra sintetiniai hormonai, kurie savo sudėtimi labai panašūs į natūralius mūsų organizmo hormonus.
Mitai dėl svorio prieaugio yra neteisingi, kontraceptikai nedidina svorio, jie šiek tiek sulaiko skysčius organizme ir svoris dėlto gali padidėti tik kilogramu.
Geriant kontraceptines tabletes nebėra nuotaikos svyravimų, padidėja apetitas, taip pat moterys atsipalaiduoja, nebebijo pastoti, tai psichologiškai daro įtaką svorio priaugimui.“
Pagrindinės baimės, vartojant geriamus sudėtinius kontraceptikus, susijusios su padidėjusia trombų susidarymo tikimybę ypač pirmais vartojimo mėnesiai, kadangi kontraceptikai tirština kraują.
Prieš paskiriant šiuos kontraceptikus reikia įsitikinti, kad pacientės neturi kraujo krešėjimo sutrikimų ir gali juos vartoti. Kita baimė – padidėjusi krūties ir gimdos kaklelio vėžio susirgimo rizika.
„Krūties vėžio susirgimo rizika padidėja labai minimaliai ir išlieka padidėjusi tol, kol kontraceptikas yra vartojamas. Nutraukus kontraceptikų naudojimą, po 5 metų krūties vėžio susirgimo rizika tampa tokia pati, kaip ir tų, kurios niekada jų nevartojo.
Geriamieji kontraceptikai pagreitina gimdos kaklelio ikivėžinių pakitimų transformaciją, ypač rūkančioms pacientėms. Todėl svarbi pastovi gimdos kaklelio vėžio profilaktinė patikra.“
Geriamų kontraceptikų patikimumas priklauso nuo pacientės sąmoningumo, taisyklingo vartojimo ir atminties: „Geriami kontraceptikai veiksmingi kai vartojami taisyklingai, nepamirštama išgerti tabletės kasdien maždaug tuo pačiu laiku.“
Toms, kurios artimiausius kelerius metus neplanuoja pastoti, vertėtų pagalvoti apie ilgalaikę kontracepciją – spirales. Ieškančioms gerai toleruojamo patikimo kontraceptiko spiralė gali būti tinkamas pasirinkimas.