Kas sukelia gerklės skausmą?
Gerklės skausmas yra vienas dažniausių simptomų peršalus. Paprastai gerklės skausmu skundžiasi sergantieji ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kurias dažniausiai sukelia virusai apie 70 proc., rečiau – bakterijos, grybeliai, parazitai. Gerklės skausmą sukelia uždegiminis procesas įvairiose gerklės vietose: faringitas, tonzilitas ir laringitas.
Faringitas – ryklės gleivinės uždegimas, labai dažna liga, ypač žiemą. Iki 90 proc. suaugusiųjų ir 60–75 proc. vaikų faringitas yra virusinės kilmės. Šį uždegimą dažnai sukelia rinovirusas, koronavirusas, adenovirusas, Herpes simplex, paragripo ir A bei B gripo virusai, rinorespiracinis sinsicinis ir kiti. Faringitą galima įtarti, jei skauda gerklę, ypač ryjant, kamuoja galvos skausmas, sloga, dažnai kosulys, jaučiamas bendras negalavimas. Gali pakilti temperatūra. Aukštesnė temperatūra yra būdinga bakterijų sukeltai ligai, tuomet gydytojas skirs antibiotikus. O gydant virusinį faringitą, malšinami ligos simptomai: ryklės nuskausminimas, vietinis uždegimo slopinimas, antipiretikai. Taip pat būtina vartoti daug skysčių.
Tonzilitas, arba angina, tai ūminė infekcinė bendra viso organizmo liga su lokalia simptomatika ryklėje. Virusiniu tonzilitu dažniau serga suaugusieji, ligą lydi stiprus gerklės skausmas, sloga, kosulys, vargina akių skausmas, laužo kaulus, jaučiami kiti peršalimo simptomai. Bakteriniu tonzilitu dažniau serga jauni žmonės, 5-20 metų amžiaus. Bakterinis tonzilitas prasideda staigiai, nėra jokių kitų peršalimo simptomų. Pakyla aukšta temperatūra, vargina šaltkrėtis, stiprus gerklės skausmas ir perštėjimas ramybėje ir ryjant, padidėjusios, paraudusios tonzilės, ant kurių gali būti pūlinukų, pūlingų apnašų.
Sergant tiek virusų, tiek bakterijų sukeltomis ligomis, labai svarbu užtikrinti reikalingą skysčių kiekį.
Tad geras gerklės nuskausminimas yra būtina gydymo sąlyga, nes dėl didelio skausmo yra sunku ir valgyti, ir gerti. O kai gaunama per mažai skysčių, tiek virusų, tiek bakterijų toksinai labiau veikia mūsų termoreguliacinį centrą, intoksikuoja organizmą ir prastėja savijauta.
Kaip sau padėti?
Susirgus rekomenduojama gerti kuo daugiau vandens ar šiltos vaistažolių (ramunėlių, rozmarinų, čiobrelių, aviečių, liepžiedžių) arbatos, kurią galima paskaninti medumi ar citrina. Gėrimai turi būti ne karšti, o tik šilti, nes karštis sunaikina vertingąsias medaus medžiagas, citrinose esantį vitaminą C, kurio sergant labai reikia. Be to, karštas gėrimas pažeidžia burnos gleivinę, į kurią gali prasiskverbti virusų bei kitų ligų sukėlėjų.
Gerklės skausmo trukmė priklauso nuo negalavimo sukėlėjo. Jei kaltas virusas, skausmas stipriausias būna pirmąsias tris dienas, vėliau pradeda rimti. Tuo tarpu bakterijų sukeltas uždegimas, jei nėra gydomas, tampa tik stipresnis.
Todėl namų vaistinėlėje turėtų būti ir gerklės skausmą malšinančių vaistų. Jie gali pagelbėti esant tiek virusiniam, tiek bakteriniam gerklės skausmui ir uždegimui. Lokaliai veikiantys, purškiami tiesiai į gerklę preparatai ne tik greitai sumažina skausmą, taip pat gydo ir gerklės patinimą bei paraudimą, skausmingumą ryjant. Vartojant efektyvius lokalaus poveikio preparatus galima išvengti nebūtino antibiotikų naudojimo.
Vartojant čiulpiamas tabletes ar tik skalaujant gerklę, dalis gydomųjų medžiagų nepatenka ant užpakalinės ryklės sienelės, ant pačių tonzilių, kur būna didžiausias bakterijų kiekis. Šiuo atveju geriau būtų, ypatingai, jeigu tai – užpakalinės ryklės sienelės uždegimas, kai skauda ryjant, ar tonzilitas, purškiami preparatai. Jie pasižymi nuskausminančiu ir priešuždegiminiu poveikiu.
Jei vargina gerklės skausmas, perštėjimas, sunku ryti, jums gali padėti POLOVOX 8,75 mg/dozėje burnos gleivinės purškalas. Jo sudėtyje esantis flurbiprofenas efektyviai malšina gerklės skausmą, nes gydo jo priežastį – gerklės uždegimą. Užtruks tik kelias sekundes įsipurkšti preparato, jo srovė nukreipiama tiksliai į probleminę vietą, pasiekiama galinė ryklės sienelė, bet to, nesukels papildomo skausmo ryjant padidėjusį seilių kiekį, atsiradusį dėl pastilių naudojimo. Preparatas malšina skausmą iki 6 val., tad galėsite grįžti prie įprastos veiklos ar tiesiog ramiai išmiegoti visą naktį. Vaisto sudėtyje nėra cukraus, tad gali naudoti diabetikai, išvengiama dantų emalės pažeidimo.
Daugiau informacijos www.polovox.lt
Nereceptinis vaistinis preparatas.
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu [email protected] arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt