• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje tūkstančiai žmonių gimsta, gyvena ir miršta geležinkelio stotyse, tačiau jų benamiais niekaip nepavadinsi. Nes žmonės iš tikrųjų turi namus. Tačiau dokumentuose, kuriuose reikalaujama nurodyti gyvenamąją vietą, jie priversti rašyti gyvenantys ne kaime, miestelyje, gyvenvietėje, o, pavyzdžiui, Skapiškio geležinkelio stotyje. Pagal įstatymą tokius pavadinimus reikėtų keisti, bet savivaldybės jo vykdyti neskuba.

REKLAMA
REKLAMA

Įstatymassau, savivaldybėssau

Vidaus reikalų ministerijos Teritorinio administravimo politikos skyriaus vedėjas Adolfas Norkūnas pripažįsta, kad kol kas realybė tokia: savivaldybės gyvena nepaisydamos Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo.

REKLAMA

2005 metais savivaldybėms išsiuntinėtas Vyriausybės nutarimas, kuriuo priminta, kad pagal įstatymą tokios gyvenamosios vietos kaip “geležinkelio stotis" nėra, todėl reikia keisti šiuos pavadinimus.

Buvo suskaičiuota, kad 18 savivaldybių yra 42 gyvenamosios vietovės, kurių pavadinime yra žodžiai “geležinkelio stotis". Dabar jų – 41. Ledus sunkmečiu pralaužė Varėnos rajono savivaldybė. Vos prieš mėnesį vietoj Valkininkų geležinkelio stoties atsirado kitas pavadinimas – Naujieji Valkininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, dar keleriais metais anksčiau, nei savivaldybes minėtuoju nutarimu ragino nubusti Vyriausybė, pavyzdį buvo parodę Kazlų Rūdos savivaldybės gyventojai, nebenorėję gyventi Jūrės geležinkelio stotyje. Jau dešimtmetį jie gyvena Jūrės miestelyje. “Dabar geriau gyventi nei geležinkelio stotyje", – linksmai kalba šio miestelio bendruomenės pirmininkė Janina Draugelienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ilga ceremonija

Valkininkų seniūnas Jonas Urbaitis sako, kad Naujųjų Valkininkų gyventojų skundų dėl kokių nors patiriamų nepatogumų dar nėra gavęs. Jis pripažįsta, kad pavadinimo pakeitimo procesas užtruko bene ketverius metus, nes nemažai buvo sugaišta, kol Žemėtvarkos projektavimo institutas nustatė ir suderino gyvenvietės ribas.

REKLAMA

Buvo atlikta ir gyventojų apklausa, koks gyvenvietės pavadinimas jiems būtų arčiau širdies. Daugiausia, pasak seniūno, norėjo gyventi Naujuosiuose Valkininkuose, kiek mažiau Valkininkėliuose, dar mažiau Antruosiuose Valkininkuose. J.Urbaitis pripažįsta girdėjęs, kad naujojo pavadinimo pasirinkimą lėmė Kalbos komisija, nepritarusi Valkininkėlių vardo šalininkų pasirinkimui. Tačiau komisijos vyr. specialistė Aistė Pangonytė patikino, kad komisija Valkininkėlių pavadinimo net nesvarstė, nes toks siūlymas nebuvo pateiktas.

REKLAMA

Valkininkų geležinkelio stotyje dar neseniai gyvenęs Varėnos vicemeras Alvydas Valeiša tvirtina, kad pakeitus pavadinimą trukdžių nebus. “Jau teko būti mokesčių inspekcijoje, viskas įvesta, vardų registre yra Naujieji Valkininkai, visi mokesčiai mokami naujai, viskas, kiek suprantu, vyksta automatiškai. Žmonės registruos ar perregistruos turtą tiesiog kaip Naujuosiuose Valkininkuose. Mane patikino, kad tikrai neturėtų būti papildomų mokesčių", – sakė Varėnos vicemeras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet rinkimai, pasak A.Valeišos, kai kuriuos numatytus pakeitimus sustabdė iki kovo 1 d. Kad nebūtų painiavos, rinkimai vyks pagal seną modelį, visi gyvenvietėje registruoti rinkėjai balsuos vienoje Pušelės rinkimų apylinkėje.

Gyvens, kaip gyveno

VRM skyriaus vedėjas A.Norkūnas informavo, kad nė viena savivaldybė nėra pateikusi dokumentų ketindama keisti gyvenamųjų vietų pavadinimus. Pasak jo, taip yra greičiausiai todėl, kad Vyriausybės nutarimas nėra įsakmus ir jokie terminai nenurodyti.

REKLAMA

Kai minėtas dokumentas buvo išsiuntinėtas savivaldybėms, sulaukta reakcijos tik iš Raseinių rajono. Savivaldybė atrašė, kad rajone tektų keisti trijų “geležinkelio stočių" pavadinimus, tačiau tam reikia ilgai ruoštis, esą neaišku, kiek tai kainuos, be to, keli apklausti gyventojai atsakę, kad jiems visiškai nesvarbu, kur gyvena.

REKLAMA

Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, vadovaujantis rajonui aštuntus metus, “Respublikai" prisipažino tokio Vyriausybės nutarimo nei regėjęs, nei apie jį girdėjęs. Todėl bent artimiausius kelerius metus Panevėžio rajone žmonės kaip iki šiol tebegyvens Karsakiškio ir Subačiaus geležinkelio stotyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šie kaimai išnyks

Geležinkelio gyvenvietė    Rajonas

Aukštiškių – Kelmės

Batakių – Tauragės

Bygailių – Panevėžio

Dotnuvos – Kėdainių

Dumsių – Jonavos

Jašiūnų – Šalčininkų

Gaižiūnų – Jonavos

Gudžiūnų – Kėdainių

Kalnėnų – Jonavos

Karsakiškio – Panevėžio

Kenos – Vilniaus

Kepuriškio – Kupiškio

Kyviškių – Vilniaus

Linkaičių – Radviliškio

Lyduvėnų – Raseinių

Medininkų – Kretingos

Mickūnų – Vilniaus

Pagirių – Kaišiadorių

Pakenės – Vilniaus

Pakretuonės – Švenčionių

Panemunėlio – Rokiškio

Pažeimenės – Švenčionių

Požerūnų – Tauragės

Raguvėlės – Panevėžio

Skapiškio – Kupiškio

Skersabalių – Vilniaus

Slikių – Kėdainių

Stabulankių – Utenos

Stasylų – Šalčininkų

Surdegio – Anykščių

Šapelių – Rokiškio

Šienlaukio – Raseinių

Šumsko – Vilniaus

Tytuvėnų – Kelmės

Užpelkių – Kelmės

Valčiūnų – Vilniaus

Valkininkų – Varėnos

Viduklės – Raseinių

Vinčų – Marijampolės

Žaslių – Kaišiadorių

Žeimių – Jonavos

Jaunius POCIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų