Jie šis valdančiųjų siūlymas bus priimtas – kvitai už sauskelnes, tyreles, šliaužtinukus ar kitas būtinąsias vaiko prekes virs eurais. Opozicija piktinasi – Aiškias mokesčių lengvatas praradę tėvai dabar bus verčiami rankioti čekiukus ir dėl kelių eurų tapti įkaitais painiuose Mokesčių inspekcijos labirintuose.
Vilnietė Daiva yra jauna dviejų vaikų mama. Vyresnioji dukra pradėjo eiti į pirmą klasę, jaunesnioji – vienerių metų amžiaus. Moteris gerai žino, kaip brangu yra auginti vaikus.
Moteris teigia, kad gimus vaikui išlaidų būna labai daug. „Per mėnesį gali būti nuo dešimt iki dvidešimties eurų. Čia yra vien sauskelnėms. Na yra vaikiškas maistelis, tyrelės. Manau, kad mamos, kurios maitina mišinukais vaikus, išleidžia žymiai daugiau pinigų, ypatingai kai tik vaikas gimsta. Tai išlaidų yra daug“, – tikina mama.
Vyriausybė nori padėti tokioms jaunoms šeimoms kaip Daivos, todėl sugalvojo naują iniciatyvą.
„Tai vienas iš tokių siūlymų yra už vaikiškas prekes, galbūt tai būtų maistelis, ir tos pačios sauskelnės, būtų galima susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį, Svarstėm mes ir PVM mažinimo alternatyvas, bet sprendimo galutinio nėra“, – sako premjeras Saulius Skvernelis.
Jei Seimas šią strategiją patvirtins, premjeras tikisi, kad tai palengvins gyvenimą daugeliui šeimų. Tačiau tokiais planais piktinasi Seimo konservatorių frakcijos atstovė Ingrida Šimonytė. Anot jos, nereikėjo panaikinti neapmokestinamųjų pajamų dydžio dirbantiems tėvams. Ji šiame Vyriausybės siūlyme pasigenda logikos.
„Bet tai kam jūs prieš tai tiem vaikus auginantiems dirbantiems tėvams sujaukėte iki šiol buvusią tvarką realiai nieko papildomo neduodami, sakydami, kad mokesčių lengvatos yra neprasmingos, ir dabar vėl siūlote mokesčių lengvatas ir tas mokesčių lengvatas tokiu pačiu sudėtingiausiu būdu, reiškia renkant kažkokius dokumentus, įrodinėjant, kad čia tikrai išlaidos, kurios yra susijusios su vaikų auginimu ir t. t.“, – sako I. Šimonytė.
Ir jaunos, vidutines pajamas gaunančios mamos Daivos naujasis Vyriausybės siūlymas irgi nedžiugina. Moteris mano, kad taip bus daugiau vargo nei naudos. Taps painu ir sudėtinga, jei kvitukus reikės rinkti, vėliau deklaruoti, tam, kad atgautum nedidelę dalį savo išlaidų. Be to, kvitukų mamos dažnai net neturi, nes daiktus perka vienos iš kitų ar net nelegaliai.
„Nes yra labai daug žmonių, kurie pardavinėja sauskelnes nelegaliai, vežasi, kaip bebūtų keista, iš Norvegijos. Ir… jeigu sauskelnės taptų pigesnės arba dalį už jų grąžintų pinigų. Tai gal tuomet šešėlinis biznis būtų sužlugdytas“, – teigė Daiva.
Tačiau kiti gatvėje kalbinti tėvai šią Vyriausybės iniciatyvą vertina teigiamai. Esą gerai viskas, kas padėtų sutaupyti bent šiek tiek pinigų, kurių, auginant vaiką, tenka išleisti labai daug.
Vilniaus universiteto profesorius Rolandas Tučas prognozuoja – jaunų tėvų per ateinančius dešimt metų sumažės net trečdaliu. Profesorius teigia, kad vaikų mažiau gimdo kaip tik tie žmonės, kurie pampersams ir mišinukams turi daugiau pinigų – kuo turtingesni mes būsime, tuo mažiau mūsų liks.
„Yra toks paradoksas, kad kuo ekonomiškai stipresni rodikliai valstybėje, tuo gimstamumo rodikliai yra prastesni. Ir, galbūt, kartais jei lyginant Lietuvos valstybių rodiklius su Vakarų Europos valstybių rodikliais, jų rodikliai atrodo geresni, tačiau tai yra imigrantų sąskaita“, – sako R. Tučas.
Jei ši Vyriausybės iniciatyva bus patvirtinta, panašu, kad jauniems tėvams teks užsiimti vis aktyvesne kvitų medžiokle, kad metinėje deklaracijoje pateikti čekiai virstų pinigais.