Radviliškio rajono apylinkės prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą ir perdavė teismui medžiagą dėl nusikalstamų nuo pareigų nušalinto Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktoriaus Jono Varkulevičiaus veikų. Ilgametis gimnazijos vadovas kaltinamas didelės vertės turto iššvaistymu bei kitais nusikaltimais.
Fiktyviai įdarbintiems direktoriaus artimiesiems per keliolika metų buvo išmokėta bemaž ketvirtis milijono litų atlyginimo.
Įtariamas fiktyviu artimųjų įdarbinimu
J. Varkulevičiui pareikšti įtarimai pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius – 300 straipsnio 1 dalį (dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu), 184 straipsnio 2 dalį (didelės vertės turto iššvaistymas), 228 straipsnio 1 dalį (piktnaudžiavimas) ir 233 straipsnį (poveikis liudytojui).
Tyrimo medžiaga perduota Šiaulių apygardos teismui. Didžiausia galima bausmė už tokius nusikaltimus – 7 metai nelaisvės.
Kaltinimai taip pat pareikšti dar penkiems asmenims. Tarp jų – gimnazijos raštinės vedėjai Vitai Dzimidienei. Ji įtariama dokumentų klastojimu.
Kiti įtariamieji – bendrininkai, padėję gimnazijos vadovui piktnaudžiauti tarnyba bei iššvaistyti didelės vertės turto.
Tai – J. Varkulevičiaus brolis, draugai, artimieji, kurie įvairiais laikotarpiais buvo fiktyviai įdarbinti įvairiose techninio personalo pareigose, jose nedirbo, bet gaudavo atlyginimą.
Pasak Radviliškio rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro Artūro Dževečkos, prokuratūra tyrė Lizdeikos gimnazijos finansinę veiklą per 1993-2010 metų laikotarpį, buvo apklausta kelios dešimtys liudytojų.
Prokurorai išsiaiškino, jog J. Varkulevičiui artimi žmonės per tą laiką buvo įdarbinti įvairiose pareigose – valytojų, sargų, kitose – tačiau šio darbo nedirbo.
Iš viso per šį keliolikos metų laikotarpį fiktyviems darbuotojams buvo sumokėta per 249,4 tūkstančio litų atlyginimo.
Direktorių tramdė kardomosiomis priemonėmis
Radviliškio rajono apylinkės prokuratūra ikiteisminį tyrimą pradėjo 2010 metų spalio mėnesį.
Ikiteisminis tyrimas J.Varkulevičiaus atžvilgiu pradėtas gavus vieno buvusio gimnazijos darbuotojo skundą.
„Vos pradėjus tyrimą, atsirado pagrindo jį tęsti, kadangi J. Varkulevičius darė didžiulį poveikį galimiems liudytojams“, – „Šiaulių kraštui“ sakė vyriausiasis prokuroras.
Iš dalies dėl to praėjusių metų kovą Prokuratūra kreipėsi į Radviliškio rajono Apylinkės teismą su prašymu trims mėnesiams nušalinti J. Varkulevičių nuo Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktoriaus pareigų.
Direktoriui paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Jam buvo uždrausta lankytis Lizdeikos gimnazijoje bei jos teritorijoje, bendrauti su buvusiais bei dabartiniais jos darbuotojais.
J. Varkulevičius taip pat buvo sulaikytas ir parai uždarytas į areštinę, nes nesilaikė teismo jam paskirtų kardomosios priemonės įpareigojimų nesilankyti nustatytose vietose, nesusitikti su gimnazijos, kuriai vadovavo, darbuotojais, nedaryti įtakos liudytojams.
Nuo pareigų nušalintas Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorius Jonas Varkulevičius teismo paprašė grąžinti jį į darbą kaip pedagogą, kadangi dėl nušalinimo liko be pragyvenimo šaltinio.
Šiaulių apygardos teismas J. Varkulevičių į pedagoginį darbą grąžino. Jis gimnazijoje dirba kūno kultūros ir olimpinio turizmo disciplinų pedagogu.
Daugiau nei dvidešimtmetį Lizdeikos gimnazijai vadovavęs, įvairių apdovanojimų pelnęs J. Varkulevičius labiausiai išgarsėjo, kai Pekino olimpiadoje jam buvo patikėtas nešti olimpinis deglas.
Šalyje jis žinomas ne tik savo organizuotomis moksleivių olimpiadomis, robinzonų žygiais, išleistomis knygomis apie šiuos renginius.
Direktorių išgarsino ir jo sprendimas neįleisti į gimnaziją džinsus dėvinčių moksleivių.
2010 metais J. Varkulevičius buvo tituluotas Radviliškio miesto garbės piliečiu, o praėjusių metų vasario mėnesį vykusiuose savivaldybių rinkimuose įrašytas į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų rinkiminius sąrašus.
Laima AGANAUSKIENĖ